بازگشت بمب افکن‌های آمریکایی به پایگاهشان

دو فروند بمب افکن ب ۵۲ آمریکایی که در یک عملیات روانی عازم منطقه خلیج فارس شده بودند، پس از یک قدرت نمایی ظاهری به پایگاه خود بازگشتند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ دی ۹۹

بمب افکن‌های آمریکایی که در آستانه سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی با هدف عملیات روانی از پایگاهی در داکوتای شمالی راهی منطقه خلیج فارس شده بودند پس از گشت زنی در آسمان خلیج فارس دوباره به پایگاه خود بازگشتند. رسانه‌های غربی عزیمت بمب افکن‌های آمریکایی به منطقه خاورمیانه را بمنزله هشدار ترامپ به ایران قلمداد کردند. غربی‌ها گفتند هدف گشت زنی این هواپیما‌ها بیشتر بازدارندگی و عملیات روانی در منطقه بود. آمریکا تلاش کرد با این اقدام به متحدان خود قوت قلب بدهد که از عملیات احتمالی ایران مصون خواهند بود.

این دومین پرواز بمب‌افکن‌های استراتژیک بی۵۲ نیروی هوایی ارتش ایالات متحده بر فراز خلیج فارس در یک ماه اخیر است. پرواز قبلی حدود سه هفته پیش انجام شده بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد ارتش آمریکا می‌گوید هدف از این عملیات هشدار به جمهوری اسلامی و به خاطر نشانه‌های مبنی بر برنامه‌ریزی ایران برای حمله احتمالی به منافع آمریکا و متحدانش در منطقه بوده است. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد، حمله موشکی به سفارت آمریکا در عراق از سوی رژیم صهیونیستی و عربستان برای تحریک آمریکا برنامه ریزی شده بود. آنها قصد داشتند این حمله را به گردن ایران بیاندازند.

آمریکا مدعی است، سرویس‌های اطلاعاتی این کشور، نشانه‌های به دست آورده اند که حکایت از زمینه ‌سازی برای یک حمله تلافی‌جویانه از سوی ایران علیه منافع آمریکا دارد.

پاسخ دادن