بازار از مدار تحلیل خارج شده!

بورس
اقتصاد برتر

#شاخص_کل طی هفته منتهی به ۴ بهمن‌ماه از محدوده ۳۹۹هزار واحد کار خود را آغاز کرد و در ۴۱۱هزار واحد آرام گرفت که این عدد بالاترین رکورد تاکنون محسوب می‌شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۵ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ،  #شاخص_هم‌وزن اما این هفته شارپ‌تر حرکت کرد به شکلی که از ۱۲۲هزار واحد استارت زد و با رشدی بی‌وقفه به نزدیکی ۱۳۲هزار واحد رسید. این روزها #ارزش_معاملات، مهم‌ترین فاکتوری است که بر اساس آن می‌توان رفتار بازار را پیش‌بینی کرد.

روز سه‌شنبه هفته گذشته جماعت قدیمی بازار به همراه حقوقی‌ها سهام فروختند، این ۳۰هزار کد معاملاتی باورهای قدیم خود را دارند و بر مبنای گزارش‌های ضعیف ۹ ماهه به علت رکود و قیمت پایین ارز در فصل سوم سال نسبت به عرضه سهام تا صف فروش اقدام کردند اما ورودهای جدید که به منابع مالی بسیار عظیمی متصل هستند و از صنف دیگری واردشده‌اند این فرصت را غنیمت دانسته و اقدام به خرید سهام کردند لذا برخلاف تصور عموم که می‌گویند منفی شدن‌های یک‌باره بازار کار ورودهای جدید است باید بگوییم آمار معاملات روز سه‌شنبه به‌وضوح نشان داد که منفی شدن‌ها کار قدیمی‌های بازار است که بر اساس P.e ترید می‌کنند و مثبت شدن‌ها کار ورود جدیدها است که بازار سهام را با P.d 8درصد هم جذاب می‌دانند.

با این حال میتوان گفت بازار امروز کمترین وزن را به eps در معاملات و از سوی دیگر به نقد شوندگی و نسبت خریدار و فروشنده بسیار توجه می‌کند.

امروز ۵ بهمن ماه ، شاخص کل ۱٫۳ درصد و هم‌وزن ۲٫۶ درصد افزایش یافت

 شاخص کل بورس اوراق بهادار در اولین روز معاملاتی هفته با صعود بیش از ۵ هزار واحدی کار خود را آغاز کرد و وارد کانال ۴۱۶ هزار واحد شد.

حجم نقدینگی در بازار هم‌چنان بالا است. ارزش کل معاملات خرد در بازار امروز به ۴۰۹۱ میلیارد تومان رسید.  

بازار امروز نیز با استقبال خوبی از سوی فعالین همراه شد و با رشد ۵۷۹۰ واحدی به ۴۱۷ هزار واحد رسید. ارزش معاملات بورس ۴ هزار میلیارد تومان بود که نشان از تداوم ورود نقدینگی به بازار دارد.

به نظر این جریان ورودی حتی اجازه اصلاح قیمت را نیز نخواهد داد این در حالی است که گزارش های ۹ ماهه شرکت ها آن چنان راضی کننده نبود. البته به نظر می رسد گزارش های دی ماه و سه ماه پایانی سال به دلیل رشد نرخ دلار به مراتب بهتر باشند.

در دو گروه خودرویی و بانکی به دلیل اخبار مربوط به تجدید ارزیابی معاملات پررونقی را شاهد بودیم که به نظر این اقبال ادامه دار خواهد بود. البته در گروه خودرو بهبود عملکرد برخی خودروسازان و روند رو به رشد تولید می تواند دلیل دیگری برای خرید سهام آنها باشد.

در گروه های بزرگتر بازار گزارش های ۹ ماهه چنگی به دل نمی زند و این روزها نیز با شیب کمتری به رشد ادامه می دهند. اما گروه های کوچکتری همچون سیمانی، غذایی، دارویی و رایانه مورد استقبال خوبی قرار گرفتند و ادامه رشد را در برخی نمادهای این گروه ها می توان متصور بود.

