با برگزاری دومین مناظره میان ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری، رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی وشبکه های اجتماعی، این مناظره را از زوایای مختلف بررسی و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه کرده اند.

تهران -اقتصاد برتر- ۱۶ اردیبهشت ۹۶

بازتاب های دومین مناظره ۶ نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را در رسانه های خارجی به شرح زیر می باشد :

واشنگتن پست: همه نامزدهای ریاست جمهوری ایران به برجام پایبند می مانند

روزنامه واشنگتن پست درگزارشی از مناظره جمعه شب نامزدهای ریاست جمهوری ایران نوشت: همه ۶ نامزد ریاست جمهوری ایران در مناظره تلویزیونی قول دادند که به برجام پایبند بمانند.

واشنگتن پست افزود: حسن روحانی که با پنج رقیب در این انتخابات برای دور دوم ریاست جمهوری خود رقابت می کند، با انتقادهای نامزدهای مخالف برجام روبه رو شد که می گفتند این توافق پیشرفتی در اقتصاد ایجاد نکرده است.

به نوشته این روزنامه، روحانی در پاسخ به منتقدان گفت: در صورت نبود برجام، به جای دو میلیون بشکه صادرات نفت، تنها قادر به صدور ۲۰۰ هزار بشکه بودیم.
واشنگتن پست همچنین با اشاره به دعوت روحانی از منتقدان برای بیان صریح موضع خود در قبال برجام، نوشت: در نهایت هیچ کدام از نامزدها صحبتی از لغو این توافق نکردند. ابراهیم رئیسی گفت: هر دولتی که به قدرت برسد باید به برجام پایبند باشد این توافق با وجود کاستی هایش یک سند ملی است.

واشنگتن پست همچنین به گفته رئیسی در خصوص دیپلماسی اشاره کرد که به اعتقاد وی باید در خدمت ‘اقتصاد مقاومتی’ و تشویق تولید داخلی باشد و نوشت: رئیسی و قالیباف که مهمترین مخالفان روحانی هستند، او را متهم به جذب سرمایه های خارجی به قیمت از بین رفتن تولید داخلی می کنند.

*** یورونیوز: به چالش کشیدن روحانی

پایگاه اینترنتی شبکه یورونیوز در گزارشی عنوان کرد: «رقبای تندرو حسن روحانی در مناظره تلویزیونی دیگر پیش از انتخابات، رئیس جمهوری فعلی ایران را به چالش کشیدند.»

 در این گزارش یورونیوز آمده است: «در این مناظره میان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایران، رقبای تندرو حسن روحانی وی را به دلیل عدم احیای وضعیت اقتصادی از زمان حصول توافق هسته ای ایران با قدرتهای بزرگ جهان به چالش کشیدند. حسن روحانی در حالی توانست در انتخابات پیشین ایران پیروز شود که قول داده بود به انزوای بین المللی ایران پایان دهد.

یورونیوز اضافه کرد: ابراهیم رئیسی یکی از کاندیدای محافظه کار (اصولگرا) در انتخابات ریاست جمهوری ایران در این مناظره از حسن روحانی پرسید: ‘ از زمان حصول توافق هسته ای چه چیزی در زندگی روزمره مردم تغییر کرده است؟ رئیس جمهوری فعلی ایران نیز در این مناظره به انتقادها مبنی بر اینکه ایرانی های کمی از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ ایران با غرب سود محسوسی برده اند، پاسخ داد و گفت از زمان حصول توافق هسته ای صادرات نفت از سر گرفته شده و مطمئنا در سالهای آتی اشتغال زایی و سرمایه گذاری اجرایی می شود.

تمامی مخالفان رئیس جمهوری ایران اعلام کرده اند که آنها پذیرفته اند توافق هسته ای امری لازم و ضروری برای آینده ایران است. در این مناظره یکی از کاندیدهای محافظه کار حسن روحانی را به ناکامی در مقابله با بیکاری متهم کرد.

یورونیوزنوشت: تحلیل گران بر این باورند که به رغم آسیب پذیری حسن روحانی در مساله اقتصاد، رئیس جمهوری فعلی ایران از شانس قوی برای انتخاب دوباره در این سمت برخوردار است همزمان با اینکه وی تنها رقیب اصلی حمایت شده توسط جبهه حامی اصلاحات بوده در حالیکه محافظه کاران (اصولگرایان) در ایران در ایجاد اتحاد بر روی یک کاندیدای واحد ناکام بوده اند.

***خبرگزاری فرانسه: روحانی از رقبای محافظه‌‌کار (اصولگرا) انتقاد کرد 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد:حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی ایران و نامزد انتخابات پیش‌رو با انتقاد از رقبای محافظه کار (اصولگرای) خود آنها را به تلاش برای تخریب توافق هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ متهم کرد.وی در یک انتقاد نادر، نسبت به نوشتن پیامی خصمانه علیه اسرائیل (رژیم صهیونیستی) بر روی موشک های بالستیک در جریان آزمایش های اخیر موشکی، ابراز تاسف کرد.

