بازار‌ها کاهشی شدند

در دومین هفته دی ماه، سه بازار اصلی سهام، دلار و سکه کاهشی شدند که در این میان بازار سرمایه افت زیادی را تجربه کرد و بیش از ۳ درصد ارزش خود را از دست داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ دی ۹۹

در بازار ارز و سکه هم فروشندگان دست بالا را داشتند تا فلز گران بهای داخلی حدود ۱٫۳ درصد افت قیمت را تجربه کند و اسکناس آمریکایی هم کاهش ۸ دهم درصدی را به ثبت برساند. با این اوصاف می‌توان گفت، در تمام بازارها، خریداران متضرر شدند.

تحلیلگران معتقدند، افت دسته جمعی بازارها نشانه ای از تعدیل انتظارات تورمی است. آنها اعتقاد دارند در صورتی که اتفاق خاصی رخ ندهد، روند نزولی دارایی‌های پرریسک ادامه خواهد یافت، چرا که خریدار جدیدی در بازارها حضور ندارد و با نزدیک شدن به آغاز کار بایدن در کاخ سفید، به احتمال زیاد عده ای ترجیح می‌دهند باز هم سکه، ارز و سهام خود را بفروشند. غیبت ریال در بازار ارز و سکه به طور مشهودی مشخص است و در بازار سهام هم معامله گران حقیقی زیادی اقدام به خروج کرده اند. در این میان، عده ای از تحلیلگران عنوان میکنند که وضعیت کنونی ادامه دار نیست. از نگاه آنها گشایش اقتصادی خاصی رخ نداده است که انتظارات تورمی تا این حد تعدیل شود. این گروه باور دارند، به مرور تاثیر عبور از ترامپ در بازارها کاهش خواهد یافت و معامله گران خود را با واقعیت‌های اقتصادی تنظیم خواهند کرد. این عده معتقدند، تنها اگر مذاکره ای برای رفع تحریم‌ها صورت بگیرد و فشارهای اقتصادی کاهش پیدا کنند، می‌توان انتظار ادامه روزهای کم تقاضا در بازارها را داشت.البته در مورد بازار سهام، شماری از تحلیل گران باور دارند که شاخص در نزدیکی کف به سر می‌برد و تفاوتی ندارد که در آن سوی مرزها چه اتفاقی رخ دهد، چرا که از لحاظ تکنیکالی، بورس می‌تواند ظرفیت رشد در میان مدت را دارد. با این حال، پیش بینی‌های زیادی در سال جاری در مورد بازار سهام صورت گرفت که محقق نشد، در نتیجه به نظر می‌رسد، معامله گران این بازار محتاط تر اقدام به خرید و فروش کنند.

در بازار ارز و سکه، افراد زیادی در اصطلاح بازاری‌ها بر روی«مال» هستند و همین مساله موجب می‌شود که تمام تلاش خود را برای بالا آوردن حتی موقت قیمت‌ها بکنند؛ با این حال، حداقل در هفته گذشته حتی با جوسازی پیرامون وقایع عراق هم قیمت سکه و دلار در جهت افزایشی قرار نگرفت.

پاسخ دادن