بازار یورو در انتظار سرنوشت انتخابات پارلمان اروپا

بازار یورو در انتظار سرنوشت انتخابات پارلمان اروپا
European Parliament election, 2019

دومین انتخابات بزرگ پارلمانى دنیا از امروز (پنجشنبه) تا شنبه شب در سرتاسر اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا (با احتساب بریتانیا) از امروز (پنجشنبه) به صندوق هاى رأى می‌روند و نمایندگان کشورشان در اتحادیه اروپا را انتخاب می‌کنند.

بازار یورو، سرنوشت پوپولیستها و افراطی‌ها در انتخابات را به دقت زیر نظر دارد و حتما نسبت به نتیجه پایانى که یکشنبه شب منتشر می‌شود واکنش نشان خواهد داد.

چرا انتخابات اروپا اینقدر مهم است؟

انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا این بار «سرنوشت ساز» عنوان شده است. برخی سیاستمداران بر این باورند که این انتخابات صحنه مواجهه دو جبهه است: ملی گرایان و طرفداران اروپای قوی که نقش مهمی در جهان بازی می‌کنند.

مانفرد ویبر، رئیس جناح دموکرات مسیحیان در پارلمان اروپا در آخرین نشست جمعی که پیش از انتخابات اروپا برگزار شد، گفت: «ما در تاریخ ۲۶ ماه می در برابر یک انتخاب سرنوشت ساز برای این قاره قرار داریم».

نه تنها ویبر که مهمترین نامزد احزاب دموکرات مسیحی در اروپا است، بلکه بسیاری از سیاستمداران دیگر از همه جناح ها انتخابات پارلمان اروپا را «سرنوشت ساز» خوانده‌اند.

برای این سیاستمدار آلمانی که درصدد کسب پست ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا است، انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا به معنای رودررویی طرفداران اروپا با ملی‌گرایان است.

مانفرد ویبر گفت: «این اروپایی که ما امروز درآن زندگی می کنیم، اروپای خوبی است. ما نمی گذاریم که این ملی گرایانی (که در برابر ما قرار دارند) آن را نابود کنند».

هیچگاه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا این تعداد سیاست‌مدار عوام‌گرای دست راستی و سیاست‌مدارانی که نسبت به این اتحادیه نظر مثبتی ندارند، وجود نداشته است. براساس نظرسنجی‌ها، ممکن است که آن‌ها در این انتخابات پارلمانی به بیش از ۲۰ درصد آراء دست یابند.

اروپای نخست وزیر مجارستان یا اروپای رئیس جمهور فرانسه؟

برای ویکتور اوربان، نخست وزیر ملی گرا و محافظه کار مجارستان، در انتخابات پارلمانی اروپا دو گروه به مصاف یکدیگر می روند: طرفداران دموکراسی غیرلیبرال که او نماینده آن است و حامیان دموکراسی لیبرال.

نخست وزیر مجارستان که با راستگرایان در فرانسه، دانمارک و ایتالیا متحد شده، ادعا می کند که نمایندگان دموکراسی لیبرال می خواهند مردم اروپا را «تغییر داده» و با آمدن مهاجران این قاره را «اسلامی» کنند.

اوربان در سخنرانی‌اش به مناسبت روز ملی مجارستان گفت: «ما باید این را درک کنیم که اروپا بر سر یک چهارراهی قرار دارد». به گفته او هرکسی که به مهاجران و آوارگان خوش‌آمد بگوید، ملیت هایی با نژاد مختلط ایجاد می کند. «در چنین کشورهایی سنن تاریخی منسوخ شده و یک نظم جدید جهانی ایجاد می شود».

امانوئل ماکرون، رئیس جهور فرانسه، دشمن مورد علاقه سیاست‌مداران عوام‌گرای دست راستی مانند ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، ماتئو سالوینی، وزیر داخله ایتالیا و یا هانس کریستیان اشتراخه، رئیس حزب آزادی اتریش (اف پی او) است.

