بازار طلا رونق گرفت

شمش طلا
اقتصاد برتر

قیمت طلا در بازار جهانی روز پنج شنبه در واکنش به عدم افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در سال میلادی جاری، به بالاترین حد در سه هفته گذشته صعود کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ فروردین ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از کیتکونیوز، در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۱.۳ درصد جهش یافت و به ۱۳۱۸.۴۰ دلار رسید.
بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاست پولی دو روزه خود دورنمای رشد اقتصاد آمریکا و پیش بینی‌های نرخ بیکاری و تورم را تنزل داد و پایان تحکیم سیاست پولی و روند افزایش نرخ‌های بهره در سه سال گذشته را اعلام کرد.

 به باور تحلیلگران بزرگترین بانک جهان بازار کاهشی طلا به طور کامل پایان یافته است ،اما این بانک همچنین اشاره می کند که نباید انتظار رالی قیمیت طلا را در کوتاه مت داشته باشیم و ریسک افت قیمت در آینده نزدیکی وجود دارد.

در گزارش چشم انداز بازار تحلیلگر ICBC بانک ،مارکوس گاروی آمده است :” در کوتاه مدت ما انتظار داریم که همچنان ریسک افت قیمت طلا به طور مثال تا سطح حمایتی ۱۲۷۵ دلار در هر اونس وجود داشته باشد ،اما باور نکنید که طلا دوباره وارد بازاری کاهشی شبیه به شرایط نیمه دوم سال ۲۰۱۸ خواهد شد .”

بزرگترین عامل کاهشی در کوتاه مدت افزایش اعتماد به نفس بازار ها و ریسک پذیری انها تحت تاثیر توقف روند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو است …در واقع با رفع خطر افزایش نرخ بهره با توجه به نگرانی های بازارها امکان مشاهده نمایش مطلوب از بازارهای سهام به وجود می آید و باعث گرایش سرمایه گذاران به دارایی های با ریسک بالاتر می شود.

بانک:” ترمیم قوی دارایی های با ریسک بالا (سهام و…) در سه ماهه ابتدایی سال (کوارتر اول) موجب کاهش تقاضای فوری برای دارایی های دفاعی مانند طلا خواهد شد و پتانسیل قیمت گذاری مجدد تحت تاثیر سیاست نرخ بهره فدرال رزرو وجود ندارد (برای افزایش قیمت )– که البته ما احتمال آنرا در حال حاضر پایین می دانیم – این موضوع باعث فشار کاهشی بر قیمت طلا خواهد شد .”

ممکن است شاهد تغییرات سکولاری در دینامک روند نرخ تورم و اختلال ها ی ژئوپلتیکی مانند تنش تجاری بین چین و امریکا باشیم — به این معنی است که همین حالا هم چرخه افزایش نرخ بهره به بالاترین سطح خود رسیده است اما ما اعتقاد داریم افزایش نرخ بهره در شرایط فعلی کمتر از میزان واقعی آن پیش بینی شده است .

فدرال رزرو به شکل غیر منتظره ای در بیانیه انتهای نشست اخیر خود (چهارشنبه ) لحنی آرامتر داشت ،به غیر از اعلام متوقف کردن روند افزایش نرخ بهره در این نشست ،همچنین اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای افزایش نرخ بهره تا انتهای سال ندارد که یک گردش نظر چشمگیر نسبت به انتظارت قبلی مبنی بر افزایش حداقل ۲ بار نرخ بهره بود .

فدرال رزرو نرخ بهره را تغییر نداد ،ولی چشم انداز رشد اقتصادی امریکا را کاهش داد و دلیل تصمیم خود را کند شدن رشد اقتصادی جهان ،همچنین ریسک هایی مانند برگزیت و تنش تجاری بین چین و امریکا اعلام کرده است.

خبر خوب برای سرمایه گذاران در بازار طلا این است که چشم انداز بلند مدت قیمت فلز زرد در بلند مدت بهتر و بهتر خواهد شد .

بانک:” ساختار کلی علاقه به نگهداری طلا در حال گسترش است . به طور مشخص کاهش جهانی تعادل نرخ های بهره واقعی کوتاه مدت به نظر می رسد که طبیعی است و باعث کاهش هزینه های فرصت سرمایه گذاری در دارایی های بدون سود دهی مانند طلا می شود.

افزایش قیمت طلا تحت تاثیر و برای مقابله با ریسک های موجود در آواخر سال نقش ویژه ای را بازی خواهد کرد .

مارکوس گاروی گفت:” در کوارتر چهارم سال قیمت گذاری طلا به عنوان دارایی دفاعی را شاهد خواهیم بود . زمانیکه توسعه و رشد بازارهای سهام سرانجام تحت فشار قرار گیرند ، طلا دقیقا رفتاری را انجام خواهد داد که بسیاری از سرمایه گذاران به ان امیدوار هستند. در ان زمان طلا نه تنها رالی قیمتی انجام می دهد ،بلکه نوسان قیمت های ان هم محدود خواهد بود.”…..” این عماکرد در چهار ماهه چهارم سال نشانگر این موضوع است سرمیه گذارن بلند مدت بازار رقم های پایین را فرصت هایی برای افزایش حجم ذخیر خود در سطوح مورد علاقه خواهند دید و این موضوع از این ایده که روند کاهش طلا نسبتا محدود است حمایت می کند.”

در زمان نوشتن این گزارش که بعد از بیانیه فدرال رزرو در مورد نرخ بهره بود قیمت طلا با فاصله مطلوبی بالاتر از ۱۳۰۰ دلار در هر اونس قرار داشت و طلای تحویلی در آپریل در قیمت ۱۳۱۴٫۶۰ دلار در هر اونس مبادله می شد.

پاسخ دادن