بازسازی وجهه ی واشنگتن در جهان و مشکلات پیش روی آمریکا

بازسازی وجهه ی واشنگتن در جهان و مشکلات پیش روی آمریکا

روزنامه‌نگار ارشد آمریکایی بلومبرگ در یادداشت خود هشدار داد، این کشور برای بازسازی وجهه واشنگتن در جهان با توجه به تحولات بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و به ویژه حمله حامیان ترامپ به کنگره کار سختی پیش رو دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر  ،سردبیر ارشد بلومبرگ رُزالیند متیسون همچنین تصریح کرد: «(عواقب ناشی از تحولات بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و عدم پذیرش نتیجه آن توسط ترامپ) همچنین چالش‌هایی را که ایالات متحده برای بازسازی وجهه جهانی خودش با آن مواجه است، نمایان کرده است».

به باور او، «یکی از بزرگ‌ترین عناصر جذب‌کننده در رابطه با رهبری جهانی آمریکا، موفقیتش به عنوان یک نظام دموکراتیک بوده است و این باعث تحقق موضوعی شده که به “استثناگرایی آمریکایی” شهرت دارد و به این کشور اجازه داده با صدای بلند علیه نقض حقوق بشر در دیگر کشورها و وضعیت سیاست داخلی آنها اظهارنظر کند».

سردبیر ارشد بلومبرگ ادامه داد: «استثناگرایی (آمریکا) البته قبل از ترامپ هم رو به زوال بود اما همانطور که مارک چمپیون (خبرنگار ارشد بلومبرگ در امور روابط بین‌الملل) در یادداشت خود نوشته است، خشونت در کنگره و حملات لفظی مداوم ترامپ به فرایندهای انتخاباتی و نهادهایش باعث تعجیل در مرگش شده است و برای ایالات متحده سخت‌تر خواهد شد که بخواهد در برابر چین، روسیه، ترکیه و دیگر کشورها از موضع بالا اظهارنظر کند».

وی نوشت: «حتی با وجود اینکه بایدن بر عزم خود برای همکاری با متحدان (آمریکا) در امور مربوط به امنیت، تغییرات اقلیمی و مراودات تجاری تاکید کرده است، اما امکان این نیست که کارها را به طرقی که از نظر برخی‌ها “نرمال” است، بازگرداند».

خبرنگار ارشد بلومبرگ افزود: «برای نمونه به معاهده جدی سرمایه گذاری اتحادیه اروپا با پکن نگاه کنید. این توافق، یک پیغام مبنی بر این است که اروپا به طور خودکار در موضوعات جهانی، عرصه را به ایالات متحده واگذار نخواهد کرد و این موضوع شامل مسائل مرتبط با چین که بالقوه بزرگ‌ترین چالش ایالات متحده است هم خواهد شد».

پاسخ دادن