این رسانه فرانسوی افزود: روحانی در مناظره تلویزیونی که روز جمعه با حضور هر ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: شاهد بودیم که برای سنگ اندازی در مسیر توافق هسته ای چگونه شعارهایی را بر روی موشک‌ها نوشتند. وی محافظه کاران (اصولگرایان) رقیب خود را به داشتن ارتباط با افرادی متهم کرد که در صدد تخریب این توافق هستند.

خبرگزاری فرانسه نوشت: روحانی افزود:هنگامی که دیپلمات ها در حال مذاکره بودند، شما پشت پرده چه کار می کردید؟ برخی از این افراد، نقش مخالف را برای ملت ایران بازی کردند.

این رسانه فرانسوی تصریح کرد: ابراهیم رئیسی روحانی محافظه کار (اصولگرا) و رقیب رئیس جمهوری ایران در جریان مناظره، دولت را به ضعف درمقابل قدرت های خارجی متهم کرد و گفت این توافق به منزله چکی است که دولت نمی تواند آن را نقد کند.

خبرگزاری فرانسه افزود: ۶ نامزد در انتخابات ریاست جمهوری با یکدیگر رقابت می کنند. سه تن از این افراد (حسن روحانی رییس جمهوری ، اسحاق جهانگیری معاون وی و مصطفی هاشمی طبا وزیر سابق) جزو میانه روها و رئیسی، قالیباف و مصطفی میرسلیم نیز نماینده جریان محافظه کار (اصولگرا) هستند.

*** آسوشیتدپرس: جر و بحث کاندیداهای انتخابات ایران در مناظره دوم در مورد توافق هسته ای 

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی در مورد دومین مناظره انتخاباتی عنوان کرد: کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در مورد نتایج بدست آمده از حصول توافق هسته ای جر و بحث کردند.

 در این گزارش آسوشیتدپرس آمده است: یکی از کاندیداهای محافظه کار انتخابات ریاست جمهوری ایران طی مناظره تلویزیونی حسن روحانی را به دلیل مساله توافق هسته ای ایران و غرب به چالش کشید در حالی که رئیس جمهوری فعلی ایران نیز آنها را به تلاش برای منحرف کردن توافق هسته ای متهم کرد.

آسوشیتدپرس نوشت: حسن روحانی در حالی در انتخابات پیشین ایران پیروز شده بود که تندورها در ایران امیدوارند ابراهیم رئیسی بتواند حسن روحانی را از قدرت کنار بزند.

این خبرگزاری آمریکایی افزود: رئیسی در این مناظره گفت که توافق هسته ای منفعتی برای مردم عادی ایران به همراه نداشته است. رئیسی در این مناظره گفت: ‘ مردم عزیز! سوال من این است که آیا چرخ اقتصاد می چرخد؟ تجار ایرانی! آیا می توانید کسب و کار کنید؟

آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش تصریح کرد: حسن روحانی در این مناظره گفت که رقبایش امیدوار بودند که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای را پاره خواهد کرد.

*** گاردین: نادرترین انتقاد حسن روحانی در عرصه عمومی

روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: رئیس جمهوری ایران در اقدامی نادر، به خرابکاری در برجام اشاره کرد و برجام را راه امید خواند.

 روزنامه گاردین در گزارشی به مناظره تلویزیونی جمعه شب نامزدهای ریاست جمهوری ایران پرداخت و نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مناظره تلویزیونی گفت: آمدند چگونه شهرهای زیرزمینی نشان دادند تا برجام را به هم بزنند، برای اینکه ما نتوانیم ۱۰۰ درصد استفاده کنیم.

این روزنامه انگلیسی نوشت: این یکی از نادرترین انتقادات در عرصه عمومی بود که نشان دهنده ناامیدی رئیس جمهوری از نهادهایی بود که مستقل از دولت عمل می کنند.

گاردین با تاکید بر اینکه هیچ یک از نامزدها از لغو برجام صحبت نکردند، به انتقاد ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف مبنی بر اینکه ‘این توافق دستاورد اقتصادی ملموسی برای ایران نداشته’ پرداخت.

گاردین همچنین نوشت: قالیباف گفت که این توافق فقط برای ۴ درصد ثروتمندان جامعه نه برای ۹۶ درصد دیگر مفید بوده است. روحانی در پاسخ به وی گفت که این حرف الگو برداری از شعار «ما ۹۹ درصد هستیم» مربوط به جنبش اشغال وال استریت است.

گاردین همچنین به انتقادات رئیس جمهوری ایران از مخالفان برجام پرداخت و نوشت که روحانی گفت: همانند مخالفین مردم ایران که صهیونیست ها و وهابی ها و تندروهای آمریکا مخالف بودند… همه شما مخالف بودید وقتی ترامپ آمد خوشحال بودید که برجام را پاره می کند.

این روزنامه انگلیسی ادامه داد: روحانی افزود اگر برجام نبود نفت ما به جای یک میلیون بشکه می شد ۲۰۰ هزار بشکه به صراحت به مردم بگویید در برابر برجام چه می کنید..آیا دوباره تحریم بر می گردد تقابل بر می گردد یا نه؟

گاردین همچنین به همراهی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با روحانی اشاره کرد که به نوشته این روزنامه ‘انتظار می رود در دقایق پایانی به نفع روحانی کنار بکشد.

