اینفوگراف: سقوط بورس‌های جهان در اثر همه‌گیری کرونا

اینفوگراف: سقوط بورس‌های جهان در اثر همه‌گیری کرونا

همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان باعث سقوط بازار بورس کشورها شده است. اینفوگراف بالا خروجی روزانه بازارها را طی ۲ هفته اخیر نشان می‌دهد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ اسفند ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، استاتیستا از اوضاع بحرانی بورس‌های جهانی نوشت:

صعودی شدن آمار تعداد مبتلایان #کروناویروس در کشورهای کره‌جنوبی، ایتالیا و ایران؛ بازارهای سهام در سرتاسر دنیا را تحت تاثیر قرار داد. شاخص داوجونز در روز سه‌شنبه ۱۲ درصد پایین‌تر از سوم فوریه و ۱۳٫۶ درصد پایین‌تر از دوم ژانویه بسته شد.

در این بین استرالیا ضرر بیشتری را متحمل شد و شاخص S&P/ASX 200 با افت ۱۷٫۳ درصدی نسبت به سوم فوریه به کار خود پایان داد. در حال حاضر کروناویروس با ۱۰۷ مورد ابتلا، تازه کارش را در استرالیا آغاز کرده و این اولین شوکی است که به بازارهای مالی این کشور وارد می‌کند. دولت استرالیا طی این هفته ۳۵۰ میلیون دلار به برنامه محرک اضطراری اختصاص داد تا اثرات منفی ویروس بر اقتصاد این کشور را خنثی کند. از جمله اقدامات این برنامه، پیگیری هر چه سریعتر پروژه‌های زیرساختی و زیربنایی برای مبارزه با ویروس و اعطای کمک‌های مالی بیشتر به بخش‌های تجاری است.

در ژاپن که تعداد مبتلایان برای چندین هفته در سطح بالایی قرار داشت، شاخص Nikkei همچنان در رنج بیماری به سر می‌برد و با افت ۱۵٫۵ درصدی نسبت به اوایل ماه فوریه روبرو شده است.

کره‌جنوبی که به خاطر واکنش مناسب به ویروس مورد ستایش جهانی قرار گرفته بود، اوضاع نسبتاً بهتری دارد. شاخص Kospi به سرعت دیگر شاخص‌ها سقوط نکرد اما همچنان با افت ۱۰ درصدی نسبت به سوم فوریه دست و پنجه نرم می‌کند.

باید دید در نهایت میزان آسیب ویروس کووید-۱۹ بر بدنه اقتصاد جهان به چه رقمی خواهد رسید.

*ترجمه: مریم صدیقی

پاسخ دادن