بازار طلا، بی تب و تاب و سرگردان

اقتصاد برتر

قیمت‌های آتی طلا پس از پیمایش مسیر صعودی قابل توجه در روز دوشنبه، روز گذشته اندکی مسیر اصلاحی در پیش گرفت. 

تهران – اقتصادبرتر – ۰۶ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  گسترش نیوز، به گفته تحلیل‌گران سخنرانی روز گذشته جروم پاول رئیس فدرال رزرو خطاب به قانون‌گذاران آمریکا تاثیر چندانی بر مسیر حرکت بازار فلزات گرانبها بر جای نگذاشت. با وجود آنکه تصور می‌شد طلا مسیر صعودی خود را از ابتدای هفته آغاز کرده بود، ادامه دهد اما معاملات روز گذشته تب و تاب چندانی نداشت. بر این اساس طلای آتی آوریل با کاهش ۲.۴۰ دلاری به قیمت ۱۸۰۶ دلار در هر اونس و نقره آتی مارس در بازار کومکس نیویورک با کاهش ۰.۴۱ دلاری به قیمت ۲۷.۶۷۵ دلار در هر اونس معامله شد.

جروم پاول رئیس بانک فدرال رزرو روز گذشته در اظهارات خود درباره سیاست‌های پولی ایالات متحده در کمیته بانکی سنا عنوان کرد:بانک مرکزی آمریکا متعهد به یک سیاست پولی بسیار سازگار تا زمانی است که اقتصاد تحت تاثیر همه‌گیری کرونا قرار دارد، چرا که اقتصاد فعلی کشور با اهداف اشتغال و تورم فاصله زیادی دارد. پاول همچنین اظهار کرد: انتظار می‌رود یک افزایش موقت در تورم آمریکا شاید طی یک سال آینده مشاهده شود، اما افزایش تورم تاثیر زیادی در افزایش قیمت‌ها بر جای نخواهد گذاشت.

پاول همچنین بیان کرد که معتقد است بسته‌های محرک بزرگ دولت آمریکا باعث تورم مشکل سازی در این کشور نخواهد شد و در مورد افزایش بازده اوراق قرضه که به تازگی شدت یافته است، عنوان کرد: این تنها یک بیانیه اطمینان بخش در بهبود چشم انداز اقتصادی ایالات متحده است.

بر اساس دیدگاه تحلیل‌گران، افزایش بازده اوراق قرضه و نگرانی‌های مرتبط با تورم، بر نگرش سرمایه‌گذاران در بازارهای سرمایه تاثیرگذاری اندکی داشته اما همچنان سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به طور کلی به این بازار خوش بین هستند. بازارهای جهانی سهام هم روز گذشته عمدتا روند ترکیبی داشتند؛‌ بازارهای سهام آسیایی عمدتا روند صعودی و در اروپا عمدتا روند نزولی در بازارها مشاهده شد. در ایالات متحده هم اگرچه در اوایل روز هر سه شاخص روند نزولی داشتند اما در پایان معاملات دو شاخص از سه شاخص اصلی سبز شدند.

قیمت بیت‌کوین از ابتدای هفته جاری روند اصلاحی در پیش گرفته و نزدیک به ۱۵ درصد از بالاترین قیمت خود در طول هفته گذشته فاصله گرفته است. اگر روند نزولی بیت‌کوین ادامه پیدا کند، می‌تواند منجر به ورود بخشی از سرمایه‌گذاران آن به بازار فلزات گرانبها شود. در بازارهای مهم خارجی روز گذشته، معاملات آتی نفت خام نیمکس پس از دستیابی به بالاترین سطح ۱۳ ماهه به قیمت ۶۳ دلار در هر بشکه، روز گذشته اندکی کاهش یافت. شاخص دلار آمریکا روز گذشته اندکی افزایش یافت اگرچه روند صعودی در نمودارها کاهش یافته است. بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه داری آمریکا نیز روز گذشته در محدوده ۱.۳۷ درصدی معامله شد.

از دیدگاه فنی، روند نزولی معاملات آتی طلای آوریل از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. بر اساس نمودارهای روزانه، همچنان یک روند نزولی شش هفته‌ای در این معاملات قابل مشاهده است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح بالاتر از سطح مقاومت ۱۸۵۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به پایین‌ترین سطح قیمت معاملات هفته گذشته یعنی ۱۷۵۹ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا در بالاترین قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۸۱۵.۲۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۱۸۲۰ دلار در هر اونس عنوان شده است، همچنین سطح پشتیبانی نخست طلا در کمترین قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۷۹۴.۵۰ دلار در هر اونس وسطح پشتیبانی دوم در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات هفته یعنی ۱۷۷۸.۶۰ دلار در هر اونس قرار گرفته است.

روند صعودی معاملات آتی نقره مارس در نمودارهای روزانه چهار هفته‌ای همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به بالاترین سطح معاملات ماه فوریه یعنی ۳۰.۲۵ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به سطح پشتیبانی ۲۶ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره ۲۸ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم دستیابی به بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۸.۴۲۵ دلار در هر اونس است؛ همچنین سطح پشتیبانی نخست نقره در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۷.۲۸۵ دلار در هر اونس و سطح پشتیبانی دوم ۲۷ دلار در هر اونس عنوان شده است.

در معاملات مس هم قیمت‌ها روز گذشته در نزدیک‌ترین سطح به بالاترین قیمت معاملات روز بسته شده و بار دیگر موفق به دستیابی به بالاترین سطح قیمت ۹ سال گذشته شدند. روند صعودی قیمت مس همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. هدف بعدی صعودی قیمت مس دستیابی به سطح قیمتی ۴۲۶ دلار و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به ۳۸۰ دلار عنوان شده است. سطح مقاومت نخست مس دستیابی به بالاترین سطح قراردادهای روز گذشته یعنی ۳۲۲.۴۵ دلار و سطح مقاومت دوم ۴۲۵ دلار قرار گرفته است همچنین سطح پشتیبانی نخست در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات هفته یعنی ۴۰۶.۶۵ دلار و سطح پشتیبانی دوم بر روی ۴۰۰ دلار مشاهده شده است.

پاسخ دادن