در گزارش این روزنامه انگلیسی آمده است: قالیباف که به نظر می رسد مهم ترین رقیب روحانی باشد، در بسیاری مسائل داخلی از وی انتقاد کرد. او ادعا کرد که دختر یکی از وزیران که بیکار بوده از ایتالیا لباس قاچاق کرده و روحانی در مقابل، این ادعا را رد کرد.

این روزنامه همچنین بر تاکید روحانی به آزادی های اجتماعی و انتقاد او از تلویزیون به دلیل حذف مشهورترین خواننده سنتی محمد رضا شجریان اشاره کرد.

*** رویترز: روحانی به دلیل حمایت اصلاح طلبان همچنان بخت اول انتخابات است 

خبرگزاری رویترز نوشت: با وجود انتقاد همه جانبه رقیبان روحانی از سیاست های اقتصادی دولت وی، روحانی همچنان به دلیل حمایت اصلاح طلبان از او بخت زیادی برای پیروزی دارد.

 رویترز در تحلیلی از مناظره امروز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشت: روحانی با انتقادهای نامزدهای مخالف خود علیه برجام روبه رو شد که می گفتند عده کمی از این توافق نفع برده اند.

رویترز نوشت: ابراهیم رئیسی یکی از نامزدهای محافظه کار (اصولگرا) گفت: ‘از زمان توافق چه چیزی تغییر کرده است؟ چه چیزی در زندگی روزمره مردم عوض شده است؟’ این در حالی است که همه رقیبان روحانی پذیرفتند که برجام برای آینده ایران ضروری است.

رویترز همچنین به انتقاد محمد باقر قالیباف اشاره کرد و نوشت: قالیباف، روحانی را متهم به موفق نبودن در رفع مشکل بیکاری کرد.
این خبرگزاری افزود:روحانی درپاسخ گفت که ثمره ارتباط دوباره ایران بااقتصاد جهانی به مدد برجام در افزایش صادرات نفت دیده می شود.

روحانی همچنین گفت که ما امروز ۲ میلیون بشکه نفت می فروشیم . در حالی که در نبود این توافق تنها قادر به صادر کردن ۲۰۰ هزار بشکه نفت بودیم.

رویترزنوشت: براساس گزارش صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ بین ۴ تا ۵٫۵ درصد بوده که در مقایسه با ۱٫۳ درصد مربوط به دوران پیش از توافق هسته ای رشد خوبی بوده است.

این خبرگزاری انگلیسی ادامه داد: درموضوع مساله بیکاری، درباره وعده های رئیسی و قالیباف مبنی بر ایجاد هر ساله میلیون ها شغل، اقتصاددانان گفته اند چنین وعده هایی ‘غیرواقع بینانه’ است.

رویترز همچنین نوشت: روحانی گفت که این وعده ها فقط شعار است و رسیدن به رشد ۲۵ درصدی در یک سال امکانپذیر نیست. برای پیشرفت اقتصادی و ایجاد شغل نیاز به سرمایه گذاری است.

در گزارش رویترز آمده است: تحلیلگران می گویند بسیاری از شرکت ها در وارد شدن به بازار ایران تردید دارند که از جمله دلایل تردید آنان، تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران است.

رویترز نوشت: با وجود ضعف های اقتصادی، تحلیل گران بر این باورند که روحانی به دلیل اینکه تنها نماینده مورد حمایت اصلاح طلبان است، همچنان بخت زیادی برای پیروزی دارد؛ این در حالی است که تندروها موفق نشده اند بر حمایت از یک نامزد واحد اجماع کنند.

*** «جو لیبرمن»: پیروزی هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران به نفع آمریکا نیست

«جو لیبرمن» سناتور سابق آمریکایی که به رویکرد جنگ طلبانه علیه ایران شهرت دارد، معتقد است پیروزی هیچیک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران برای آمریکا دلخواه نیست چرا که هر دولتی در تهران بر سر کار بیاید، دشمنی سرسختانه ایران با واشنگتن همچنان ادامه خواهد داشت.

از تارنمای رسمی رسانه«جوئیش اینسایدر» (Jewish Insider)، «لیبرمن» درباره انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ماه ایران و سرنوشت توافق هسته ای ایران و غرب (برجام) در دولت بعدی تهران گفت: درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران برای آمریکا گفت: «باید بگویم که متاسفانه هیچ نتیجه ای که به دیگری ترجیح داشته باشد برای آمریکا به دست نخواهد آمد.

«لیبرمن» سپس «سید ابراهیم رئیسی» یکی دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری کنونی ایران را «حریف اصلی روحانی» دانست و افزود: «به نظر می رسد رئیسی به لحاظ دینی محافظه کارتر باشد.»

