این همه تنش چرا در افغانستان؟

شاید در نظر اول این نکته در ذهن همگان متبادر شود که علاوه بر کشت خشخاش در افغانستان، منابع طبیعی فراوان این کشور نیز  طمع غرب برای اشغال این کشور را برانگیخته است . اما کدامیک بیش از همه دلیل اصلی  این همه قشون کشی و درگیری های گروههای تروریستی در خاک این کشور و کشتار ملت مظلوم آن بشمار می رود؟

تهران- اقتصادبرتر- ۰۶ شهریور ۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، افغانستان کشوری‌ست  که از منابع سرشاری برخوردار می‌باشد. مهم‌ترین منابع طبیعی افغانستان عبارتند از معادن فلزات سنگ‌های قیمتی منرال‌ها، گاز طبیعی، نفت ،۷۵ میلیارد مترمکعب آب شیرین، جنگلات ۱٬۳ میلیون هکتار، ۵۰۰ نوع پرندگان، ۱۲۰ نوع حیوانات وحشی، ۹ ماه انرژی آفتاب به حرارت‌های مختلف، چراگاه‌ها ۳۰ میلیون هکتار، کوه‌های پربرف می‌باشد. تاکنون ۲۸۶ معدن فلزات، ۵ میدان گازی در شمال، تیل مایع و سایر معدنیات کشف شده‌است. در افغانستان معدن که به‌مقادیر وافر وجود دارند، عبارتند از معدن آهن در حاجی‌گک ۱۰۸ میلیون تن، طلا در چهار منطقهٔ کرومیت حصارک، زغال سنگ در یازده محل از جمله ۵ معدن قابل استخراج، لاجورد ۱٬۳۰۰ تن در سرسنگ بدخشان، مس ۱۲ میلیون تن نفت و گاز طبیعی مرمر سفید و رنگه می‌باشد. افزون‌بر این، در این کشور معادن اورانیوم خانشین ولایت هلمند، تیتانیوم سرب، نقره، یاقوت، فیروزه بیرایت، زمرد، نمک، فلوراید، گچ چونه، باروت، گوگرد، موادخام سمنت، قلعی، المونیم مگنیزیم گرانیت عقیق، اکومارین امیتیس توپاز گانزیت تورمالین پگماتیت بریلوم لیتیوم نیوبیوم سزیوم روبیدیوم تالک ابرک سلیت و غیره می‌باشد. معدن به‌شکل کانی و رسوبی وجود دارد.

