بازگشایی دانشگاه ها شاید وقتی دیگر!

بازگشایی ترم جدید تحصیلی دانشگاه ها بهمن ماه!

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: از نظر علمی بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها زودهنگام نخواهد بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مفدا، مسئول کارگروه آموزش های الکترونیکی وزارت علوم اعلام کرد: امکان بازگشایی دانشگاه ها به روال معمول ظرف یک تا دو ماه آینده وجود ندارد و تا برگشتن شرایط به حالت عادی، دانشگاه ها باید از آموزش های مجازی استفاده کنند.

بازگشایی دانشگاه ها تا دو ماه آینده امکان پذیر نیست

بنا بر گفته علی اکبر صفوی، مسئول کارگروه آموزش های الکترونیکی وزارت علوم، امکان بازگشایی دانشگاه ها به روال معمول، ظرف یک تا دو ماه آینده وجود ندارد و احتمال فعال شدن کلاس های درس کم می باشد.

همچنین به گفته وی ادامه آموزش‌های مجازی دانشگاه‌ها تا ۲ ماه آینده ضروری است.

درادامه صفوی اظهار کرد: گسترش این بیماری در ایران و سایر کشورهای جهان احتمال بازگرداندن شرایط را به حالت عادی کاهش داده است، بنابراین برنامه ریزی دانشگاه ها باید متناسب با احتمال های بالاتر مبنی بر ادامه تعطیلی دانشگاه ها باشد.

دکتر علی‌اکبر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت ظهر شنبه در پاسخ به سئوالی درباره زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه ها گفت: موضوع بازگشایی مدارس و دانشگاه ها دارای دو بعد علمی و اجتماعی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: از نظر علمی زمانی ما می‌توانیم در مورد بازگشایی مدارس صحبت کنیم که دو دوره ۱۰ روزه روند کاهنده ابتلا را شاهد باشیم و ویروس به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده باشد.

وی افزود: طبیعی است که زمان بازگشایی در مناطق مختلف یکسان نیست و به اینکه هر منطقه چه شرایطی داشته باشد بستگی دارد.

حق‌دوست اظهار داشت: از سوی دیگر بین مدارس و دانشگاه ها تفاوت است. در مورد دانشگاه‌ها با توجه به اینکه تعداد زیادی از دانشجویان از شهرستان‌های مختلف حضور می‌یابند و بحث خوابگاه‌ها را داریم باید شرایط سخت‌گیرانه‌تری اعمال شود.

وی گفت: همچنین بچه‌های دبیرستانی با بچه‌های دبستانی متفاوت هستند و رفتارشان قابل کنترل است. توضیح علمی این است که برای بازگشایی بر اساس شرایط منطقه تصمیم‌گیری شود. ضمن اینکه به شرایط بین‌المللی هم باید توجه کنیم.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: ضمن اینکه جو اجتماعی نیز مهم است و زمانی که والدین دانش آموزان و دانشجویان مضطرب باشند حتی اگر مدارس و دانشگاه‌ها هم باز باشند مشارکت خانواده ها کم است. ضمن اینکه به صورت اقناعی هم باید توضیح دهیم و توصیه‌هایی در زمان بازگشایی داشته باشیم. از نظر علمی بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها زودهنگام نخواهد بود.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا همچنین در پاسخ به سئوالی درباره آزمون‌های کشوری نیز گفت: ما چندین سناریو را برای آزمون‌ها ترسیم کردیم. این سناریوها بر این اساس که بتوانیم با سرعت قابل قبولی در چند هفته آینده شرایط مطلوبی داشته باشیم تا شرایط سخت‌گیرانه متفاوت است.

وی افزود: ممکن است که کمی از استانداردهای آموزشی حضوری کمی عدول کنیم و توجه کنیم که کسر کوچکی از آموزش از راه دور و آموزش‌های مجازی که قبلا به آموزش اختصاص داده بودیم امروز رکن اصلی آموزش است و باید به آموزش از راه دور بها دهیم.

حق‌دوست افزود: ممکن است امتحانات جامع را به تعویق بیاندازیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: عزم بنده و سایر معاونان آموزشی دانشگاه‌ها این است که با درک شرایط موجود استانداردهای آموزشی را با دقت و وسواس مدنظر داشته باشیم و از افت تحصیلی جلوگیری کنیم.

