این هفته منتظر تعادل بازار بورس نباشید

پیش بینی کارشناسان بازار سرمایه حاکی است گرچه حجم معاملات بورس در روز یکشنبه حمایتی بود اما این حمایت چندان کار ساز نبود و باز هم بورس روند نزولی داشت .

تهران – اقتصاد برتر ۳ شهریور ۹۹

به همین دلیل پیش بینی کارشناسان این است که تا آخر هفته جاری روند معاملات در بورس نزولی خواهد بود و چندان گشایشی در رشد شاخص ها نخواهد شد اما احتمال این وجود دارد از هفته آینده پس از تعطیلات تاسوعا و عاشورا روند شاخص در بورس متعادل تر شود. اما نباید انتظار داشت پس از یک ریزش سنگین ، رشد شاخص بورس دوباره به وضعیت ماه پیش بازگردد.

  • راهکار بازگشت اعتماد به بازار سرمایه

تحلیلگران بازار معتقدند دولت اگر واقعا می خواهد اعتماد سهامدار با بازار سرمایه بازگردد باید حجم معاملات بازار را به حدی برساند که ریسک نقد شوندگی برای سهامداران از بین برود و سهامدار هر زمان بخواهد ، بتواند سرمایه اش را نقد کند.

  • صف های فروش حمایتی جمع شد

مهدی رضایتی، کارشناس بازار سرمایه می گوید ، انتظار می‌رفت معاملات یکشنبه نسبت به قبل بهتر باشد اما فشار فروش سهام در بازار سرمایه از همان ساعات اولیه زیاد بود و در مقابل حجم معاملات نیز بسیار کم بود، اما در ساعات آخر یک ‌سری حمایت ‌ها از بازار انجام شد و برخی از صف‌های فروش را جمع کرد و حجم معاملات را بالاتر برد. وی با بیان اینکه ارزش معاملات روز یکشنبه بازار حمایتی بود افزود: امید داشتیم از دوشنبه معاملات به صورت طبیعی متعادل شود اما با ادامه روند نزولی کنونی به نظر می‌رسد متعادل شدن بازار تا اخر هفته قدری بعید است . باید به معاملات روزهای آینده توجه داشته باشیم و هر جا که حجم معاملات به صورت طبیعی به حد معقول و معمول بازگشت می‌توان انتظار‌ بازگشت بازار به حالت تعادل و بعد از آن هم  سیر صعودی را داشت. وی در رابطه با خروج پول از بازار سرمایه افزود: بازار در ماه های گذشته با یک رشد هیجانی مواجه بود که تقریبا روی سایر کسب و کار ها تاثیر منفی گذاشت به همین دلیل برخی مسئولان معتقدند رشد بازار بورس باید به گونه ای باشد که باعث تعطیلی سایر کسب و کار ها نشود . وی افزود ، خروج پول از سمت حقیقی‌ها زیاد ترسناک نیست، زیرا آنها دوباره در سطوح پایین‌تر وارد بازار می‌شوند اما پول‌های حقوقی که خارج می‌شود توسط دولت صرف بودجه عمومی می‌شود و دیگر به چرخه بازار سرمایه بازنمی‌گردد.

پاسخ دادن