و اما  آمریکا به کدامیک از  مواد خام این کشور چشم دوخته است؟

” سیلیکون ولی” که در آمریکا واقع شده چند نقش مهم برعهده دارد ..!! اول اینکه موتور اقتصادی آمریکاست.. دوم اینکه قطب تکنولوژیهای جدید جهان بوده..
و سوم آنکه، محل طراحی و تولید تکنولوژیهای آینده جهان بشمار می رود.  در یک کلام آینده بشر امروزی در این مکان رقم زده میشود..!!!!!
اما  “سیلیکون ولی” برای ادامه و گسترش فعالیتهایش و همچنین حفظ روند شتابان توسعه خود نیازمند یک ماده زیر زمینی بنام لیتیوم می باشد.
چرا..!؟؟؟؟  به این علت که اتکای تکنولوژیهای قرن بیست و یکم بر باطری استوار خواهد بود و ماده اولیه باطریهای قابل شارژ همین جناب لیتیوم است.
شاید فکر کنید منظور همین باطریهای گوشی موبایل و لپتاپ باشد ، اما باید بدانید که تا پایان قرن بیست ویکم تقریباً تمام وسایلی که امروز می بینید با باطری کار خواهند کرد ، از گوشیهای تلفن همراه گرفته تا هواپیماهای مسافربری و خودروها..! و تمام جنبههای مختلف زندگی بشر وابسته به باطری خواهند بود..!!!
و جناب لیتیوم ماده اولیه ساخت همهٔ این باطریهاست..!!!
حالا این لیتیوم کجا پیدا میشود؟ تا چندی پیش تنها نقطه ی جهان که دارای معادن لیتیوم بود،  کشور بولیوی در آمریکای جنوبی بود..!!
اما در سال ۲۰۰۹ به یکباره اعلام شد که ارتش آمریکا یک معدن بسیار عظیم لیتیوم در افغانستان کشف کرده است ! اما خبر به سرعت مسکوت شد..!! و دیگر اخباری از لیتیوم منتشر نشد تا سال ۲۰۱۶ که جناب ترامپ  رئیس جمهور آمریکا شد! در این سال در مقاله ای معلوم شد که تا سال ۲۰۱۶ به میزان ۳/۵ تریلیون دلار لیتیوم در کوههای افغانستان کشف شده است..!! افغانستان شده بود عربستان قرن بیست و یکم..!!!
بدنبال این مقاله ترامپ هولدینگ جی پی مورگان چیس غول معادن آمریکا رو ملزم کرد که وارد صنعت معادن افغانستان بشود !
اما شرکت جی پی مورگان کار را به  jan hanam که یک سرمایه دار گردن کلفت انگلیسی ملقب به  پادشاه معادن سپرد.
ایشان قبلا در سال ۲۰۱۲ با دولت قانونی افغانستان در محل سفارت افغانستان با حضور حضرات اشرف غنی و کرزای ، موفق به امضای قراردادی شدند که  به قرارداد معدن طلای بدخشان و بلخاب سرپل..!! معروف شد. این قرارداد ماهیانه یک میلیارد دلار برای افغانستان درآمد داشت..!! اما یکسال بعد دولت افغانستان به یکباره زیر قرارداد زد  و آنرا کنسل کرد..!!!

دولت افغانستان دلیل لغو قرارداد را عدم پرداخت پیش پرداخت مناقصات توسط دو شرکت مجری استخراج معادن عنوان کرد.
از آن زمان تا سال ۲۰۱۸ دولت افغانستان چندین و چند بار دیگر نیز با همین دو شرکت و برای همین دو معدن قرارداد بست و فسخ کرد..!!
بعبارتی هر بار وزیر جدید معادن و نفت قراردادهای قبلی رو لغو میکرد و قرارداد جدیدی منعقد مینمود تا خودش نیز از این سفره سبیلی چرب کند و امتیازاتی را از این دو شرکت برای خود تصاحب کند..!! در نهایت آمریکائیها متوجه شدند که علت همه این مشکلات فساد سیستماتیک اداری حاکم بر دولت افغانستان است..!!
لذا هانام و جی پی مورگان از این سرمایه گذاری دست کشیدند و به دولت آمریکا اعلام کردند با وجود چنین دولتهای تا مغز استخوان فاسدی هیچگونه سرمایه گذاری در افغانستان سودی ندارد و  تصمیم گرفتند از افغانستان خارج شوند.
حدود دو ماه بعد هم ترامپ طرح خروج از افغانستان رو اعلام کرد و زلمی خلیلزاده را روانه دوحه قطر کرد تا با طالبان مذاکرات صلح را شروع کند.!!

خب شاید بپرسید پس تکلیف معادن لیتیوم چه شد؟
پاسخ در معادن طلایی هست که در بالا ذکر شد.. آمریکائیها برای اینکه مانع ورود دیگر بازیگران صحنه بین المللی مانند چین و روسیه به معادن لیتیوم افغانستان بشوند ، بدون آنکه اسمی از لیتیوم بیاورند ، در قراردادهای الحاقی به قرارداد معادن طلا ، بهره برداری از معادن لیتیوم افغانستان را نیز  مورد تأکید قرار داده اند.
معادنی که بغیر از آمریکائیها کسی محل دقیق آنها را هم نمی داند..!!

خب شاید  هم اکنون بهتر به دلیل  سکوت آمریکا در به قدرت رسیدن طالبان پی برده باشید.

پاسخ دادن