بازار ارز، مذاکرات وین را باور نکرد

مذاکرات برجامی در وین تاثیر بسزایی در قیمت دلار نداشت و قیمت این ارز خارجی بین ۲۵ هزار ۲۰۰ تا ۱۰۰ در بازار آزاد در نوسان بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

فعالان بازار گویی در برابر مذاکرات برجامی مصونیت پیدا کرده و خیلی به روند مذاکرات اطمینان ندارند. برخی فعالان بازار معتقدند، آمریکا مصمم است که تحریم‌ها حتی تحریم‌های ترامپ را حفظ کند و دارایی‌های ایران را در بلوکه نگهدارد لذا حتی اگر توافقی انجام شود احتمالا بایدن قصد دارد از تحریم‌ها حداکثر استفاده را برای مجبور ساختن ایران به پذیرش خواست هایش استفاده کند لذا بازار ارز خیلی اعتنایی با اخبار تحولات وین نداشت.

در ابتدای روز چهارشنبه اوضاع به کام افزایشی‌های بازار دلار بود و این عده توانستند، دلار را حتی به بالای ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان ببرند. با این حال، از اواسط روز میزان فروش‌ها بیشتر شد و به تبع آن، جهت قیمت کاهشی شد. با وجود این کاهش، قیمت دلار به زیر محدوده ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان نرفت و توانست حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۲۵ هزار و ۱۶۰ تومان قرار بگیرد. این قیمت ۲ دهم درصد بالاتر از روز سه شنبه بود. به گفته فعالان، بازار در ابتدای روز به نظر می‌رسید که چندان از نتایج مذاکرات وین رضایت نداشته باشد. تحریمی رفع نشده بود و از آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده نیز خبری نبود. این موضوع توسط افزایشی‌های بازار ارز بسیار برجسته می‌شد. هم چنین عده زیادی عنوان می‌کردند، اگر قرار باشد توافقی رخ دهد به سرعت نخواهد بود و مدت زمانی زیادی طول خواهد کشید. با این حال، در نیمه دوم روز،‌ گفته می‌شد که میزان عرضه ارز کمی در بازار فزونی گرفت. به گفته برخی فعالان،‌ معامله گران احساس کردند که بازارساز تا حدی عرضه خود را افزایش داده است. به گفته آن ها،‌ بازارساز تمایل نداشت که اجازه دهد قیمت دلار بالای مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومانی تثبیت شود.

  • دلیل ورود بازار ساز به بازار

 به گفته شماری از فعالان بازار دلار، تثبیت دلار بالای مرز یاد شده می‌توانست تقاضاهای ارزی جدیدی را وارد بازار کند. در کنار این،‌ بخشی از معامله گران تلاش کردند،‌ این باور را در بازار برجسته کنند که مذاکرات قبل ازانتخابات ایران به نتیجه خواهد رسید. حتی عده ای عنوان می‌کردند،‌ آزاد شدن بخشی از دارایی‌های بلوکه شده می‌تواند به تغییر مسیر دلار کمک کند. در واقع گروهی از معامله گران عنوان می‌کردند، حتی اگر توافقی حاصل نشود، آزادسازی بخشی از داراییهای ایران می‌تواند ضربه گیر رفتار نوسان گیران شود. در بازار سکه نیز دیروز روند بازار مشابه با بازار دلار بود. در ابتدای روز اوضاع به کام افزایشی‌ها بود و قیمت بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیز رفت. با این حال در اواخر روز قیمت به محدوده ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان سرازیر شد.

پاسخ دادن