بازار منفی امروز رویدادی عجیب!

مبادا که بورس تعطیل شود!

#بازار منفی امروز، رویداد عجیبی بود. رویدادی که باعث شد هر تحلیلگر و فعال بازاری، یکبار تمام متغیرهایی که به ذهنش می رسد را مرور کند تا به دنبال دلیلی برای توجیه این ریزش عجیب باشد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر، نرخ بهره، مذاکرات سیاسی، نرخ ارز، وضعیت بازار جهانی، آمارهای اقتصادی غرب، خبرهای پیرامون شرکت های چینی و نظایر آن، مولفه هایی است که ارتباط آن را با نوسان بازار می توان مورد بررسی قرار داد.

سناریوهای مختلف بابت هرکدام این متغیرها، نهایتا برای تمام گروه ها یک خبر بد نیست و از طرفی، بازده اخیر بسیاری از نمادهایی که شناوری بالا و بنیاد مناسب دارند، نه تنها به اندازه شاخص نبوده که منفی هم بوده است!

عموما وقتی به شکل کلی بازار حرکت می کند، باید به دنبال دلایل کلان گشت. در صعود قبلی، برخی نمادهای پرپتانسیل بازدهی ندادند اما در نزول، همراه بازار افت کرده اند.

به نظرم، ریزش کل بازار خصوصا در یک/دو روز اخیر خارج از منطق بود. هرچند که بازار راه خودش را می رود و منطقی بودن یا نبودن، در بازده ما تغییر ایجاد نمی کند اما حداقل با مفروضات فعلی باید بگوییم که بازار مستحق این چنین ریزشی نبود.

آزادسازی ارز ترجیحی، مذاکره و توافق سیاسی و مسائلی ازین دست آثار مشابهی روی تمام بازار ندارد لذا هر سناریوی محتملی را در نظر بگیریم، نباید تمامیت بازار منفی و صف فروش باشد. بازارهای موازی هم در حالتی نیستند که بگوییم چون سایر بازارها بازده منفی داده اند، بورس تحت تاثیر قرار گرفته است.

نهایتا اینکه روند بازار را نمی شود با حرف درمانی، تغییر داد اما حداقل با شرایط امروز به نظرم نباید بازار این چنین افت می کرد.

*ولید الهلالات کارشناس بازار و تحلیلگر بورس

پاسخ دادن