اعضای کمیسیون صنایع مجلس طرح‌های ایران خودرو را تحسین کردند

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ مرداد ۹۹

اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در بازدید از بخش‌های مختلف گروه صنعتی ایران خودرو تاکید کردند، نشانه‌های ظهور مدیران گام دوم انقلاب در ایران خودرو مشهود است.

اعضای کمیسیون صنایع در بازدید از ایران خودرو در نشستی با فرشاد مقیمی مدیر عامل جوان گروه صنعتی ایران خودرو در جریان پیشرفت‌های صنعت خودرو سازی در شرایط تحریم و کرونا قرار گرفتند. در این بازدید اعضای کمیسیون صنایع به صورت سواره از خطوط ایران خودرو بازدید کردند. که در هر قسمت مدیر عامل شرکت توضیحات لازم را برای اعضای کمیسیون ارائه کرد و به سئوالات آنان پاسخ داد. در این مراسم فرشاد مقیمی مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو گزارشی از طرح‌های توسعه محصول و خودکفایی قطعات را به اطلاع اعضای کمیسیون صنایع مجلس رساند. مقیمی در گزارش خود گفت : ایران خودرو در سال جهش تولید ۱۵۳ میلیون یورو کاهش ارزبری داشته است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به برنامه‌های امسال این شرکت در راستای نهضت داخلی سازی قطعات گفت : طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، با کمک مهندسان و همراهی سازندگان ایرانی، تا انتهای سال جهش تولید از طریق خودکفایی و داخلی سازی قطعات ۱۳۵ میلیون یورو کاهش ارزبری محقق خواهد شد. فرشاد مقیمی در حاشیه بازدید رئیس و اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از گروه صنعتی ایران خودرو گفت : در جریان برگزاری هر چهار میز خودکفایی تا کنون مجموع کاهش ارزبری ۵۲ میلیون یورو محقق شده است. وی تصریح کرد: ایران خودرو پروژه‌های داخلی سازی قطعات و مواد و خارج از میز‌های وزارت صمت نیز، توانسته کاهش ارزبری ۲۷ میلیون یورویی را محقق کند. مقیمی گفت : ظرفیت تولید محصول k132 سالانه ۱۵۰ هزار دستگاه است و تولید انبوه این محصول در بهمن ماه سال جاری آغاز می‌شود. عزت الله اکبری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز طراحی و تولید محصول پروژه k132 را در سال جهش تولید به دست مهندسان ایرانی ستود. وی گفت : تولد این محصول در شرایط تحریم، کرونا و بدون همکاری شرکای خارجی کار جهادی است. وی از خبر تولید محصول پروژه k132 با بیش از ۹۲ درصد خودکفایی خرسند شد و گفت : این محصول با سلیقه و ذائقه مصرف کننده داخلی سازگار است. وی تاکید کرد، ایران خودرو در شرایط کرونا و تحریم کارهای بزرگی درحوزه خودکفایی قطعات و توسعه محصول انجام داده است.

اعضای کمیسیون صنایع مجلس در این بازدید طراحی و تولید خودرو شاسی بلند داخلی را گامی بزرگ در جهت توسعه استقلال صنعتی کشور دانستند. و تاکید کردند تولید خودرو k125 از دستاورد‌های مهم ایران خودرو درشرایط تحریم است.

این بازدید در شرایطی انجام می‌شود که کمیسیون صنایع تدوین طرح ساماندهی بازار خودرو را با هدف رفع مشکلات این صنعت در دست تدوین دارد. حجت اله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: یکی از دلایل بازدید از گروه صنعتی ایران خودرو نظارت میدانی نمایندگان بر نحوه تولید است. وی گفت : طرح ساماندهی بازار و وضعیت تولید خودرو محورهای مختلفی از جمله کیفیت، کمیت، شیوه عرضه، قیمت گذاری، هزینه‌های سربار از جمله موضوعاتی است که در این بازدید با مدیر عامل ایران خودرو مطرح خواهد شد. فیروزی گفت : طرح ساماندهی بازار خودرو در کمیسیون صنایع و معادن در حال بررسی است و ظرف هفته‌‌های آینده به هیات رئیسه مجلس تقدیم می‌شود. نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی افزود: از آنجا که در حال حاضر قیمت و کیفیت خودرو به یکی از اصلی ترین دغدغه‌های مردم تبدیل شده، تدوین طرح مذکور در دستورکار کمیسیون صنایع و معادن قرار گرفت. سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: از آنجا که نمایندگان درباره کیفیت، خدمات پس از فروش، عرضه خودرو، نحوه ورود خودرو به بازار انتقاداتی دارند مقرر شد با تدوین طرح مذکور تا حدودی مشکلات و نابسامانی‌های صنعت خودروسازی ساماندهی شود.

پاسخ دادن