ماکرون علیه «دموکراسی غیرلیبرال» اعلام جنگ داده و خواهان «تولد دوباره اروپا» همراه با همبستگی و همدردی است.

برای امانوئل ماکرون که اصلاحات گسترده ای را پیشنهاد می کند، انتخابات پارلمانی اروپا سرنوشت ساز است.

فقط موضوع مهاجرت مطرح نیست

احزابی که نظر مثبتی به اتحادیه اروپا دارند، می گویند که این اتحادیه باید در سال‌های آینده به موضوعاتی مانند شغل، مهاجرت، محافظت از اقلیم، سیاست تجارتی و تقویت نقش اروپا در جهان بپردازد.

ویبر، نامزد اصلی احزاب دموکرات مسیحی و فرانس تیمرمنس، نامزد اصلی احزاب سوسیالیستی در این زمینه زیاد با هم تفاوت ندارند.

به طور مثال هر دو خواهان شراکت جدید با افریقا و تمرکز بیشتر بر سرمایه گذاری در کشورهای مبداء مهاجرت هستند. اما برای سیاستمداران عوام‌گرای دست راستی فقط یک موضوع وجود دارد: انزوا، بستن مرزها و جلوگیری از ورود مهاجران به اروپا.

پتر زیجارتو، وزیر خارجه مجارستان گفت: «برای ما مهم است که احزاب ضد مهاجرت (در انتخابات پارلمانی اروپا) اکثریت آرا را به دست بیاورند و مجارستان در این زمینه سهم خود را ادا خواهد کرد».

سیاست‌مداران عوام‌گرای دست راستی وعده ایجاد یک اروپای کاملا متفاوت را می دهند که در آن کشورهای عضو، حقوقی را که به گفته آن ها از دست رفته، دوباره به دست می آورند و از مرکز اتحادیه اروپا در بروکسل هم سلب قدرت می شود.

«اتحادیه اروپا قدرت مقاومت دارد»

یانیس امانوایدیس، کارشناس اروپا و از موسسه تحقیقاتی «مرکز سیاست اروپا» در بروکسل گفت: «ترکیب پارلمان جدید، احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات، لیبرال ها و سبزها را مجبور می کند که در چارچوب یک ائتلاف بزرگ با یکدیگر همکاری کنند».

به گفته امانوایدیس اروپا پس از انتخابات، سیاست‌هایش را کاملا تغییر نمی دهد: «ما شاهد تصاحب خصمانه اروپا نخواهیم بود. ما باید نگاهی انتقادی داشته باشیم، اما مبالغه نکنیم و بیش از حد منفی‌باف نباشیم. اتحادیه اروپا در سال های گذشته هم قدرت مقاومت نشان داده است. در آینده هم اوضاع به همین منوال خواهد بود».

از دموکراسی کنونی در اروپا لذت ببریم

تصاویری که در مبارزات انتخاباتی استفاده می شود، تا اندازه‌ای دراماتیک و مبالغه آمیز است: انتخابات سرنوشت ساز، اروپا بر سر چهارراهی تاریخی، آخرین فرصت اتحادیه اروپا … انتخابات پارلمانی اروپا قرار است بین روزهای ۲۳ تا ۲۶ ماه می برگزار شود.

مارگاریتیس شیناس، سخنگوی کمیسیون اروپا در این‌باره گفت: شکی در مورد اهمیت انتخابات پارلمان اروپا وجود ندارد، اما نباید مبالغه شود.

او در مصاحبه با شبکه تلویزیونی یورو‌نیوز گفت: «من چند سالی هست که در زمینه سیاست اروپا به کار مشغول هستم و تا جایی که به یاد داریم، هربار که قرار بوده در پیوند با اتحادیه اروپا انتخاباتی برگزار شود، همیشه ادعا می‌شده که اروپا بر سر یک چهارراهی قرار دارد. ما همیشه در برابر یک تقاطع قرار داریم…». او ادامه داد: «ما نباید در مورد انتخابات اروپا مبالغه کنیم و باید از این که در اتحادیه اروپا دموکراسی حاکم است، لذت ببریم».