این سناتور سابق درباره سرنوشت توافق هسته ای ایران و غرب در دولت بعدی ایران گفت: «من فکر می کنم هرکس در انتخابات ایران پیروز شود، همچنان و به همین میزانی که تاکنون به توافق هسته ای پایبند بوده، متعهد خواهد ماند چرا که از آن سود می برد. مشکل این است که آنها تاکنون آشکارا میلیاردها دلار از این توافق عایدشان شده و در حال تقویت توان سیاسی و نظامی خود هستند. بنابراین تغییر خاصی (در دولت بعدی ایران) روی نخواهد داد.»

لیبرمن که در زمان حضور خود درکنگره در تدوین تحریم های ایران نقش مهمی ایفا کرده است، در ادامه با اشاره به رویکرد انتقادآمیز «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «رکس تیلرسون» وزیر خارجه وی در خصوص توافق هسته ای، خاطرنشان کرد:
«ما می توانیم روی تیم ترامپ برای اعمال فشار بر ایران برای پایبندی کامل آنها به توافق حساب کنیم. البته این فقط در مورد توافق نیست بلکه ایرانی ها در بسیاری از موضوعات از روح توافق هسته ای تخطی کرده اند.»

وی در خصوص چگونگی رفتار آمریکا با ایران در دولت بعدی تهران بر لزوم وضع تحریم های جدید علیه ایران تاکید کرد و گفت:
«اولین ومهم ترین کاری که کنگره و رئیس جمهوری باید انجام دهند این است که تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کنند؛ دولت آمریکا نه تنها باید تحریم های جدید را بپذیرد و آنها را امضا کند بلکه باید آنها را اجرا کند.»

*** روزنامه فرانسوی لوفیگارو: انتخابات آتی ایران، همه پرسی برای روحانی است 

پایگاه اینترنتی روزنامه فرانسوی ‘لوفیگارو’ نیز در گزارشی، انتخابات آتی ریاست جمهوری در ایران را نوعی همه پرسی برای دولت روحانی عنوان کرد.

در این گزارش آمده است: انتخابات نوزدهم مه (۲۹ اردیبهشت) ایران، یک همه پرسی درباره سیاست های حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تلقی می شود، روحانی میانه رویی که از ورود ایران به اقتصاد جهانی حمایت کرد و محدودیت هایی را بر فعالیت هسته ای کشورش در ازای کاهش تحریم ها پذیرفت.

لوفیگارو نوشت: روحانی در حالی بار دیگر در انتخابات شرکت کرد که به سبب سیاست های اقتصادی اش با انتقاداتی از جانب محافظه کاران (اصولگرایان) روبه رو است.

این روزنامه فرانسوی در تارنمای خود نوشت: در دومین مناظره از سه مناظره تلویزیونی میان روحانی و پنج رقیب دیگر وی، موضوع اصلی، سیاسی و فرهنگی بود. در ابتدای این مناظره تلویزیونی، محمد باقر قالیباف بدون پاسخ دادن به پرسش مجری این برنامه، دولت میانه رو حسن روحانی را به چالش کشید.

لوفیگارو افزود: در واقع می توان گفت که درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران چندین پرسش مطرح است. اول: چه کسی به عنوان رقیب اصلی محافظه کار (اصولگرا) روحانی ظاهر شد؟ در حالی که نتیجه گیری از یک مناظره دشوار است، تحلیلگران بر عملکرد محمد باقر قالیباف شهردار تهران تاکید کردند.

این نامزد محافظه کار (اصولگرا)، صریح ترین فرد در انتقادات از روحانی است. قالیباف درباره این سخن رئیس جمهور ابراز تردید کرد که فضای کسب و کار بهبود یافته است. قالیباف، روحانی را به ایجاد نکردن آن تعداد فرصت شغلی که قولش را داده بود متهم کرد.

لوفیگارو افزود: قالیباف، آشکارا به عنوان رقیب اصلی روحانی ظاهر شده است.

این رسانه فرانسوی ادامه داد: پرسش بعدی این است که موضوع اصلی مناظره چه بود؟ در حالی که در ابتدای برنامه، موضوعات فرهنگی- سیاسی به عنوان موضوع اصلی معرفی شد، گفت و گوها به سرعت به طرف چالش های اقتصادی تغییر یافت.

یکی ازنامزدهای محافظه کار (اصولگرا)، روحانی را متهم کرد قول خود را مبنی بر ایجاد فرصت های شغلی کافی فراموش کرده است و رئیس جمهوری را در وضعیت دفاعی قرار داد. در نظر سنجی که مؤسسه «ایران سنجش» مستقر در شهر تورنتوی کانادا این ماه برگزار کرد، بیش از ۵۰ درصد سؤال شوندگان گفتند اولویت اصلی بعدی رئیس جمهور باید کاهش بیکاری باشد.

این رسانه فرانسوی با طرح پرسش بعدی مبنی بر اینکه روحانی چطورعمل کرد؟ نوشت: روحانی که سخنوری ماهر و سیاستمداری باتجربه است، همچنان از سابقه و دستاوردهای اقتصادی خود دفاع می کند که شامل نرخ تورم زیر ۱۰ درصد برای نخستین بار در مدت بیش از یک دهه است. با وجود این، روحانی این بار چندان خوب نبود، جواب هایش تند و نیز خلاصه نبودند.

