یک پژوهشگر ایرانی و خانواده‌اش که مأموران مرزبانی فرودگاه بین‌المللی بوستون در آمریکا، مانع از ورودشان به خاک آمریکا شده بودند، به ایران بازگردانده شدند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۲ تیر ۹۶

به گزارش بی بی سی، محسن دهنوی، پژوهشگر سرطان که دو ماه پیش ویزای لازم برای سفر کاری به آمریکا را گرفته بود و قرار بود به عنوان پژوهشگر در بیمارستان کودکان بوستون کار کند، روز دوشنبه ۱۱ ژوییه (۲۰ تیر) همراه خانواده‌اش به فرودگاه لوگان بوستون رسید، اما مأموران اجازه خروج آنها از فرودگاه را ندادند.

آقای دهنوی و خانواده‌اش با پروازی از طریق قطر به ایران بازگردانده شده‌اند.

ابتدا این احتمال از سوی بعضی فعالان مطرح شد که فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و اجرای مجدد بخشی از آن بعد از حکم دیوان عالی آمریکا، دلیل بازداشت موقت آقای دهنوی بوده است.

دو هفته پیش دیوان عالی آمریکا اعلام کرد که فرمان مهاجرتی ترامپ، برای منع صدور ویزا برای شهروندان ایران و ۵ کشور دیگر می‌تواند دوباره اجرا شود، با این استثنا که افرادی که “ارتباطی اصیل” با شخص یا نهادی در ایالات متحده داشته باشند، همچنان می‌توانند روادید بگیرند.

اما به گزارش روزنامه بوستون گلوب، اداره گمرک و مرزبانی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که منع ورود محسن دهنوی، همسر و سه فرزند او ارتباطی با فرمان مهاجرتی آقای ترامپ نداشته است.
این بیانیه می‌گوید: “بر اساس اطلاعاتی که در جریان بررسی‌های اداره مهاجرت به دست آمد و به دلایلی که به فرمان اجرایی مربوط نبود، از ورود این فرد جلوگیری شد.”

به گفته اداره گمرک و مرزبانی آمریکا “متقاضیان برای پذیرش باید در تمام زمینه‌های مربوط به قابلیت ورود مانند مسائل مرتبط با سلامتی، امور جنایی، مسائل امنیتی، وسع مالی، مدارک کاری، ورودهای غیرقانونی، موارد نقض قوانین مهاجرتی، اسناد و مدارک لازم و زمینه‌های مختلف پذیرفته شوند.”
اداره مرزبانی آمریکا دلیل مشخصی از میان این موارد برای بازگرداندن آقای دهنوی ارائه نکرده و توضیح داده است که “بر اساس رسم موجود، افرادی که ورودشان به آمریکا منع می‌شود، با پرواز بعدی برگردانده می‌شوند.”

برادر محسن دهنوی دیشب  گفت که او “به دلیل عدم تطابق مدرک اداری و دانشگاهی اجازه ورود نیافته است که امیدواریم این مشکل کوچک حل شود و ایشان بتواند به کار تحقیقاتی خود ادامه دهد.”

بیمارستان کودکان بوستون که قرار بود پذیرای محسن دهنوی باشد، دیروز با اعلام حمایت کامل خود از او، ابراز امیدواری کرده بود که

آقای دهنوی و خانواده‌اش بتوانند از مرزبانی فرودگاه عبور کنند، اما این احتمال را هم مطرح کرده بود که آنها روز سه‌شنبه به ایران

بازگردانده شوند.

طبق این گزارش، محسن دهنوی دارای روادید معتبر «جی وان» ورود به آمریکا بود.

راب گراهام، سخنگوی بیمارستان کودکان بوستون در بیانیه‌ای ابراز امیدواری کرده بود که مساله دکتر دهنوی حل شود و آنها بتوانند وارد آمریکا بشوند.

دیروز محمد رشیدیان، یک پژوهشگر ایرانی در بیمارستان کودکان بوستون که دوست محسن دهنوی است، به بی‌بی‌سی گفت که ماموران

فرودگاه به او گفته‌ بودند خانواده محسن دهنوی باید به ایران بازگردند و با وزارت خارجه آمریکا تماس بگیرند و کارهای اداری بیشتری

انجام دهند تا بتوانند وارد آمریکا شوند.

?جان کری درباره اخراج پزشک ایرانی:

? دردناک است. یک پزشک به آمریکا می‌آید تا زندگی دیگران را نجات دهد و این اتفاق برایش می‌افتد.جان کری ادامه داد: این کار بر

اساس رویه ما نیست.