انتخابات پارلمان اروپا؛ مواضع احزاب در قبال بحران مهاجرت، سیاست خارجی و وضع تحریم‌ها

در آستانه انتخابات پارلمان اروپا که روز ۲۳ و ۲۶ ماه می جاری برگزار می‌شود، سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر اقدام به انجام یک نظرسنجی از احزاب موجود در این پارلمان کرده است تا از مواضع آنان در قبال مسائل و بحران‌های پیش‌ روی اتحادیه اروپا مطلع شود.

پارلمان اروپا از نقشی حساس در قانون‌گذاری قاره اروپا برخوردار است و اعضای این نهاد با همکاری شورای اروپا وظیفه نظارت بر جهت‌گیری و سیاست‌گذاری‌های کلی در زمینه‌های مختلف مفاد منشور بنیادین اتحادیه اروپا از جمله حقوق بشر را بر عهده دارند.

در این نظرسنجی، ۵ حزب عمده که در صحنه سیاسی پارلمان اروپا حضور فعال دارند مواضع خود را بیان کرده‌اند. این مواضع از آن جهت مهم است که نامزد یکی از این احزاب به کلیدی‌ترین پست این اتحادیه در بروکسل، یعنی ریاست بر کمیسیون اروپا، دست پیدا می‌کند. دورۀ فعالیت ژان کلود یونکر، رئیس کنونی کمیسیون اروپا، در نوامبر ۲۰۱۹ میلادی به پایان می‌رسد و انتظار می‌رود پس از انتخابات ماه می، جانشین او تعیین گردد.

سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر در سوال‌های خود از این پنج حزب اروپایی پرسیده است که پس از انتخابات جاری، چه سیاستی را در قبال بحران مهاجرت در پیش خواهند گرفت؟ پارلمان اروپا چه کار می‌تواند انجام دهد که وضع حقوق بشر در مرکز روابط دوجانبه و چندجانبه این اتحادیه با کشورهای ثالث قرار گیرد؟ و آیا این احزاب از وضع تحریم‌ها بر افراد و نهادهایی که خاطی جدی قوانین بین‌المللی و قوانین حقوق بشر هستند حمایت می‌کنند؟

مواضع گروه‌های عمده حزب مردم اروپا (EPP)، اتحاد لیبرال‌ها و دموکرات‌ها (ALDE)، حزب سبز اروپا (EGP)، حزب سوسیالیست‌های اروپا (PES) و حزب چپ اروپا (ELP)در زیر آمده است.

حزب مردم اروپا

حزب مردم اروپا در مجلس فعلی از مجموع ۷۰۵ کرسی پارلمان، ۲۱۷ کرسی را در اختیار دارد. این حزب در سال ۱۹۷۶ به دست احزاب دموکرات مسیحی اروپا تأسیس شد و امروز احزاب لیبرال محافظه‌کار و راست میانه نیز در آن حضور دارند.

برنامه حزب در خصوص بحران مهاجرت: اعتقاد بر اتخاذ تصمیم دسته‌جمعی و پذیرش مسئولیت مشترک در قبال مسئله پناهجویی، تعهد اروپا در تامین سرپناه برای افراد محتاج و احترام به حقوق پناهجویان، تلاش برای محافظت بهتر از مرزها و تامین امنیت آن‌ها به منظور پایان دادن به معضل قاچاق انسان.

برنامه حزب در خصوص سیاست خارجی و روابط بین‌الملل: استفاده از قراردادهای تجاری نه تنها برای مزیت اقتصادی آنان بلکه به عنوان گسترش‌دهنده ارزش‌های اروپا در جهان شامل حقوق بشر، تلاش برای پایان دادن به کار کودکان زیرسن قانونی با اضافه کردن بند به قراردادهای تجاری.

