بازار سرمایه آمریکا در ترس و اضطراب

ترامپ این هفته مسئولیت کاهش رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا و نوسانات بازار سهام را بر عهده فدرال رزرو انداخت و گفت که در اقتصاد بدون تورم آمریکا، رشد بهره توسط فدرال رزرو اشتباه بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، ترامپ این هفته مسئولیت کاهش رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا و نوسانات بازار سهام را بر عهده فدرال رزرو انداخت و گفت که در اقتصاد بدون تورم آمریکا، رشد بهره توسط فدرال رزرو اشتباه بود. در ادامه، مشاور اقتصادی ترامپ، اعلام کرد که بانک مرکزی باید به سرعت ۵ درصد از نرخ بهره کاهش دهد تا وضعیت به حالت عادی بازگردد.

سهام شرکت ها در بازار آمریکا امروز را در پی سیل ورود اخبار اقتصادی جدید با نوسان همراه شدند.

این در حالی است که، فشار ترامپ بر فدرال رزرو در کاهش نرخ بهره رو به افزایش است که این موضوع می تواند استقلال بانک مرکزی را زیر سوال برده و دلار را تضعیف کند.

ترامپ این هفته مسئولیت کاهش رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا و نوسانات بازار سهام را بر عهده فدرال رزرو انداخت و گفت که در اقتصاد بدون تورم آمریکا، رشد بهره توسط فدرال رزرو اشتباه بود . در ادامه، مشاور اقتصادی ترامپ، اعلام کرد که بانک مرکزی باید به سرعت ۵ درصد از نرخ بهره کاهش دهد تا وضعیت به حالت عادی بازگردد.

جک آلبین، مدیر شرکت مدیریت سرمایه گذاری کرس ست، در این خصوص بیان داشت: سرمایه گذاران در این برهه زمانی کاملا به جزئیات اخبار اقتصادی حساس هستند . نوساناتی که در اوراق قرضه به وجود آمد موجب ترس سرمایه گذاران شد و به نظر نمی رسد به این زودی این ترس را فراموش کنند.

با وجود رشد مطلوب بازار سهام، بازار اوراق قرضه بیمار است و در سه ماه اول ۲۰۱۹ تنها ۱.۸ تریلیون دلار رشد داشته است. در این بین، منفی شدن نرخ بهره در برخی کشورها باعث شده تا ۱۱ تریلیون دلار از این اوراق با نرخ بهره منفی همراه باشند و سرمایه گذاران عملا به جای سود، در حال پرداخت بهره به فروشندگان هستند.

سهام آمازون، وارد فاز رکودی شد

جف بزوس، مدیرعامل موسسه آمازون روز یکشنبه اعلام کرد که دولت سعودی به تلفن همراه شخصی وی دسترسی پیدا کرده و اطلاعات شخصی وی را شنود کرده است.

گاوین ده بکر، مشاور امنیتی بزوس با اعلام این خبر افزود: در ماه ژانویه ، پیامک های مابین جف بزوس و لورا سانچز، مجری برنامه های تلویزیونی افشا شد و پس از پیگیری ماجرا، معلوم شد پای حکومت سعودی در میان است .

این در حالی است که، جدایی جف بزوس، چندی است در خصوص جدایی از همسر خود، تیتر مهم ترین اخبار بازارهای جهان شده است.

ترس سهامداران از این جدایی و نصف شدن اموال جف بزوس موجب فرار سرمایه گذاران از این سهم شده است.

به نظر می رسد، معاملات کم رنگ سهام این شرکت نیز دلیلی جز رسوایی های اخیر و خبر جدایی وی از همسرش پس از سالها زندگی مشترک، دلیل دیگری نداشته باشد.

اما همچنان عده ای از سرمایه گذاران به این سهم وفادار بوده و دست از خرید و فروش این سهم بر نمی دارند.

پاسخ دادن