سناریوی اول؛ تداوم آموزش در دانشگاه‌ها در صورت ادامه وضعیت اضطراری در سال ۹۹

با توجه به شرایط فعلی کشور احتمال ادامه آموزش مجازی دانشگاه‌ها بعد از پایان تعطیلات نوروزی وجود دارد. در همین رابطه علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم گفته است: روش برگزاری کلاس‌ها و دیگر امور درسی دانشجویان در شرایط اضطرار فعلی اخیرا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. با این دستورالعمل، با توجه به شرایط پیش آمده اختیار دانشگاه‌ها در برگزاری کلاس‌های الکترونیکی بیشتر شده است، زیرا طبق پیش‌بینی دانشگاه‌هایی که در طول ۲۰ روز گذشته آموزش الکترونیکی را آغاز کرده‌اند عملا قبل از سال ۹۹، سقف ۱۰ درصد برای آموزش الکترونیکی را پوشش داده‌اند و نیاز به عبور از سقف قبلی ۱۰ درصد برای ارائه آموزش‌های الکترونیکی داشتند.

خاکی صدیق گفت: با توجه به اینکه ممکن است شرایط اضطراری در کشور پابرجا باشد و تعطیلی‌های دانشگاه ادامه داشته باشد و کمیته ملی مدیریت کرونا ضرورت برگزار نشدن کلاس‌های حضوری در سال ۹۹ را تشخیص دهد، به دانشگاه‌ها مجوز داده شد که بتوانند بیش از ۱۰ درصد دروس را هم به صورت آموزش الکترونیکی ارائه کنند.

خاکی صدیق ادامه داد: اگر نتوانیم ۱۵ فروردین دانشگاه‌ها را بازگشایی کنیم باید ببینیم تعطیلات چه مقدار طول می‌کشد و آن موقع باید تصمیم‌گیری شود. تشخیص این موضوع که دانشگاه چه درس‌هایی و چند درصد از آنها را به صورت غیرحضوری ارائه کند، به عهده شورای آموزشی دانشگاه گذاشته شده است.

وی افزود: اما اگر شرایط به گونه‌ای باشد که تعطیلی‌ها ادامه پیدا کند و طولانی‌تر شود باید دید آموزش الکترونیکی تا چه مقدار می‌تواند نیازها را پوشش دهد و در این صورت تمدید ترم جزو گزینه‌هاست.

سناریوی دوم؛ افزوده شدن ۳ هفته به دوره آموزشی دانشگاه‌ها

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در نخستین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در سال ۱۳۹۹ گفت: اگر بعد از پایان تعطیلات عید یعنی ۱۶ فروردین ماه کار آموزش شروع شد دانشجویان و دانشگاهیان بعد از پایان تعطیلات ۳ هفته به دوره آموزش اضافه می‌شود. زمان شروع تحصیل هنوز مشخص نیست و هفته آینده درباره آن تصمیم گیری خواهد شد.

رئیس جمهور گفت: دانشگاه‌ها هم یک چنین شرایطی دارند می‌گویند بعد از فروردین‌ماه اگر بلافاصله تعطیلات تمام شود و آن‌ها کار دانشگاهی را شروع کنند سه هفته به دوره آموزش اضافه می‌کنند چرا که بخشی از آموزش‌ها را در سیستم فضای مجازی جبران کردند. هرچه دیرتر شود به آن سه هفته اضافه خواهد شد یعنی اگر به عنوان مثال بعد تعطیلات عید دو هفته باز تعطیلی دانشگاه‌ها تاخیر افتاد بر آن سه هفته اضافه می‌شود یعنی پنج هفته خواهد شد.

با توجه به این شرایط و سخنان و اظهاراتی که تاکنون بیان شده است احتمال تمدید ترم تحصیلی و آموزش مجازی دانشگاه‌ها جز گزینه‌های محتمل پیش رو است. برخی از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه علم و صنعت اعلام کرده اند که نیازی به تمدید ترم تحصیلی ندارند.

ذاکری، رئیس دانشگاه علم و صنعت در این رابطه گفته است: تهدید ناشی از# کروناویروس که منجر به تعطیلی دانشگاه و مراکز خوابگاهی ما شد، در حوزه دانشجویی این امکان را به ما داد که با تبدیل وضعیت کنونی به یک فرصت، بیش از ۸۳ درصد دروس را به صورت مجازی برگزار کنیم.

ذاکری گفت: ما در دانشگاه علم و صنعت نیازی به تغییر برنامه آموزشی نداریم و امتحانات به استثنا برخی دروس عملی و آزمایشگاهی در موعد مقرر برگزار می‌شود.

غلامرضا کیانی، معاون آموزشی دانشگاه فنی‌حرفه‌ای گفت: احتمال افزایش طول تقویم آموزشی و تعویق امتحانات وجود دارد. قبل از گرفتن هر تصمیمی باید اوضاع کشور بعد از تعطیلات نوروز در رابطه با بحران کرونا مشخص شود.

با توجه به تمام این شرایط و اینکه حدود ۷۰ درصد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کوچک در کشور زیر ساخت آموزش مجازی به دانشجویان را ندارند و بیشتر دانشگاه‌های استان‌های مختلف کشور به حالت تعطیل درآمده اند احتمال تمدید ترم تحصیلی سناریویی محتمل‌تر است.

پاسخ دادن