برنامه حزب در خصوص وضع تحریم‌ها علیه افراد و رژیم‌های ناقض حقوق بشر: پشتیبانی قاطع از اقدام جدید اتحادیه اروپا در وضع تحریم علیه کشورهای ناقض حقوق بشر، تلاش برای اصلاح قانون وضع تحریم‌ها با تبدیل شرط اجباری تصویب به اتفاق آرا به شرط تصویب با اکثریت آرا.

حزب سبز اروپا

حزب سبز اروپا که نمایندگانش عمدتا حامی سیاست‌های محیط‌زیستی شناخته می‌شوند ۴۵ کرسی از مجموع ۷۰۵ کرسی فعلی را به خود اختصاص داده است.

برنامه حزب در خصوص بحران مهاجرت: اتخاذ سیاست واحد اروپایی در زمینه مهاجرت مبتنی بر حقوق بشر، یافتن راه‌حلی فوری برای کمبود امکانات نجات مهاجران در دریا ، اصلاحات در قانون دوبلین، افزایش صدور ویزاهای اقامت و انسان‌دوستانه، اصلاحات در قانون مهاجرت اروپا برای تسهیل پیوستن اعضای خانواده پناهجویان به آن‌ها در خاک این قاره، تخصیص بودجه به نهادهای مرتبط با سازمان ملل و فعال در زمینه پناهندگان.

برنامه حزب در خصوص سیاست خارجی و روابط بین‌الملل: مخالفت با امضای توافقات دوجانبه با کشورهای سرکوب‌گر، درخواست اضافه شدن بند حقوق بشر به توافقات تجاری اروپا، اولویت حمایت از فرهنگ چندصدایی در جهان و اتخاذ سیاست حقوق بشری در خصوص بحث تغییرات اقلیمی و سرمایه‌داری.

برنامه حزب در خصوص وضع تحریم‌ها علیه افراد و رژیم‌های ناقض حقوق بشر: رهبری حمایت از تلاش‌ها در پارلمان اروپا برای وضع تحریم‌های جامع علیه رژیم‌های ناقض حقوق بشر، پشتیبانی قوی از دیوان بین‌المللی دادگستری برای تحت تعقیب قرار دادن متجاوزان و عاملان ارتکاب جنایات حقوق بشری.

حزب اتحاد لیبرال‌ها و دموکرات‌ها

این حزب اکنون ۶۷ کرسی از مجموع ۷۰۵ کرسی پارلمان را در اختیار دارد اما مطابق پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود تعداد نمایندگان این حزب تا ۱۰۶ نماینده افزایش یابد.

برنامه حزب در خصوص بحران مهاجرت: اولویت به خطر نیافتادن جان پناهجویان، تلاش برای منعقد کردن قراردادهایی با شماری از کشورها در خاورمیانه که بتوانند پناهجویان را در شرایط انسانی بپذیرند و اسکان دهند، راه‌اندازی یک سیستم جامع مشترک پناهندگی بین کشورهای اروپایی به نحوی هم‌راستا با ارزش‌های اتحادیه، توجه ویژه به متقاضیان پناهندگی از گروه دگرباشان جنسی، مخالفت با استقرار ایست‌های کنترل بازرسی در مرز میان کشورهای عضو پیمان شنگن.

برنامه حزب در خصوص سیاست خارجی و روابط بین‌الملل: حمایت از لحاظ شدن دغدغه حقوق بشر در زمان انعقاد قراردادهای تجاری با کشورها.

برنامه حزب در خصوص وضع تحریم‌ها علیه افراد و رژیم‌های ناقض حقوق بشر: رهبری مذاکرات برای دستیابی به نظام قانونی یکپارچه به منظور وضع تحریم‌ها علیه رژیم‌ها، افراد و نهادهای دولتی و غیردولتی که مرتکب نقض جدی حقوق بشر هستند.

