بازار ارز در آرامش

«تهران» به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد شد
اقتصادبرتر

رئیس کانون صرافان با بیان اینکه تقاضای کاذب در بازار ارز نیست و مصرف‌کننده‌های غیر ضرور از بازار خارج شده‌اند، گفت: حق ورود ۲۵ میلیون تومانی به بازار متشکل ارزی برای صرافان زیاد است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ شهریور ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، کامران سلطانی زاده درباره وضعیت بازار ارز و چرایی کاهش قیمت دلار در روز جاری اظهار داشت: وضعیت بازار ارز در ماه‌های اخیر با مدیریت بانک مرکزی و همکاری صرافی‌ها مطلوب بوده و منجر به خروج تقاضای کاذب از این بازار شده است.

وی با بیان اینکه سفته بازی در بازار ارز بعد از سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه جابجایی ریال و محدودیت تراکنش‌های کارتی، دیگر وجود ندارد، گفت: سیاست‌های اخیر بانک مرکزی منجر به خروج مصرف کننده‌های غیر ضرور از بازار ارز شد؛ هم اکنون فقط مصرف کننده واقعی در بازار است.

رئیس کانون صرافان ضمن تأکید براینکه بانک مرکزی هیچ دخالتی در قیمت گذاری ارز ندارد، ادامه داد: قیمت انواع ارز در بازار براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و دیگر مانند سابق نیست که بانک مرکزی برای کنترل بازار، ارز وارد بازار کند.

سلطانی زاده بسته شدن فضای مجازی ناسالم خرید و فروش ارز را از دیگر ابزارهای مهم مدیریت قیمت ارز دانست و افزود: مشکل اصلی بازار ارز الان برای مردم این است که اگر فردی قصد سفر داشته باشد و در سامانه سنا بخشی از سهمیه ۲ هزار یورویی (مسافری) خود را دریافت کند دیگر قادر نیست در سفرهای بعدی مابه التفاوت را دریافت کند؛ روال فعلی به گونه ایست که فقط یک بار امکان دریافت سهمیه ارز مسافری است و افراد اگر تمام ۲ هزار یورو را در یک مرحله از سنا دریافت نکنند دیگر قادر به دریافت مابقی نیستند.

وی از ارسال درخواست کانون صرافان به بانک مرکزی برای تصمیم گیری در خصوص مشکل ارز مسافری خبر داد و در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تسنیم درباره استقبال صرافان از بازار متشکل ارزی تصریح کرد: حق ورود صرافان به بازار متشکل ارزی باوجود اینکه به ۲۵ میلیون تومان کاهش یافته ولی بازهم جذاب نیست درحالی که این بازارها باید مشوقی برای ورود داشته باشند و حق ورود ۲۵ میلیون تومانی مشوق نیست. صرافها نمی دانند در زمان ورود به این بازار سود و زیانشان به چه نحو خواهد بود برهمین اساس رقم ۲۵ میلیون تومان خیلی برای انها جذابیت ندارد.

*کاهش توزیع دلار ۴۲۰۰تومانی

در این پیوند رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: آنچه در ماه‌های گذشته رخ داده نشان می‌دهد که توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی کاهش یافته و این امید وجود دارد که در آینده نزدیک این ارز حذف شود.

مسعود خوانساری اظهار داشت: اتاق بازرگانی و بخش خصوصی همانطور که پیش از این بارها اعلام کرده، با توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی و به طور کلی با ارز چند نرخی مخالف است زیرا به نظر ما ارز چند نرخی فقط رانت و فساد را افزایش می‌دهد و کمکی به بهبود اوضاع اقتصادی کشور نمی‌کند.

