بازار داغ شایعات برجامی در بازار آزاد ارز

bty

فعالان بازار آزاد ارز، از شایعات مختلفی درباره روند مذاکرات برجام سخن می‌گویند که همه آنها بر فضای عمومی بازار اثر گذار است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

برخی معتقدند، ایران به‌دنبال یافتن راهی برای مقابله به مثل با کشورهای عضو برجام و آژانس بین المللی انرژی اتمی است. از جمله این شایعات احتمال خروج ایران از ان پی تی است که باعث افزایش قیمت ارز در بازار می‌شود. از جمله اخبار منفی دیگر که در شایعات شنیده می‌شود، از سرگیری حمله به نفتکش ها، ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت، فعال ساختن میکانیزم ماشه، منع صدور روادید برای اتباع ایرانی جهت سفر به کشورهای غربی و تشدید تحریم‌ها است.

عده دیگر معتقدند نشانه‌هایی از توافق ایران با ۴ عضو فعال در مذاکرات هسته ای دیده می‌شود و طرفین قصد دارند دست از تهدید و لجاجت بردارند و به نقطه اولیه توافق بازگردند. این موضوع قدری باعث آرامش بازار ارز می‌شود.

رئیس بانک مرکزی نیز در نشستی با صرافان اطمینان داده است به میزان کافی ارز در اختیار داریم که در صورت لزوم به بازار تزریق خواهیم کرد. صالح آبادی تاکید کرد وضعیت کنونی ناشی از کمبود ارز نیست و بزودی بازار متعادل می‌شود.

در دو روز گذشته روند قیمت دلار و یورو در بازار متشکل معکوس بود. دلار ۱۳۰ تومان افزایش و یورو ۱۳۰ تومان کاهش را ثبت کرد. همچنین در روز یکشنبه اختلاف نرخ‌ها در بازار به ۶ هزار تومان هم می‌رسید.

در معاملات یکشنبه سکه رفاه وارد کانال ۱۶ میلیون تومان شد. این مسأله در قیمت‌های رسمی هم اتفاق افتاده بود، اتحادیه طلا که شنبه نرخش را به روز نکرده بود، امروز نرخ جدید را ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد که نسبت به ۵شنبه تقریبا رشد ۳۶۰ هزار تومانی داشت. در سمت غیررسمی نیز سکه نقدی تا ۱۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بالا رفته که قبلا این سطح را ندیده بود. اما نکته مهم اینجاست که حباب سکه به ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید، عددی که به شدت بالاست و به نوعی رکورد حباب سکه نیز محسوب می‌شود.

جو انتظامی همچنان در بازار ارز مشاهده می‌شود، در روز یکشنبه سردار بهرامی، جانشین پلیس امنیت اقتصادی، با هشدار‌ به فعالان بازار فردایی طلا و ارز، اعلام کرد که ۳۱ نفر از سرشاخه‌های معاملات فردایی دستگیر و تعدادی از عناصر فعال در این بازار با همکاری بانک مرکزی و مراجع قضایی شناسایی شدند.

این جو باعث شده تا تعداد معامله‌گران در بازار کم باشد. در بازار ارز یکشنبه علاوه بر یورو، دلار هم چندان در بازار یافت نمی‌شد و کسی فروشنده نبود. همچنین صف ارز مسافرتی هم طویل‌تر از روزهای قبل شده بود. فروش ارز مسافرتی نیز به شهروندان دوتابعیتی و کسانی که در خارج اقامت دارند هم ممنوع شد.

خبر مهم دیگری که در بازار یکشنبه رصد می‌شد، جلسه ویژه ارزی در میرداماد، در حضور رئیس کل بانک مرکزی و صرافان بود. علی صالح آبادی در مورد جلسه امروز بانک مرکزی گفته: مقرر شد در زمینه اسکناس، میزان عرضه ارز بیشتر و مقررات مربوط به تقاضای بازار در حوزه اسکناس هم تسهیل شود. صالح آبادی یک خط و نشانی هم برای بازار کشیده و گفته: «همانطور که به کرات اشاره کردم در حال حاضر میزان اسکناسی که در بانک مرکزی داریم، هیچ زمانی در تاریخ بانک مرکزی این میزان از اسکناس نبوده است».

از آن طرف یک تصمیم مهم دیگر هم بانک مرکزی گرفته که طی آن به صرافی‌ها اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و منابع تجهیز شده فوق را در سرفصل‌های ارزی خدماتی و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد ۲۴) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.

پاسخ دادن