بازار نا آرام اجاره مسکن

جزئیات تسهیلات حمایتی مستاجران در شرایط کرونایی

تحقیقات میدانی نشان می دهد ، بازار اجاره مسکن به لحاظ بهای پیشنهادی برای اجاره واحدهای عرضه‌ شده ملتهب است و این موضوع نشان‌دهنده تورم شدید در این بازار می باشد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۰ مرداد ۱۴۰۱

علیرغم اظهارات مسئولان مسکن مبنی بر این که آرامش به بازار مسکن بازگشته ، شواهد و قرائن در بازار، نشان می دهد ، اوضاع بازار بسیار نا آرام است و با تورم شدیدی مواجه است .

واسطه‌های ملکی در مناطق مختلف شهر تهران درباره تازه‌ترین شرایط بازار اجاره معتقدند: هم‌اکنون بازار اجاره مسکن شهر تهران در مناطق مختلف با دو ویژگی مهم همراه است که مهم‌ترین آن التهاب و تورم شدید بهای اجاره است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در تعداد قابل توجهی از فایل‌های اجاره مسکن در شهر تهران اجاره‌بهای پیشنهادی تا دو برابر و در برخی بیشتر از اجاره ‌بهای سال قبل رشد داشته است.

دومین ویژگی فعلی بازار اجاره شهر تهران در تابستان سال جاری، مربوط به کاهش عرضه فایل مسکن اجاره‌ای است. شواهد نشان می‌دهد عرضه فایل به بازار اجاره در برخی از مناطق و محلات شهر تهران از جمله برخی از مناطق و محله‌های مصرفی در تابستان امسال نسبت به تابستان‌ سال‌های گذشته کمتر شده که یکی از مهم‌ترین دلایل آن در افزایش عمق رکود ساختمانی نهفته است.

روایت رسمی دولت از گرانی اجاره

در این میان، گزارش اخیر بانک مرکزی نیز گرانی اجاره‌بها را تایید می‌کند براساس گزارش اخیر بانک مرکزی، شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در تیرماه سال ۱۴۰۱ به ترتیب رشدی معادل ۴۷.۴ و ۵۲.۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل را داشته است.

این در شرایطی است که رشد ماهانه شاخص مزبور در تیرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل ۴.۵ درصد است.

پاسخ دادن