بازار سوریه از دست می‌رود؟

با شروع دوره بازسازی و توسعه نیازهای بازار سوریه، مقامات این کشور تلاش کردند تا با اعطای امتیازهای اقتصادی به متحدان دوران جنگ خود از جمله ایران، بتوانند علاوه بر گسترش روابط استراتژیک از سیاسی- نظامی به اقتصادی، نیازهای مصرفی خود را نیز بدون اثرپذیری از تحریم‌های غرب تامین نمایند. با این حال اما هنوز کشورهایی مانند ترکیه سهم بسیار بیشتری نسبت به ایران در بازار سوریه دارند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، ایران اولین کشوری بود که به‌صورت عملی و میدانی با آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ به کمک دولت و ملت سوریه رفت. همچنین ایران تلاش کرد تا با بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی خود، برخی قدرت‌های جهانی مانند روسیه را نیز در معادلات جنگ سوریه وارد کند؛ ورودی که توانست کفه ترازوی جنگ را به نفع دولت و ملت سوریه سنگین تر نماید.

صادرات ایران به سوریه در سال‌های قبل از بحران سوریه در بهترین حالت در سال ۸۹ توانست به اندکی بیش از نیم میلیارد دلار برسد اما در سال‌های بعد از بحران که اتفاقاً سوریه نیاز بیشتری به واردات داشته است به‌شدت کاهش‌یافته و حتی در مواردی به کم‌تر از ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است

کارشناس دیپلماسی اقتصادی: حضور ضعیف ایران در بازار سوریه در حالی است که حتی ترکیه و امارات که از ابتدای بحران تاکنون با دولت و ملت سوریه وارد جنگ شده‌اند، صادرات بسیار گسترده‌تری به بازارهای این کشور دارند

از سوی دیگر، بر اساس آخرین اخبار اعلام‌شده از سوی بخش عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت در۷ ماهه نخست سال جاری صادرات ایران به سوریه تنها ۷۳ میلیون دلار و واردات از سوریه نیز ۱۰ میلیون دلار بوده است.

به گفته مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران در سال مذکور مهم‌ترین کالاهای صادراتی ایران به سوریه شامل قطعات خودرو، دارو، میله‌های آهنی و فولاد، لوله و پروفیل، قطعات توربین‌های گازی، شیرخشک اطفال، پسته، شیرآلات بهداشتی، کربنات دی سدیم و مخمرها بوده و مهم‌ترین اقلام وارداتی ایران از سوریه نیز شامل فسفات، روغن زیتون، نباتات، مغز میوه و پارچه بوده است.

پاسخ دادن