لوفیگارو ادامه داد: پرسش دیگر این است که آیا در این مناظره موضوعی وجود داشت که موجب غافلگیری شود؟

این روزنامه فرانسوی پاسخ داد: بله. اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری که به جای مبارزه انتخاباتی علیه روحانی، در حمایت از وی کار می کند، دفاع جانانه ای از روحانی و سیاست هایش کرد و دفاعیاتش بسیار تند بود. حضور جهانگیری، به منحرف شدن برخی حملات به رئیس جمهوری کمک کرد و این دقیقا همان راهبردی بود که جهانگیری در مناظره نخست در پیش گرفته بود.

این رسانه فرانسوی سپس در پاسخ به این پرسش خود که آیا جهانگیری توانست آرایی را از روحانی بگیرد؟ نوشت: در دو مناظره انجام شده، عملکرد جهانگیری که وقتی به عنوان نامزد ثبت نام کرد، جدی گرفته نشد، فراتر از انتظارات بود. اگر جهانگیری به نفع روحانی کناره گیری نکند، موجب تقسیم آرای لیبرال ها، شهر نشین ها و اصلاح طلبان می شود و این وضعیت، بالقوه زمینه را برای پیروزی یک نامزد محافظه کار (اصولگرا) مهیا می کند و اصلاح طلبان و میانه روها توانایی تحمل این وضع را ندارند. احتمالا «مصالحه ای مصلحت گرایانه» پیش از روز انتخابات وجود خواهد داشت.

لوفیگارو سپس این پرسش را مطرح کرد که بعد چه اتفاقی می افتد؟ و نوشت: قرار است مناظره دیگری برگزار شود. اگر هیچ کسی در دور نخست انتخابات نوزدهم مه (۲۹ اردیبهشت) بیشتر از ۵۰ درصد آراء را به دست نیاورد، دور دوم انتخابات بین دو نامزد اصلی برگزار می شود.

*** بلومبرگ: روحانی دستاوردهای برجام را در رشد اقتصادی و ایجاد شغل، ملموس نشان دهد 

تارنمای بلومبرگ نیز در تحلیلی نوشت: در صورتی که روحانی نتواند دستاوردهای توافق هسته ای را در رشد اقتصادی و ایجاد شغل ملموس نشان دهد، با شکست روبه رو خواهد شد.

 تارنمای بلومبرگ در نوشتاری با اشاره به مناظره هفته پیش میان ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری، به تحلیل موقعیت نامزدهای پیشتاز پرداخت.

بلومبرگ به خاستگاه طبیعی طرفداران حسن روحانی که طبقه متوسط در حال رشد در شهرهای بزرگ بوده اشاره کرد و نوشت: توافق هسته ای که روحانی موفق شد در سال ۲۰۱۵ میان ایران و ۶ قدرت جهانی منعقد کند، سبب جذب ۱۲ میلیارد دلار سرمایه خارجی و جهش در تولید نفت شد.

این تارنمای آمریکایی افزود: براساس اعلام صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی در ایران در سال گذشته با وجود ۱٫۶ درصد کاهش نسبت به سال پیشتر، به ۶ درصد رسید.

این گزارش ادامه داد: این در حالی است که محافظه کاران (اصولگرایان ) و هم پیمانانشان در تلاشند اینطور القا کنند که روحانی با تمرکز بر جذب سرمایه گذاری خارجی، نسبت به طبقه فقیر غفلت کرده است.

بلومبرگ نوشت: پیروزی جناح محافظه کار (اصولگرا) می تواند تنش موجود میان ایران و دولت ترامپ را افزایش دهد.

این تارنمای آمریکایی به انتقاد قالیباف از روحانی مبنی بر اینکه او’به وعده هایش در خصوص ایجاد شغل عمل نکرده است’ اشاره کرد و افزود: کسانی که در تلاشند روحانی را شکست دهند به این مطلب تاکید می کنند که دستاوردهای توافق هسته ای به صورت عادلانه توزیع نشده است.

بلومبرگ نوشت: در دو هفته آینده تلاش روحانی باید در این جهت باشد که نشان دهد قشر فقیر اگر اکنون از تحولات پسابرجام بهره مند نشده باشد، در دوره بعد بهره مند خواهد شد.

بلومبرگ افزود: احمدی نژاد با اعطای یارانه نقدی به مردم ایران، توجه ها را از تورم فزاینده که از ۴۰ درصد نیز فراتر رفت و همچنین از کاهش یارانه سوخت منحرف کرد.

این تارنما براساس آمار صندوق بین المللی پول افزود: با وجود رشد اقتصادی پس از برداشته شدن تحریم ها، اقتصاد غیر نفتی که اصلی ترین منبع ایجاد شغل است در سال ۲۰۱۵ افت کرد. همچنین آمار بیکاری در ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۲٫۵ درصد رسید که ۲٫۵ درصد نسبت به سال های ۲۰۱۴-۱۵ رشد داشته است.