حزب چپ اروپا

این حزب که در سال ۲۰۰۸ بنیان گذاشته شد. اجتماعی از شماری احزاب سوسیالیست و کمونیست در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا است و در حال حاضر ۲۸ کرسی از مجموع ۷۰۵ کرسی را در پارلمان اروپا در اختیار دارد.

برنامه حزب در خصوص بحران مهاجرت: تاسیس یک سیستم تجاری و اقتصادی واحد با سرمایه‌گذاری در کشورهای آفریقایی به طوری که بتوانند جزوی از یک زنجیره‌ ارزشی جهانی شوند، مخالفت با سیاست‌های جاری اتحادیه اروپا در اختصاص کمک مالی به کشورهای دیکتاتوری و غیرانسانی همچون چاد و اریتره برای کنترل بحران پناهجویان، دفاع از حق پناهجویی و مبارزه سیستماتیک از طریق نظامی، اجتماعی و زیست‌محیطی با ریشه‌های پدید آمدن بحران مهاجرت.

برنامه حزب در خصوص سیاست خارجی و روابط بین‌الملل: تلاش برای جلوگیری از تعدی سازمان نجات ملی لیبی به پناهجویان سرگردان و بهبود وضعیت پناهجویان تحت شکنجه و گرفتار در بازداشتگاه‌‌های لیبی، حمایت از بازگشایی راه‌های امن برای پناهجویان به جای اختصاص پول به کشورهای ثالث.

برنامه حزب در خصوص وضع تحریم‌ها علیه افراد و رژیم‌های ناقض حقوق بشر: حمایت از وضع‌ تحریم‌ها و تبدیل پارلمان اروپا به صدایی قوی در مبارزه علیه هرگونه خشونت، نژادپرستی و راست‌گرایی افراطی.

حزب سوسیالیست‌های اروپا

حزب سوسیالیست‌های اروپا که ائتلافی از احزاب چپگرا و سوسیالیست اروپاست اکنون از مجموع ۷۰۵ کرسی پارلمان، ۱۹۱ کرسی را در اختیار دارد.

برنامه حزب در خصوص بحران مهاجرت: درخواست وضع سیاست متوازن‌تر در خصوص پروسه اعطای پناهجویی میان کشورهای عضو، تلاش برای تحقق ایده راه‌های امن و قانونی مهاجرت، پشتیبانی از راه‌اندازی سیستم واحد بررسی پرونده پناهجویان، گسترش عملیات جستجو و نجات مهاجران در زمین و دریا، منوط ساختن کمک مالی به کشورهای پذیرای پناهجویان به بهبود شرایط حقوق بشر در این کشورها، تخصیص بودجه به نهادهای مرتبط با سازمان ملل و فعال در زمینه پناهندگان.

برنامه حزب در خصوص سیاست خارجی و روابط بین‌الملل: تمرکز بر ریشه‌کنی کار کودکان، قاچاق انسان، فساد و کار در شرایط غیرقابل قبول، حمایت از تصویب یک اساسنامه واحد اروپایی برای لحاظ کردن دموکراسی و حقوق بشر در توافقات بین‌المللی و قراردادهای تجاری، نظارت شدید بر کاربردهای سلاح‌های فروخته‌شده توسط اعضای این اتحادیه در سرکوب‌های حقوق بشری و حمله به غیرنظامیان.

برنامه حزب در خصوص وضع تحریم‌ها علیه افراد و رژیم‌های ناقض حقوق بشر: حمایت کامل از وضع تحریم‌ علیه دولت‌ها، افراد و نهادهای ناقض حقوق بشر، تشویق کشورهای عضو به درنظر گرفتن وضع حقوق بشر کشورها در همکاری کامل با ارزش‌های اتحادیه.

پاسخ دادن