بازار ارز متعادل می‌شود

اقتصادبرتر

رئیس بانک مرکزی اعلام کرد، بازار ارز را به دور از هیجانات و با تنظیم عرضه و تقاضا متعادل می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

عبدالناصر همتی نوشت، چند ماه است که بازار ارز ثبات نسبی به خود گرفته است که حاصل تلاش مضاعف بانک مرکزی در این عرصه، و نیز همراهی صادر کنندگان و چشم انداز بهتر اقتصاد ایران است. همتی اشاره ای نکرده که چرا بانک مرکزی که قادر به تنظیم عرضه و تقاضا ارز است در ماه‌های گذشته تلاشی برای مدیریت بازار ارز نکرده بود.

طی دو روز گذشته بسیاری از متقاضیان دلار برای خرید مقابل صرافی‌ها تجمع کرده بودند. در سعادت آباد دو صرافی میدان کاج با ازدحام جمعیت مواجه بود که پروتکل‌های کرونایی را نیز رعایت نکرده بودند.

همتی تصریح کرد، این روز‌ها اشخاص مختلفی راجع به ارز‌های ایران در بانک‌های خارجی و سرنوشت آنها اظهار نظر و اطلاع رسانی می‌کنند. از آنجایی که اطلاعات مربوط به این منابع و وضعیت آنها در اختیار بانک مرکزی است، اظهارات افراد غیر مسئول در این مورد سندیت ندارد.

بانک مرکزی سیاست‌ها و برنامه‌های تأمین ارز خود را همانند ماه‌های گذشته، بر مبنای ارز‌های در دسترس و بدون تکیه بر منابع مسدودی تنظیم کرده است. طبعآدسترسی به این منابع قدرت بازار سازی بانک مرکزی را افزایش خواهد داد.

قیمت دلار ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ به ۲۴ هزار و ۲۹۲ تومان رسید. قیمت دلار آمریکا(اسکناس) روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ در صرافی‌های بانکی ۲۳ هزار و ۸۱۱ تومان خریداری شد و ۲۴ هزار و ۲۹۲ تومان به خریداران، فروخته شد. قیمت هر اسکناس یورو نیز برای خرید ۲۷ هزار و ۸۰۴ تومان و برای فروش ۲۸ هزار و ۳۶۶ تومان است.

پاسخ دادن