رئیس اتحادیه وکلای مهاجرت آمریکا در واکنش به بازداشت و اخراج محقق ایرانی در فرودگاه شهر بوستون آمریکا گفت: علت جلوگیری از ورود پزشک ایرانی به بوستون، احمقانه تر از فرمان ترامپ است.

به گزارش رویترز، «سوزان چرچ» (Susan Church) رئیس اتحادیه وکلای

مهاجرت آمریکا در واکنش به بازداشت و اخراج محسن

دهنوی پزشک و محقق ایرانی در فرودگاه شهر بوستون آمریکا گفت: بر اساس

آنچه ما می دانیم؛ این مساله ارتباطی با ممنوعیت سفر به

آمریکا ندارد و احتمالا علت احمقانه تری دارد.

رئیس اتحادیه وکلای مهاجرت آمریکا در ادامه افزود: قوانین می گویند اگر کسی روادید معتبر دارد، باید اجازه ورود داشته باشد.

لازم به ذکر است، پژوهشگر ایرانی و خانواده‌اش که مأموران مرزبانی فرودگاه بین‌ المللی بوستون در آمریکا مانع از ورودشان به خاک آمریکا شده بودند، به ایران بازگردانده شدند.

محسن دهنوی پژوهشگر سرطان که دو ماه پیش ویزای لازم برای سفر کاری به آمریکا را گرفته بود و قرار بود به عنوان پژوهشگر در بیمارستان کودکان بوستون کار کند، دیروز همراه خانواده‌اش به فرودگاه لوگان بوستون رسید اما مأموران اجازه خروج آنها از فرودگاه را ندادند.

آسوشیتدپرس نیز ساعاتی پیش در این باره اعلام کرد: «استفانی مالین» یک سخنگوی مرزبانی و گمرک آمریکا گفت دلیل جلوگیری از ورود دکتر «محسن دهنوی» و خانواده اش به بوستون ارتباطی به فرمان اجرایی رییس جمهوری آمریکا نداشته است، بلکه پس از بررسی مدارک وی در فرودگاه این تصمیم اتخاذ شده است.

به گفته مالین، دکتر دهنوی به همراه همسر و سه فرزندش ساعت ۹ شب سه شنبه از فرودگاه بوستون اخراج شد.

محسن دهنوی و خانواده وی روز دوشنبه وارد فرودگاه لوگان بوستون شده بودند.

ماجرای دیپورت محقق بسیجی از بوستون چیست؟

محسن دهنوی محقق بازداشت شده در بوستون آمریکا کیست؟

روادید کاری دکتر محسن دهنوی در ماه مه دو هفته پس از آن صادر شده بود که دادگاه عالی با صدور حکمی اعلام کرد دولت ترامپ می تواند دستور اجرایی درباره ممنوعیت سفر شش کشور مسلمان از جمله ایران را به اجرا درآورد. این دادگاه همچنین حکم داد که این ممنوعیت شامل بازدید کنندگانی که از قبل روادید معتبر داشتند، نمی شود. نشریه علمی استات متعلق به بوستون گلوب نخست این خبر را منتشر کرد.

تکذیب خبر توسط برادر

برادر «سید محسن دهنوی» پژوهشگر ایرانی ضمن تکذیب بازداشت برادرش در فرودگاه بین المللی لوگان شهر بوستون آمریکا گفت: بر اساس اطلاعاتی که ما کسب کرده ایم مشکل خاصی وجود نداشته است.
وی گفت: برادر به دلیل عدم تطابق مدرک اداری و دانشگاهی اجازه ورود نیافته است که امیدواریم این مشکل کوچک حل شود و ایشان بتواند به کار تحقیقاتی خود ادامه دهد.
دهنوی افزود: اگر این مشکل حل نشود برادرم باید به ایران باز گردد و بعد از رفع نقص مدارک دوباره برای ادامه کارهای پژوهشی عازم شود. تحقیقات وی در زمینه درمان سرطان کودکان است که برای تحصیلات تکمیلی در دانشگاه هاروارد و برای دوره پسا دکتری عازم آمریکا شده است.

بازگشت به ایران

سید محسن دهنوی دانشمند ایرانی و نخبه دانشگاه صنعتی شریف که برای استفاده از فرصت مطالعاتی عازم کشور آمریکا شده بود و با ممانعت مسئولان این کشور برای ورود به خاک آمریکا مواجه شده بود به کشور بازگشت.

این پژوهشگر ایرانی علیرغم طی تمامی مراحل لازم و قانونی برای گذارندن دوره مطالعاتی در دانشگاه هاروارد آمریکا با بهانه‌جویی غیرمتعارف روبرو شد و از ورود وی، همسر و سه فرزند خردسالش به کشور آمریکا در فرودگاه شهر بوستون ممانعت به عمل آمده بود.

پاسخ دادن