بازار متشکل ارزی؛ یکی از پازل‌های کنترل نرخ ارز

جزئیات بسته سیاستی نحوه برگشت ارز صادراتی
اقتصادبرتر

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، به تشریح علل رشد نرخ ارز در ماه اخیر پرداخت و به راهکارهای ممکن برای خروج از این وضعیت اشاره کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ تیر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایبِنا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، به تشریح علل رشد نرخ ارز در ماه اخیر پرداخت و گفت: بعد از شیوع کرونا ما شاهد بروز دو اتفاق یکی بحث اختلال در صادرات نفتی و دیگری بحث فروش، پایین آمدن قیمت شدید آن و همچنین عدم تقاضای کافی بودیم.

️وی افزود: کشورهایی که درگیر کرونا شده بودند تقاضای خود برای خرید نفت را به‌شدت کاهش دادند و در پی کاهش تقاضا، میزان ارز دریافتی نیز کاهش‌یافته که این خود نابسامانی فعلی را تا حدودی توجیه می‌کند.

مهدی طغیانی️ ادامه داد: افرادی که در دوره قبل ارز داشته و صادرات کرده بودند به‌ محض رؤیت افق افزایش قیمت دیگر به عرضه ارز اقدام نخواهند کرد، نگهداری ارز با انگیزه فروش آن با قیمت بالاتر موضوعی است که امکان ساماندهی باز را سلب می‌کند.

وی تأکید کرد: تلاش برای گشایش منابع جدید ارزی از اقداماتی است که باید از سوی بانک مرکزی انجام شود و در راستای بهبود وضعیت بازار ارز، راه‌اندازی سیستم صادرات می‌تواند تا حدود بسیاری تنش‌های قیمتی را به حداقل برساند. ️باید آرام‌آرام به سمت ساماندهی بازار ارز با ارائه مشوق‌های لازم حرکت کنیم، پیشنهاد ما این است که با تهاتر، رابطه صادرکننده و واردکننده را بهبود ببخشیم تا به این ترتیب میزان ارز وارداتی به کشور بیشتر شود.

️سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: توجه به پیمان‌های پولی دو جانبه، اهتمام به تشکیل بازار متشکل ارزی و خرید آتی ارز می‌تواند آرام آرام گلوگاه را برطرف کرده و به این ترتیب ساماندهی قیمت‌ها رخ دهد. ️در حال حاضر در بحث تقاضای ارز در حداقل ممکن هستیم چون سفرهای خارجی نداریم و اگر بتوانیم جو روانی بازار را نیز مدیریت کنیم یعنی تقاضای سرمایه‌ای به سمت بازار ارز نیاید، بازار قابل کنترل خواهد بود.

پاسخ دادن