بازار مرغ طی روزهای آینده بهتر می‌شود

اقتصادبرتر

به گفته معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، در یک تا دو روز آینده با بهبود روند توزیع مرغ در تمام استان‌ها، آرامش بیشتری را در بازار شاهد خواهیم بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ فروردین ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، « مرتضی رضایی» با بیان اینکه تنش بازار مرغ ناشی از افزایش تقاضا در بازار و عملکرد ضعیف در توزیع است، افزود: قرارگاه ساماندهی مرغ کشور با تمامی دستگاه‌های مرتبط با تولید، نظارت و توزیع با دستور رئیس جمهوری تشکیل شده است و شبانه روزی در تمام کشتارگاه‌ها نیروهایی مستقر هستند. وی درباره برنامه ریزی برای تامین مرغ در بازار اظهارداشت: تعداد ۱۳۵ میلیون جوجه ریزی و تولید جوجه انجام شده است و مشکلی در تأمین گوشت مرغ ایجاد نشد، ولی تقاضا و تنش در بازار موجب کمبود گوشت مرغ شد.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اکنون  ۱۲۸ میلیون جوجه ریزی شده که گوشت مرغ آن از اواسط اردیبهشت وارد بازار خواهد شد که نسبت به سال قبل بسیار بالاتر است. وی درباره توزیع نهاده‌ها با ارز ترجیحی گفت: تمام نهاده‌های وارداتی ذرت و سویای مورد نیاز پرورش طیور برای مرغ اجداد، گله‌های مادر و جوجه‌های گوشتی، کامل تأمین می‌شود و نظام‌مند (سیستمی) در سامانه بازارگاه بین مرغدارانی که جوجه ریزی کرده اند در کمترین زمان توزیع می‌شود. در چند ماه اخیر با کمک بانک مرکزی تأمین نهاده‌ها ۱۰۰ درصد برای تمام مرغداران تامین شده است.

رضایی  افزود: قیمت اعلام شده توسط ستاد ساماندهی گوشت مرغ کشور شامل قیمت تمام شده به علاوه ۱۰ درصد سود برای مرغداران بوده است یعنی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان در مرغداری و حدود ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان در کشتارگاه قیمت مرغ می‌شود که ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان برای مصرف کننده تعیین شده است. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از مردم خواست بامشاهده تخلف در قیمت گوشت مرغ با دستگاه های نظارتی تماس بگیرند.  طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۹  حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزارتن گوشت مرغ در کشور تولید شد.

به تازگی براساس تصمیم قرارگاه ساماندهی مرغ کشور، قیمت مرغ منجمد درب سرد خانه کیلویی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان، مرغ منجمد برای مصرف‌کننده کیلویی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ زنده درب کشتارگاه کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت مرغ آماده طبخ در میدان بهمن کیلویی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ برای مصرف کننده کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.

پاسخ دادن