*** برلینرسایتونگ: روحانی گفت که عده ای قصد داشتند مانع از توافق هسته ای شوند 

روزنامه برلینر سایتونگ چاپ آلمان نیز نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران جمعه شب در مناظره انتخاباتی اعلام کرد که عده ای در کشور قصد داشتند تا به هر طریقی مانع از توافق هسته ای شوند.
این روزنامه به نقل از حسن روحانی افزود: عده ای در کشور قصد داشتند به هر طریقی که شده مانع توافق هسته ای شوند، برای مثال با آزمایش موشکی .

***بلومبرگ: فیلم انتخابات رئیسی عملکرد اقتصادی روحانی را نشانه گرفت

تارنمای بلومبرگ نوشت: ابراهیم رئیسی با انتشار یک فیلم تبلیغاتی، فاصله طبقاتی و عدم موفقیت روحانی در رفع نیازهای ضروری طبقه کم درآمد را نشانه گرفت.

 تارنمای آمریکایی بلومبرگ با اشاره به انتشار یک ویدئوی انتخاباتی از ابراهیم رئیسی، به برجسته کردن بخش هایی از این فیلم پرداخت.

بلومبرگ نوشت:’در این فیلم، تصاویری از کودکان کار و خانه های فرسوده در کنار برج های بلند، ویلاهای رویایی با استخرهای شنا و آپارتمان های شیک به سبک غربی را در کنار هم نشان داد.’

این تارنما همچنین با اشاره به تصاویری د این فیلم ‘از مراکز فروش برندهای خارجی که به قیمت ورشکسته شدن تولیدکنندگان داخلی و بیکار شدن ایرانیان تبلیغ می کنند’، افزود: ‘در حالی که روحانی برای پیروزی در دور دوم تلاش می کند، رقیب هایش از او انتقاد می کنند که با وارد کردن شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی، در رفع نیازهای ضروری قشر فقیر ایران ناموفق بوده است.’

این تارنما همچنین در توصیف صحنه دیگری از این فیلم نوشت: ‘ پیرمردی در خانه ای که پنجره هایش شکسته و دیوارهایش سوراخ است، نشان داده می شود در حال که روی زمین نشسته و دست هایش را به آسمان بلند کرده و می گوید: هیچ درآمد و بیمه ای ندارم و تنها نان برای خوردن دارم. پیرمرد ادامه می دهد: فقط با دیوار می توانم درد دل کنم، کس دیگری هم هست که صدایم را بشنود؟’

تارنمای بلومبرگ افزود: ‘سپس صدای موسیقی بالا می رود و رئیسی با عمامه سیاه که نشان از سیادت دارد، وارد می شود. این روحانی ۵۶ ساله مردم را خطاب قرار می دهد: ۳۸ سال از انقلاب اسلامی ایران که مردم آرزوهایشان را به آن بسته بودند، می گذرد. اما هنوز فقر و بیکاری رفع نشده است. وی می افزاید: می خواهم مردم را از این وضع نجات دهم.’

بلومبرگ در این گزارش نوشته است: حسام الدین آشنا مشاور رسانه ای حسن روحانی از این فیلم به دلیل ‘سیاه نمایی’ از جمهوری اسلامی ‘تنها با هدف رای جمع کردن’ انتقاد کرده است.

*** الجزیره:حقوق شهروندی وجه غالب دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران 

شبکه خبری الجزیره به مناظره روز جمعه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران اشاره کرد و نوشت: مسائل مربوط به حقوق شهروندی، اقلیت های مذهبی و حقوق هسته ای وجه غالب در دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست بود.

الجزیره افزود: حسن روحانی رئیس جمهوری و نامزد دوازدهمین دوره انتخابات در این مناظره، خواستار برابری حقوق شهروندی در جامعه شد و به موانعی اشاره کرد که محافظه کاران در برابر انتصاب افرادی از قومیت های مختلف در مناصب مهم درکشور، وضع کرده‌اند. وی در جریان این مناظره گفت: ایران متعلق به همه ایرانیان است و اگر می خواهیم به وضع سیاسی متناسبی دست یابیم، باید احزاب و گروه های سیاسی به لحاظ حقوقی با یکدیگر برابر باشند.

این رسانه افزود: از سوی دیگر محمد باقر قالیباف دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز گفت که حضور زنان و اقلیت ها در شهرداری تهران بیش از ۱۳درصد است.

عبدالقادر فائز رییس دفتر الجزیره در تهران در گزارشی اعلام کرد: سطح گفت و گو میان اصلاح طلبان و محافظه کاران بالاست. مسائل مربوط به حقوق شهروندی بر فضای مناظره سایه افکنده است.

الجزیره افزود: نامزدها از توافق هسته ای با کشورهای غربی به عنوان یک سند ملی و بین المللی حمایت کردند اما در چگونگی برخورد با آن و عبور از مشکلاتی که مانع اجرای کامل آن می شود، با هم اختلاف دارند.محافظه کاران (اصولگرایان) می گویند این توافق خوب است اما در اجرا چنین نیست.

