بازارهای جهانی نفت به طلای سیاه ایران نیاز دارند

مدیر اسبق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت گفت: بازار جهانی نفت با توجه به افزایش تقاضای چهار میلیون بشکه‌ای نفت در سال ۲۰۲۲ میلادی و کنترل کرونا، برای تعادل نیازمند نفت ایران است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، محمد علی خطیبی امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اینکه تلاش وزارت نفت در دولت سیزدهم در افزایش تولید و صادرات موثر بوده است، افزود: عمده دلیل افزایش تولید و صادرات نفت این است که تقاضای نفت به شدت قوی شده و پیش‌بینی شده که امسال تقاضای نفت چهار میلیون بشکه افزایش پیدا کند. از این افزایش چهار میلیون بشکه‌ای تقاضا، سه میلیون بشکه توسط تولیدکنندگان غیر اوپک تامین خواهد شد و یک میلیون بشکه نیز توسط اوپک تولید می‌شود.

خطیبی با بیان اینکه در تولید یک میلیون بشکه نفت بیشتر توسط اوپک تردیدی نیست و این ظرفیت در کشورهای عضو اوپک وجود دارد، ادامه داد: اما با توجه به اینکه اغلب تولیدکنندگان غیر اوپکی با حداکثر ظرفیت تولید انجام می‌دهند، در مورد تولید سه میلیون بشکه بیشتر توسط غیر اوپکی‌ها تردید وجود دارد. در سال‌های اخیر به دلیل شیوع کرونا، تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی و کاهش تقاضای نفت سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت انجام نشده، در بازار این نگرانی وجود دارد در حالی که اکثریت صادرکنندگان با حداکثر ظرفیت خود نفت تولید می‌کنند چگونه پاسخگوی افزایش تولید سه میلیون بشکه‌ای در روز خواهند بود؟

این کارشناس بازار نفت، کشورهای تولیدکننده نفت با ظرفیت مازاد را محدود دانست و گفت: تعداد محدودی از کشورها ظرفیت مازاد تولید نفت دارند که این میزان پاسخگوی نیاز بازار نیست. در این شرایط ظرفیت ایران می‌تواند به کمک بازارهای جهانی نفت بیاید،  برخی مشتریان در خصوص رفع تحریم‌های ایران مطمئن هستند و از این رو برای تامین نیاز، خودشان را به یک منبع مطمئن نزدیک می‌کنند. همزمانی افزایش تقاضا و کنترل نسبی کرونا با هم، شرایطی را به وجود آورده که با وجود تحریم‌ها اقبال به نفت ایران زیاد شده است.

وی با اشاره به صحبت‌های رئیس جمهوری آمریکا در ماه‌های گذشته مبنی بر اینکه جهان به نفت ایران احتیاجی ندارد، گفت: دولت آمریکا اگر واقعا به این موضوع اعتقاد دارد باید تحریم‌ها را بردارد تا مشخص شود توان واقعی ایران برای بازگشت به جایگاه خود در بازارهای جهانی تا کجا است. اکنون اگرچه مشتری جدید و قوی وارد بازار نفت نشده است، اما ایران با تهاتر و توجه به مشتریان جدید توانسته تولید و صادرات نفت خود را افزایش دهد و در این میان افزایش تقاضا نیز موثر بوده است.

پاسخ دادن