بازار در شوک قیمتی، فعلا خودرو نخرید

قیمت خودرو

معامله گران بازار خودرو از رکود این بازار و از روند رو به کاهش قیمت خودرو در سال ۱۴۰۰ خبر می‌دهند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

کاهش قیمت خودرو در برخی خودروهای شاخص همچون پژو پارس و پژو ۲۰۶ بیشتر به چشم می‌خورد.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه داران به مردم توصیه کرد، بخاطر بلاتکلیفی بازار فعلا از خرید خودرو خوداری کنند. کارشناسان بازار از چند عامل کاهش قیمت دلار، نتیجه مذاکرات وین، رکود طبیعی ماه رمضان و کاهش سفر‌ها در کرونا به‌عنوان عوامل اصلی رکود بازار یاد کردند.

اگر مذاکرات وین به نتیجه برسد که گزارش‌ها نشاندهنده روند مثبت در این مذاکرات است، تحریم‌ها برداشته شود یا کاهش یابد، احتمال بازگشت خودرو سازان خارجی به ایران وجود دارد و روند تولید تسهیل خواهد شد لذا قیمت خودرو را بشدت متاثر خواهد کرد.

فعالان بازار پیش بینی می‌کنند قیمت خودروهای پر تقاا احتمالا ۳۰ درصد کاهش خواهد داشت.

از سوی دیگر در بازار راکد، خرید به صرفه نیست چرا که قیمت‌ها شفاف نیستند. در چنین بازاری کسی حاضر به خرید و فروش نیست و کسانی هم که اقدام به خرید می‌کنند ممکن است در دام قیمت‌های غیرمنطقی گرفتار شوند.

قیمت خودرو از ابتدای سال تاکنون ۲۰ درصد ریزش داشته است و این ریزش در برخی خودروها مثل پژو پارس و پژو ۲۰۶ تیپ دو کاملا محسوس است.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۰ اوایل امسال تا ۲۱۰ میلیون تومان هم قیمت می‌خورد اما اکنون می‌توان این خودرو را به قیمت ۱۹۰ تا ۱۹۳ میلیون خرید. پژو پارس بنزینی مدل ۱۴۰۰ هم با کاهش حدود ۲۰ درصدی از ابتدای سال از ۲۴۰ میلیون به ۲۲۳ میلیون تومان رسیده است.

پاسخ دادن