در بازارهای جهانی اما شیوع ویروس جدیدی به نام #کرونا از مبدا چین قیمت کامودیتی ها و نفت را کاهش داد. به دلیل کاهش حمل و نقل و صادرات و واردات به این کشور بازارهای کالایی تحت تاثیر قرار گرفتند به طوری که مس به کمتر از ۶ هزار دلار و روی به ۲۳۰۰ دلار رسید. در مقابل انس طلا با رشدی ۱۲ دلاری به ۱۵۷۳ دلار رسید. البته پس از تعطیلات بازارهای چین در ۱۰ روز آینده انتظار رشد تقاضا و افزایش قیمت ها وجود دارد.

در حوزه اخبار، اروپا در اجرای ساز و کار ماشه کمی عقب نشینی کرد. در صورتی که ایران روند کاهش تعهدات هسته‌ای در برجام را که در پنج گام انجام شده محدود کند، اروپایی‌ها پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت ارجاع نخواهند داد که خبر خوبی برای بازار است همچنان که امروز نیز یکی از عوامل رشد شاخص بود.

از سویی دیگر کریستین لاگارد می گوید نتیجه فاز اول توافق تجاری بین آمریکا و چین بطور نسبی شرایط نامطمئن را کاهش داده است. آسودگی خاطر از نشست بین ترامپ و فن در لین(رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا) وجود دارد.

در بازارهای رقیب نیز جذابیتی برای خرید و جذب نقدینگی وجود ندارد. دلار در همان محدوده ۱۳۵۰۰ تومان در نوسان است. در بازار مسکن نیز به گفته یکی از کارشناسان بازار مسکن، آمار معاملات در پاییز و زمستان سال جاری کاهش بسیار محسوسی داشته که این کاهش تا ۵۰ درصد نسبت به سال قبل بوده است.

اما برای روزهای پیش رو رشد بازار به دلایلی همچون جولان نقدینگی و تجدید ارزیابی ها ادامه دارخواهد بود. در صورتی که تحولات سیاسی خاصی را در سطح کشور و سیاست خارجی شاهد نباشیم، بورس همچنان مقصد امنی برای نقدینگی های سرگردان خواهد بود.

در شرایط فعلی و با توجه به رشد یکپارچه تمامی نمادها و گروه های بازار، توجه به نمادهای جامانده یا گروه های کمتر رشد کرده ای همچون گروه رایانه می تواند سودمند باشد. حتی در صورت اصلاح قیمت ها نیز مرز ۴۰۰ هزار واحدی شاخص حمایت مهم و مستحکمی برای بازار خواهد بود و احتمال ریزش سنگین با شرایط فعلی بسیار کم است.

بنابراین اگر ریسک سیستماتیک جدیدی متوجه بازار نباشد و ورود جریان نقدینگی تداوم یابد، رشد شاخص برای ثبت قله های جدید ادامه می یابد. به نظر می رسد گزارش های دی ماه نیز در مقایسه با آذر برتری نسبی به خصوص در نرخ های فروش داشته باشند که محرک جدیدی برای ادامه رشد بازار خواهد بود.

بالا بودن قدرت تقاضا در تمامی گروه‌ها به خوبی به چشم می‌خورد اما در میان تمامی گروه‌ها بانکی‌ها امروز برتری عرضه به تقاضا را تجربه می‌کنند.

در گروه فلزات متاثر از اتفاقات بازار جهانی و افت قیمت فلزات شاهد کاهش تقاضا برای خرید سهم‌هایی هم‌چون فملی هستیم.

گفتنی است از اواسط هفته گذشته خرید سهام صنایع کوچک‌تر بازار مجددا رونق ویژه‌ای گرفته و هم‌اکنون شاهد هستیم که افزایش شاخص کل بورس درصد بوده در حالی که شاخص کل هم‌وزن افزایش ۲٫۶ درصدی را تجربه کرده است.

پاسخ دادن