بازار آشفته خودرو

اقتصاد برتر

هر هفته و گاهی هر روز یک تصمیم خلق الساعه و یا یک اظهار نظر، قیمت خودرو در بازار را به هم می‌ریزد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ دی ۹۹

در حالی که سخنگوی دولت خبر از تهیه طرح جامع خودرو (با محوریت تولید و قیمت) در وزارت صنعت،معدن و تجارت داد، رئیس شورای رقابت نیز همزمان خبر از تغییر فرمول قیمت‌گذاری خودروهای کم تیراژ داد. در همین حال رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز با اشاره به اینکه این سازمان مخالف مصوبه وزارت صمت درباره نزدیک کردن قیمت خودرو کارخانه به قیمت خودرو در بازار است، گفت: ما نگران افزایش مجدد قیمت خودرو در بازار در پی این تصمیم هستیم. مجموعه این تحولات باعث شد قیمت خودرو در بازار بین ۵-۱۰ میلیون تومان افزایش یابد و خریدار و فروشنده نتوانند به درستی برای قیمت گذاری خودرو‌ها تصمیم بگیرند.

رئیس شورای رقابت اعلام کرد، با آزادسازی قیمت ۴۵ درصد خودروهای داخلی موافقت شده است که بر اساس آن؛ برای قیمت‌گذاری ۵۵ درصد خودرو‌ها از فرمول قدیمی شورای رقابت و برای ۴۵ درصد مابقی از فرمول جدید استفاده خواهد شد. با توجه به پیش دستی شورای رقابت، رزم حسینی وزیر صمت نیز در واکنش به تصمیم شورای رقابت گفت : هدف شورای رقابت از اعلام این تصمیم حذف دلالان و افزایش تولید است، منتها نظارت‌ها بر اجرای این تصمیم باید از سوی ما بیشتر شود. امروز تولید خودرو افزایش ۲۸ درصدی نسبت به ابتدای امسال داشته و به دنبال افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو هستیم، با افزایش تولید خودرو، قیمت‌ها نیز متعادل خواهد شد. رزم حسینی گفت : با شکستن انحصار در تولید خودرو به سمت تولید خودرو‌های با کیفیت و با قیمت پایین تر خواهیم رفت، در آن زمان مردم آزادانه حق انتخاب خودرو خود را دارند. سخنان رزم حسینی نشان میدهد وزارت صمت بین آزادسازی قیمت خودرو بلاتکلیف، نگران و به قولی سردرگم است. مجموع اظهار نظر مسئولان، فعالان بازار خودرو را مردد و بلاتکلیف کرد و بازار منتظر تاثیر اظهار نظر‌های مطرح شده بر بازار خودرو هستند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو نیز تصریح کرد: نسخه شورای رقابت و اظهار نظر‌های مطرح شده درباره قیمت خودرو، بازار را به هم ریخت و قیمت‌ها در بازار را که با کاهش ۳۰ درصدی در آبان مواجه شده بود، دوباره افزایش داد. فروشندگان برای فروش خودرو دست نگه داشته‌اند.

براساس تصمیم شورای رقابت قرار است از اول بهمن ماه متناسب با افزایش تولید؛ قیمت ۱۸ خودرو تغییر پیدا کند و همین موضوع عاملی شده تا بازار به این تصمیم واکنش نشان داده و شاهد افزایش قیمت‌ها باشد. البته فعالان بازار معتقدند افزایش قیمت امروز خودرو متأثر از جو روانی تغییر قیمت ۱۸ خودرو آن هم از اوایل بهمن ماه بوده است و به طور حتم طی چند روز آینده فروکش خواهد کرد.

خودرو سازان نیز در این بین تماشاگر تصمیماتی هستند که دیگران برای آنان می گیرند .

پاسخ دادن