بازخوانی فرصت‌ها و تهدیدهای بازار بورس ۳ خرداد ۹۹

با مفاهیم و اصطلاحات پرکاربرد بورس آشنا شوید

شاخص کل بورس در ۲۵ اسفند ماه از ۴۹۴هزار واحد حرکت، در ۱۵ اردیبهشت وقتی به ۹۸۰هزار واحد رسید اندکی جانبی حرکت کرد و با جمع‌آوری قوای جدید تا ۱٫۰۴۷٫۷۶۳ واحد بالا رفت.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ خرداد ۹۹

با #اقتصادبرتر با بازخوانی فرصت‌ها و تهدیدهای بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت با نگاهی تحلیلی همراه باشید.

حرکت بازار بر دوش ریزموج‌های صعودی و نزولی، با عمر کوتاه
شاخص کل بورس در ۲۵ اسفند ماه از ۴۹۴هزار واحد حرکت، در ۱۵ اردیبهشت وقتی به ۹۸۰هزار واحد رسید اندکی جانبی حرکت کرد و با جمع‌آوری قوای جدید تا ۱٫۰۴۷٫۷۶۳ واحد بالا رفت. پس‌ازآن در ۴ روز معاملاتی به زیر ۹۷۰هزار واحد رسید، یک مرتبه تا یک میلیون واحد مجددا بالا آمد و نتوانست بالای این عدد خود را نگه دارد.

اصلاح صورت گرفته، قابل توجه نیست
احتمالا شاخص کل سیکل ۳۵روز رشد و ۵ روز اصلاح به اندازه ۱۰درصد را از دست داده و نحوه حرکت آن از حالت اپیدمی صعود خارج شده، خصوصا اگر به زیر ۹۷۰هزار واحد برود و چند روزی در همان محدوده بماند. در گذشته سیکل‌ها بلند مدت‌تر بودند، به طور مثال حرکت صعودی ۶ ماه و اصلاح آن ۲ ماه بود، فعلا برای اینکه بگوییم روند صعوی به اتمام رسیده، زود است چون در مقیاس رشد اخیر، اصلاحی که صورت گرفته نه به لحاظ زمانی و نه به لحاظ درصدی، قابل توجه نیست.

بازار از سیکل حرکتی خود خارج شده
با این حال تصور می‌شود که بازار ازحالت لیدری ETFها خارج شده البته معاملات سهام همچنان در تعادل نیست و اکثریت نمادها در بازه سقف یا کف روزانه معامله می‌شوند اما برخی گروه‌ها بسیار مورد توجه و برخی با فشار فروش مواجه شده‌اند و به همین دلیل است که تصور می‌شود بازار از آن سیکل قبلی خارج شده است.

ریتم معاملات در حال تغییر است
خارج شدن از این سیکل البته به معنای پایان روند صعودی نیست. در واقع ریتم معاملات در حال تغییر است و یافتن گزینه برای سرمایه‌گذاری و چینش یک پرتفو جدید سخت‌تر از گذشته خواهد بود. بالاترین شانس را برای این سناریو قائل هستیم که نمادهای ETF محور دولتی در هفته پیش رو کف قیمتی بسازند اما در کوتاه‌مدت توان عبور از سقف‌های قبل را نداشته باشند. اصلاح زمانی شاخص نسبت به سیکل قبلی که عمدتا یک هفته بوده طولانی‌تر و شدت آن در نزول تضعیف می‌شود.

سیمان و دارو مورد اقبال بازاری‌های قدیم
بازار در فضای اصلاحی این موقعیت را پیدا می‌کند تا به گزارش‌ها و واقعیت‌های اقتصادی توجه بیشتری داشته باشد. فرصت‌ها و تهدیدها بازخوانی می‌شود و طبعا گروه یا نمادهایی که در این رشد اخیر بازدهی محدودی داشته‌اند، با اقبال بیشتری مواجه می‌شوند. تحرکات فعالان قدیمی بازار بیشتر خواهد شد کما اینکه این روزها دو گروه سیمان و دارویی بدلیل آنکه نقدینگی را قورت نمی‌دهند مورد اقبال بازاری‌های قدیم قرار گرفته‌اند و می‌توان پیش‌بینی کرد که حرکت‌های توده‌وار به مانند چندماه گذشته منجر به سود نخواهد شد.

بازدهی نامطلوب رفتار توده‌وار
نگاهی به ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که حرکت با توده بازدهی بسیار بهتری از هر استراتژی دیگر داشته اما از این پس انتظار می‌رود که رفتار توده‌وار با بازدهی نامطلوب مواجه شود چرا که ریزموج‌های صعودی و نزولی، با عمر کوتاه پدید می‌آیند و این باعث می‌شود که خرید براساس جو بازار منجر به زیان شود. این موضوع باعث شده بود تا بازدهی افراد غیرحرفه‌ای در ماه‌های اخیر بهتر باشد ولی با شرایط جدید در ماه‌های پیش رو، حرفه‌ای‌های بازار بازدهی بهتری کسب خواهند کرد.

جمع‌بندی: بورس در موقعیتی نیست که امکان ریزش برای آن مهیا باشد
در خصوص حبابی بودن بازار هم که به نظر می‌رسد نگرانی‌ها برطرف شده، در طی زمانی که #بانک_ملت حدود ۷۰درصد، #زاگرس یا #فملی ۸۰درصد بازدهی ‌داشته‌اند، دلار هم ۳۶ درصد رشد و نرخ سود بین بانکی ۶ درصد و سود سپرده ۳ درصد کاهش داشته و همچنین قوانین محدود‌کننده برای انتقال‌وجه نیز یک امتیاز مثبت برای بازار سهام بوده و صندوق‌های ETF دولت در کنار حمایت لفظی دولت نیز وزن مهمی دارد. از این ‌رو با توجه به اصلاح ۲۰ تا ۲۵ درصدی برخی نمادهای بزرگ بازار طی روزهای اخیر و نکات مثبتی که به نفع بازار در این‌ مدت اتفاق افتاده، باید بگوییم که بازار سهام در موقعیتی نیست که امکان ریزش برای آن مهیا باشد بلکه منفی‌های فعلی را اصلاح از روند صعودی قبلی می‌دانیم اما معتقدیم که سیکل صعودی پرقدرت قبلی به پایان رسیده، حرکت توده‌وار دیگر بازدهی مناسب نمی‌دهد و وقت آن رسیده که تحلیلی‌تر به فضای بازار سهام و بازارهای رقیب، نگاه شود.

#تحلیل_بازار_بورس  #بورس  #بورس_باز

پاسخ دادن