*** رسانه های دولتی ترکیه: انتقاد تند نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران از یکدیگر

رسانه های دولتی ترکیه همچون خبرگزاری آناتولی و شبکه تی.آر.تی با انتشار بخش های مهم مناظره روز جمعه نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، دومین دور مناظره کاندیداها را عرصه انتقاد تند آنها از یکدیگر عنوان کردند.

 شبکه خبری تلویزیونی تی.آر.تی به نشر پرسش ها از نامزدها در خصوص وحدت ملی، انسجام اجتماعی و نحوه تعامل با احزاب و جریان های مختلف و میزان نقدپذیری دولت و پرسش در خصوص راهکار موثر برای حفظ حقوق ملت ایران در موضوع هسته ای و رفع تحریم ها با توجه به توافق برجام و چگونگی مقابله با بد عهدی آمریکا و خلاصه ای از پاسخ نامزدها پرداخت.

*** الیوم السابع: نامزدهای ریاست جمهوری ایران از وجود نیروهای ایرانی در سوریه دفاع کردند 

پایگاه خبری الیوم السابع نوشت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از وجود نیروهای ایرانی در سوریه دفاع کردند وحسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت: که رزمندگان ایرانی در سوریه در حال احیای حقوق باقیمانده ما در آنجا هستند.

به گزارش پایگاه خبری الیوم السابع، روحانی در دومین مناظره تلویزیونی انتخابات ریاست جمهوری افزود: ایران با قدرت دیپلماسی خود امروز برای حل بحران سوریه مذاکره می کند و دیپلمات های ما در کنار رزمندگانمان در حال احیای حقوق باقیمانده ما هستند.

الیوم السابع به نقل از وی ادامه داد: ما نباید تصور کنیم نیروی دیپلماسی ما ضعیف است. ما امروز به دلیل قوت دیپلماسی خود در حال مذاکره برای سوریه هستیم . روحانی تاکید کرد ما مستشاران عزیزی داریم که به سوریه رفتند وشهدایی در این راه تقدیم کردیم واگر بخواهیم از مسائل منطقه ای خوب استفاده کنیم باید قادر به حل برخی موضوعات در میز مذاکره باشیم و ناچار دیپلمات های ما در کنار رزمندگان مان باید حقوق باقیمانده مان را احیا کنند.

پایگاه خبری الیوم السابع نوشت: ابراهیم رئیسی نامزد محافظه کار (اصولگرا) ریاست جمهوری ایران گفت: مستشاران تهران در سوریه از امنیت ملی دفاع می کنند.

*** یک رسانه افغان: ۴ نامزد انتخابات ریاست جمهوری سخت به دولت حمله کردند

یک رسانه افغانستان گفت: ۴ نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران سخت به «حسن روحانی» رئیس جمهوری فعلی و «اسحاق جهانگیری» معاون اول وی که هر دو در این انتخابات نامزد شده اند، حمله کردند.
شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز» افغانستان روز شنبه در اخبار بامدادی خود با نشان دادن تصاویری از دومین مناظره ۶ نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت که «سید ابراهیم رئیسی»، «محمدباقر قالیباف»، «مصطفی میرسلیم» و «مصطفی هاشمی طباء» برنامه های اقتصادی دولت را مورد انتقاد شدید قرار دادند.
این شبکه تلویزیونی افزود: این نامزدها در دومین مناظره خود همچنین از دولت حسن روحانی در قبال اجرای برنامه جامع اقدام مشترک یا «برجام» میان ۵ کشور عضو دائمی شورای امنیت و آلمان با ایران انتقاد کردند.
طلوع نیوز گفت: اما روحانی و جهانگیری از برجام دفاع کردند و نسبت به بازگشت کشور به دوران «محمود احمدی نژاد»، رئیس جمهوری پیشین این کشور هشدار دادند.

**روزنامه النهارلبنان: روحانی رقبای خود را به تخریب توافق هسته ای متهم کرد

روزنامه «النهار» لبنان نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) در مناظره با رقبای محافظه کار خود آنها را به تلاش برای تخریب توافق هسته ای متهم کرد.
النهار به این جمله روحانی در مناظره که «دیدیم چطور شعارهایی بر روی موشک ها نوشتند تا در برابر توافق هسته ای کارشکنی کنند»، اشاره کرده است.
به نوشته این روزنامه، ایران معتقد است آزمایش های موشکی ضربه ای به توافق هسته ای با ۶ کشور (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) وارد نمی کند اما آن زمان این آزمایش ها تنش با واشنگتن را افزایش داد.

النهار افزود: روحانی رقیبان خود را متهم به داشتن ارتباط با کسانی کرد که می خواهند توافق هسته ای را تخریب کنند.

در همین حال روزنامه «الدیار» به سخنان روحانی درباره سوریه اشاره کرد و نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت که نیروهای ایرانی در سوریه حقوق باقیمانده ما را در آنجا احیا می کنند.

