اینفوگراف: کشتار غیرعادلانه سیاه‌پوستان توسط پلیس آمریکا

اینفوگراف: کشتار غیرعادلانه سیاه‌پوستان توسط پلیس آمریکا

در این اینفوگراف تعداد قتل‌هایی که پلیس آمریکا از اول ژانویه سال ۲۰۱۵ تاکنون مرتکب شده را مشاهده می‌کنید.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر در این اینفوگراف تعداد قتل‌هایی که پلیس آمریکا از اول ژانویه سال ۲۰۱۵ تاکنون مرتکب شده را مشاهده می‌کنید.

با اینکه شلیک به سفیدپوستان نسبت به سیاه‌پوستان بیشتر بوده، اما نسبت به کل جمعیت هر نژاد ساکن در آمریکا، قتل سیاه‌پوستان توسط پلیس آمریکا بیش از هر نژاد دیگری بوده است. بعد از آن افراد لاتین‌تبار، بعد سفیدپوستان و در رده آخر سایر نژادها در این رده‌بندی قرار دارند.

در روزهای اخیر جنبش پرشوری علیه نژادپرستی در آمریکا به راه افتاده که دلیل آن قتل بی‌رحمانه یک سیاه‌پوست توسط یک پلیس آمریکایی است. انتشار فیلم این فرد غیرمسلح و بی‌دفاع که در لحظات پایانی عمرش مدام تمنا می‌کند و می‌گوید: «نمی‌توانم نفس بکشم!» قلب بسیاری از انسان‌ها را در سراسر دنیا به درد آورده و در این بحران کرونا باعث ایجاد جنبشی با نام ‘I Can’t Breathe’ (نمی‌توانم نفس بکشم) شده است.

استاتیستا در این‌باره نوشت: هزاران نفر در اعتراض به مرگ جورج فلوید به خیابان‌های مینیاپلیس ریختند. مرد سیاه‌پوست غیرمسلح روز دوشنبه توسط چهار افسر پلیس از داخل ماشینش به بیرون کشیده شد و بعد از زانو زدن یکی از افسران روی گردنش به قتل رسید. فیلم‌هایی از ناظران صحنه که فریادهای «نمی‌توانم نفس بکشم» و درخواست کمک مرد را نشان می‌دهد، به سرعت در فضای اینترنت منتشر شد و خشم و بهت عمومی را به همراه داشت. این جنایت با حادثه‌ای مشابه در سال ۲۰۱۴ برای مرد سیاه‌پوست و غیرمسلح دیگری به نام اِریک گارنِر مقایسه شد که توسط افسران پلیس بخش جزیره استِیتِن در نیویورک به قتل رسیده بود.

بررسی‌های واشنگتن پست نشان می‌دهد سیاه‌پوستان به طور غیرعادلانه‌ای در معرض خشونت پلیس آمریکا قرار گرفته‌اند. داده‌ها به طور خاص بر روی تیراندازی پلیس طبق گزارشات پلیس آمریکا، حساب‌های خبری و پست‌های شبکه‌های اجتماعی متمرکز شده است. از ابتدای سال ۲۰۱۵، ۴۷۲۸ نفر در سراسر آمریکا توسط تیراندازی پلیس کشته شده‌اند که حدود نیمی از این افراد (۲۳۸۵ نفر) سفیدپوست بوده‌اند. از تعداد باقیمانده، ۱۲۵۲ نفر سیاه‌پوست، ۸۷۷ نفر لاتین‌تبار و ۲۱۴ نفر از سایر گروه‌های نژادی بوده‌اند. با این حال وقتی به این داده‌ها با نسبت جمعیت کل هر نژاد نگاه می‌کنیم، ماجرا خیلی متفاوت می‌شود. با وجود اینکه سیاه‌پوستان آمریکا تنها حدود کمتر از ۱۳ درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند، اما پلیس بیش از ۲برابر نسبت به سفیدپوستان آمریکایی آنها را به ضرب گلوله به قتل رسانده است.

*ترجمه و تنظیم: مریم صدیقی

پاسخ دادن