بازار اوراسیا، فرصتی برای توسعه صادرات

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بازار اوراسیا، فرصتی برای توسعه صادرات است گفت: صادرکنندگان باید با قواعد بین الملل تجارت آشنا شوند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ آبان

به گزارش #اقتصادبرتر، حمید زادبوم رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا تصریح کرد: مذاکرات موافقت‌نامه تجارت آزاد تا پایان سال میلادی انجام می‌شود. با ۳کشور روسیه،ارمنستان و قزاقستان از ۵ کشور عضو اوراسیا ، تجارت مستقیم داریم. این کشورها بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار واردات دارند که ظرفیت خوبی برای توسعه صادرات ما به این کشورها محسوب می شود.   یک سال پیش موافقت‌نامه همکاری امضا کردیم . از آبان ۹۸ تا پایان مرداد امسال میزان تبادلات تجاری ما با کشورهای اوراسیا ۲۱ درصد اضافه شده است در حالی که فشار تحریم ها بوده و  در شرایط شیوع کرونا قرار داشتیم.

زادبوم بیان کرد: این موافقت‌نامه ، اولین موافقت‌نامه ایران با یک گروه و اتحادیه است. باید شرکت های بزرگ و کوچک و متوسط با قواعد بین المللی تجارت آشنا شوند و صادرکنندگان را آموزش دهیم تا در چارچوب استانداردهای بین المللی قرار بگیرند. رعایت همه استانداردهای بین المللی می تواند کشور را یک رتبه در تجارت بین الملل بالا ببرد در این صورت دانش اقتصاد بین الملل افزایش می یابد و برای ادغام در تجارت بین الملل و تطبیق با قواعد  سایر کشورها آماده خواهیم شد.  روسیه و قزاقستان پتانسیل بالایی برای واردات اقلام کشاورزی دارند و چون مسیر صادرات دریایی و راحت بوده ، توانسته ایم صادرات خوبی به این کشورها داشته باشیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: این موافقت‌نامه فقط در چارچوب تعرفه هاست .در حاشیه این موافقت‌نامه چند کارگروه  به منظور ایجاد زیرساخت های لازم تشکیل شده است. یک کارگروه بانکی برای رفع مشکلات نقل و انتقال پول ایجاد شده، یککارگروه حمل و نقل و یک کارگروه گمرکی تشکیل شده تا بسترهای لازم فراهم شود.

پاسخ دادن