*** المانیتور: کاندیداهای محافظه کار همچنان در مسیر دادن وعده های اقتصادی حرکت می کنند

پایگاه خبری – تحلیلی المانیتور در گزارشی نوشت: در حالی که حدود دو هفته تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران زمان باقی مانده است، کاندیداهای محافظه کاران(اصولگرایان) رقابتی را آغاز کرده اند تا ببینند چه کسی می تواند با وعده های انتخاباتی بزرگتر، آرای رای دهندگان بیشتری را از آن خود کند.
دراین گزارش آمده است: کاندیدای محافظه کاران (اصولگرایان) در انتخابات ریاست جمهوری ایران به راهبردشان در دادن وعده هایی متمرکز بر افزایش یارانه های پرداختی ماهیانه و ایجاد میلیون ها شغل ادامه می دهند. ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف تمرکز خود را بر طبقه ضعیف تر ایران گذاشته و امیدوارند که بیشتر به خاطر دادن وعده های مالی برنده شوند.

قالیباف اعلام کرد که اگر در انتخابات پیروز شود، یارانه های ماهیانه را افزایش خواهد داد. ابراهیم رئیسی نیز اعلام کرد که این پرداختی های ماهیانه را سه برابر می کند. این کاندیداهای اصولگرا در حالی وعده افزایش یارانه ها را داده اند که دولت حسن روحانی مدتهاست از پرداخت یارانه ها رضایت نداشته است.

درادامه این گزارش المانیتور آمده است: وعده های انتخاباتی داده شده توسط کاندیداهای محافظه کاران (اصولگرایان) با واکنش های تندی از سوی مقامات برجسته این کشور مواجه شده است. علی لاریجانی رئیس مجلس ایران اخیرا در اظهارنظری گفت: یک سیاستمدار صادق این گونه وعده ها را نمی دهد.

این پایگاه خبری آمریکایی ادامه داد: این در حالی است که این نوع اظهارنظر علی لاریجانی مانع از این نشد که کاندیداهای محافظه کاران دادن وعده هایشان را متوقف کنند. علی لاریجانی همچنین در اظهارنظر دیگری گفت: با توجه به درآمد و هزینه های دولت، افزایش یارانه ها غیرممکن است چون دولت پول بیشتری برای پرداخت آن ندارد.

وعده های انتخاباتی رئیسی و قالیباف به افزایش یارانه ها محدود نشد. رئیسی اخیرا قول داد که ۱٫۵ میلیون شغل هر ساله ایجاد کند. قالیباف نیز گفته است که اگر رئیس جمهور شود، پنج میلیون شغل ایجاد خواهد کرد. اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور و یکی از کاندیداهای انتخابات در مورد این وعده ها گفت: برادری که وعده ایجاد میلیون ها شغل را داده یا هرگز شغل ایجاد نکرده و یا عدد و ارقام نمی فهمد. ‘ محمدرضا باهنر’ یک سیاستمدار اصولگرا نیز از وعده های داده شده توسط رئیسی و قالیباف انتقاد کرده است.

سعید لیلاز اقتصاددان برجسته ایرانی به المانیتور گفت: درمورد قالیباف حقیقت این است که می خواهد با هر ابزار ممکنی قدرت را بدست بیاورد. به خاطر همین است که وی هر روز مواضع سیاسی اش را تغییر می دهد.یک روز وی به جنبش های مذهبی نزدیک است و روز بعد به جامعه فرهنگی. امروز می بینیم که وی با دادن چنین وعده هایی تلاش می کند طبقه ضعیف تر را به خود جلب کند و از مدل احمدی نژاد تقلید می کند.

المانیتورنوشت: به نظر می رسد کاندیداهای محافظه کار انتخابات ایران در حالیکه به طور کامل در جریان راکد بودن اوضاع اقتصادی و ناکامی دولت در ترسیم دستاوردهای خود طی چهار سال گذشته بوده اند، اماآنها قصد دارند به دادن این وعده های خود با هدف بدست آوردن آراء طبقه ضعیف تر ایران ادامه دهند. رئیسی اخیرا در شهر بندرعباس زمان زیادی را به صحبت در مورد مسئله اقتصاد، ازدواح جوانان، مسکن و اشتغال زایی اختصاص داد.

‘ صادق زیباکلام’ یک استاد دانشگاه تهران در پاسخ به سوال المانیتور مبنی بر اینکه این وعده ها تا چه میزان موثر هستند، گفت: اصولگرایان در رقابت دادن وعده های پوپولیستی به سر می برند. با این حال با یک ارزیابی ساده می توانیم مشاهده کنیم که اعدادی که این آقایان در راستای این وعده ها می دهند، عملی نیست. ایده دادن برابر یارانه های ماهیانه به هر کسی در ایران اشتباه است. در روزهای باقی مانده از رقابتهای انتخابات، حامیان دولت باید این مساله را برای عموم مردم شفاف سازی کنند که تا چه میزان این وعده های داده شده از سوی این کاندیدا اجرایش غیرممکن است.

دومین مناظره میان ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران عصر جمعه ۱۵ اردیبهشت ماه برگزار شد. دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۹ اردیبهشت برگزار می شود.

پاسخ دادن