به گفته وی، عملکرد ماه‌های گذشته این نوع ارز در بازار نیز نشان داده که بستر فساد برای برخی رانت‌خواران فراهم شده و برای عبور از چنین شرایطی توقف توزیع این ارز از سوی دولت اهمیت زیادی دارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نشانه‌های مثبتی که در عملکرد ارزی دولت در ماه‌های اخیر دیده می‌شود، تصریح کرد: کاهش توزیع این نوع ارز و محدود شدن کالاهایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، نشانه‌های مثبتی از تغییر نگاه دولت در این زمینه است و امیدواریم با تداوم این روند به سمت حذف ارز دولتی حرکت کنیم.

خوانساری با بیان اینکه اتاق بازرگانی مذاکرات خود با دولت را در این زمینه ادامه خواهد داد، گفت: ما در ماه‌های گذشته هر جا فرصت بوده نظرات خود در این زمینه را ارائه کرده‌ایم و از این پس نیز تلاش می‌شود با انتقال نظر فعالان اقتصادی به دولت، شرایط برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور فراهم شود.

*دلایل کاهش نرخ ارز

در این پیوند رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به روند نزولی نرخ ارز در چند هفته اخیر اظهار داشت که دولت توانسته شوک‌های اقتصادی و اثرات تحریم را مدیریت کند.

محمد لاهوتی اظهار داشت: در طول ماه‌های گذشته اقتصاد ایران یک تجربه پرتلاطم و یک تجربه آرامش نسبی را تجربه کرده است. در سال ۱۳۹۷، با توجه به آغاز دور جدید تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، بازارهای مختلف اقتصادی شوک‌های جدی را تجربه کردند و این موضوع خود را در آمارهای اقتصادی پایان سال نشان داد. با این وجود اما در ماه‌های پایانی سال گذشته و ماه‌های ابتدایی سال جاری، فضا تغییر کرد و یک ثبات نسبی در بازار حکمفرما شد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد دولت توانسته در ماه‌های گذشته تا حدی شوک‌های اقتصادی و اثرات تحریم را مدیریت کند و از سوی دیگر فعالان اقتصادی نیز به درک جدیدی از شرایط رسیده‌اند و در همین مسیر اقدامات خود را برنامه‌ریزی می‌کنند.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه مدیریت بانک مرکزی در کاهش و ثبات نرخ ارز موثر بوده است، تصریح کرد: اگر تاثیر رکود بر کاهش تقاضای دلار را کنار بگذاریم، دیگر سیاست‌ها و برنامه‌های دولت توانست بخشی از تلاطم‌ها و شوک‌هایی که بازار ارز تجربه می‌کرد را مدیریت کند و نرخی که امروز به آن رسیده‌ایم، تا حدی نتیجه همین اقدامات موثر است.

به گفته لاهوتی، فارغ از فضای کلی بازار، آنچه در روزهای گذشته رخ داد، از خبرها و گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال مذاکرات جدید سیاسی تاثیر پذیرفت. وقتی فضای کلی مثبت باشد، خبرهای جدید می‌تواند اثرات مثبتی از خود بر جای بگذارد. البته آنچه در این میان اهمیت دارد، جلوگیری از شوک‌های قیمتی جدی است. اگر قیمت ناگهان بالا رود یا کاهش پیدا کند، بسیاری از برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، بر هم خواهد خورد.

وی درباره تاثیر احتمالی کاهش نرخ ارز بر صادرات غیر نفتی نیز گفت: این تصور که با افزایش نرخ ارز، صادرکنندگان سودی قطعی خواهند داشت درست نیست، زیرا شاید در یک مرحله فروش، ناگهان درآمد ریالی افزایش پیدا کند اما در مرحله بعدی قیمت مواد اولیه و هزینه تولید بالا خواهد رفت و این مسأله به تولیدکنندگان فشار جدیدی وارد می‌کند. از این رو بیش از آنکه بالا بودن نرخ ارز به صادرکنندگان کمک کند، ثبات آن و امکان‌پذیر شدن برنامه‌ریزی برای آینده اهمیت خواهد داشت.

پاسخ دادن