بازدید مدیر عامل از ساخت کاتالیست بومی در پتروشیمی شازند

افسانه صدیقی - اقتصاد برتر -

مدیرعامل پتروشیمی شازند با حضور در محل احداث ساخت کاتالیست بومی روپک ،در جریان آخرین اقدامات اجرایی و عملیاتی این پروژه قرار گرفتند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ دی ۱۴۰۰
به گزارش اقتصادبرتر به نقل از روابط عمومی پتروشیمی شازند،  مهندس ولدخانی به اتفاق هیات همراه، روز دوشنبه ۶ دی ماه با حضور در محل احداث پروژه ساخت کاتالیست بومی روپک، در جریان آخرین پیگیری ها و اقدامات اجرایی و عملیاتی این پروژه قرار گرفتند.
در این بازدید مدیران و دست اندرکاران اجرای این پروژه توضیحات مبسوطی را ارائه نمودند که اهم توضیحات ارائه شده برای مدیرعامل به شرح ذیل می باشد:
در راکتور OXO واحد ۲EH که به عنوان قلب این واحد می باشد از کاتالیستی بر پایه فلز گران بهای رودیوم ( Rh ) استفاده می گردد و این کاتالسیت با نام اختصاری ROPAC شناخته می شود که در طول سالیان گذشته این کاتالیست توسط شرکت های خارجی تأمین و با مشکلات فراوان خریداری می شد.
با توجه به اعمال تحریم های ظالمانه بین المللی، به تبع آن شرکت پتروشیمی شازند نیز در تامین کاتالیست های خاص از جمله کاتالیست بسیار گرانقیمت ROPAC با مشکلات عدیده ای مواجه بود؛ لذا بر اساس دستور ویژه مدیریت محترم عامل به واحد پژوهش و فناوری ( R&D )، موضوع بومی سازی و تولید کاتالیست ROPAC به عنوان یکی از پروژه های استراتژیک این شرکت تعریف و در دستور کار قرار گرفت.
در فاز اول این پروژه که از سال ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۵ انجام پذیرفت، بازیابی فلز گران بهای رودیوم از کاتالیست مستعمل و سنتز کاتالیست ROPAC در مقیاس آزمایشگاهی با همکاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی (پویش) انجام پذیرفت.
در فاز دوم پروژه طی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ ، تولید کاتالیست ROPAC به میزان حداقلی جهت تست در مقیاس راکتور صنعتی انجام و نهایتا در بهمن ۱۳۹۷، تست صنعتی اولین نمونه این نوع کاتالیست در راکتور واحد ۲EH با موفقیت آزمایش شد و کارایی کاتالیست تولید شده در مقایسه با نمونه مشابه خارجی آن به تأیید کارشناسان و متخصصان شرکت رسید.
هم اکنون و در فاز سوم پروژه با عقد قرارداد با شرکت پژوهش و فناوری با استفاده از دانش فنی بومی و تخصص همکاران شرکت ، واحد صنعتی تولید کاتالیست ROPAC با همکاری مدیریت طرح های توسعه شرکت و همچنین با بهره مندی حداکثری از تجهیزات ساخت داخل در حال احداث می باشد که طبق پیش بینی ها و برنامه ریزی های عملیاتی، این پروژه تا خردادماه ۱۴۰۱ به بهره برداری خواهد رسید.
در ادامه مهندس ولدخانی ضمن تشکر از تلاش ها و اقدامات ارزنده تمامی همکاران دست اندرکار در اجرای این پروژه مهم طی سخنان کوتاهی خاطر نشان ساختند: مجموعه توانمند پتروشیمی شازند با بهره مندی از تجارب ارزنده فنی و تخصصی همکاران پژوهشگر و تیم تخصصی شرکت، همواره با تکیه بر توانمندی داخلی در مقابل سد تحریم های ظالمانه بین المللی با اقتدار و صلابت بی نظیر ایستادگی کرده و افتخار آفرین بوده است که مصداق عینی این اقتدار علمی، ساخت کاتالیست بومی ROPAC می باشد که گواهی بر تلاش ها و اقدامات ارزنده تیم دست اندرکار این شرکت است.
مدیرعامل ضمن تسریع در جهت تکمیل اجرای این پروژه،موارد و نکات لازم را به مسئولین و همکاران ذیربط ابلاغ کردند.

پاسخ دادن