بازگشت شکست خوردگان به دمشق

امیرنشینان خلیج فارس یکی پس از دیگری در دمشق سفارت خود را بازگشایی می‌کنند. تونس نیز خواهان پذیرفته شدن اسد در اتحادیه عرب است.

تهران – اقتصاد برتر – ۸ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر، به نظر می‌رسد که سال ۲۰۱۸ نمی‌توانست برای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بهتر از این به پایان برسد. در صحنه‌ جنگ‌های داخلی، ارتش سوریه به خواست نیروهای شبه‌نظامی کرد وارد شهر منبج شده و کنترل آن را در اختیار گرفته است؛ با این هدف که این شهر به دست ارتش آزاد سوریه نیفتد که مورد حمایت ترکیه است.

به گزاش اقتصاد برتر به نقل از شبکه المیادین لبنان،  منابع دیپلماتیک اعلام کردند  که عربستان سعودی به کشورهای عضو اتحادیه عرب گفته مخالف بازگشت سوریه به این اتحادیه نیست.

عربستان سعودی به کشورهای عضو اتحادیه عرب گفته مخالف بازگشت سوریه به این اتحادیه نیست. این منابع گفتند که سفر اخیر «عمر البشیر»، رئیس جمهوری سودان به سوریه و دیدار با «بشار اسد»، همتای سوری‌اش با هدف ترغیب دمشق برای درخواست بازگشت به اتحادیه عرب بوده است.
این منابع افزودند که انتظار می‌رفت مصر برای تماس با سوریه و بررسی امکان بازگشت این کشور به اتحادیه عرب پیش قدم شود ولی فشارهای آمریکا مانع از این کار شد. منابع المیادین تأکید کردند که رئیس جمهوری سودان «سخن واضح و دقیقی» از جانب همتای سوری خود شنیده و آن اینکه «ما خودمان از این اتحادیه خارج نشدیم که برای بازگشت به آن درخواست و التماس کنیم». اتحادیه عرب با آغاز اغتشاشات و اعتراض‌های سوریه در سال ۲۰۱۱ عضویت این کشور را به تعلیق درآورد و دمشق نیز اعلام کرد که بهتر است سوریه عضو اتحادیه بی‌خاصیتی چون اتحادیه عرب نباشد.

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از شبکه المیادین، دمشق به خارطوم صراحتا گفته است: «کسانی که اقدام به اخراج سوریه از اتحادیه عرب کرده‌اند همان‌ها نیز مسئول لغو این تصمیم هستند». منابع دیپلماتیک المیادین در مورد موضع ریاض در ارتباط با بازگشت دمشق به اتحادیه عرب نیز گفتند: «در آینده نزدیک نشانه‌ای از نزدیکی روابط سعودی با سوریه دیده نمی‌شود ولی ریاض اعلام کرده است که مخالف بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نیست». عمر البشیر بعد از گذشت هفت سال از بحران سوریه شانزدهم دسامبر جاری اولین مقام عربی بود که به سوریه سفر و با بشار اسد دیدار کرد. اعلام عدم مخالف ریاض با بازگشت دمشق به اتحادیه عرب در حالی است که امارات پنجشنبه سفارت خود در پایتخت سوریه را بازگشایی کرد و بحرین نیز امروز (جمعه) اعلام سفارتش در شهر دمشق همچنیان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و اصلا تعطیل نشده بود.

برخی منابع نیز اعلام کردند که کویت سومین کشوری است که سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرده است.

برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ بدین سو، یک هواپیمای مسافربری سوری به تونس پرواز کرد. در فرودگاه مُنستیر گروهی از طرفداران نظام سوریه با حمل تصاویری از بشار اسد، ورود این هواپیما را خوش‌آمد گفتند.

به گزارش  اقتصاد برتر به نقل از دویچه وله، باجی قائد السبسی، رئیس‌جمهوری تونس گفته است که می‌خواهد بشار اسد در اجلاس سران کشورهای اتحادیه عرب شرکت داشته باشد. این اجلاس در اوایل سال ۲۰۱۹ به ریاست تونس برگزار خواهد شد. این در حالی است که عضویت سوریه در این اتحادیه تعلیق شده است.

کشور پادشاهی بحرین نیز روز جمعه اعلام کرد که سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرده است.

شواهد این اقدام بحرین از پیش هویدا بود. در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل در نیویورک، وزیران خارجه دو کشور با شور و اشتیاق به استقبال هم شتافتند و یکدیگر را در آغوش گرفتند.

به نظر می‌آید کشورهای عربی می‌کوشند با اعاده حیثیت از بشار اسد و کشاندن اسد به جرگه‌ خود، رهبری سوریه را متقاعد سازند تا از ایران دوری گزیند. به‌ویژه که قطر مناسبات نزدیکی با ایران برقرار کرده است.

نگرانی کشورهای عرب از یک شورش دیگر در جهان عرب

ترس از برآمدن یک شورش دیگر در جهان عرب، باعث شده که کشورهای عربی به حمایت از عمر البشیر برخیزند، که مدت ۱۰ روز است با تظاهرات ده‌ها هزار نفر مردم خشمگین روبه‌روست.

عمر البشیر، که مدت ۳۰ سال است بر کشورش حکمرانی می‌کند و در لیست بین‌المللی جنایتکاران جنگی است، در حالی از حمایت کشورهای عربی برخوردار می‌شود که دو روز پیش از آغاز حرکت‌های اعتراضی در چهارچوب یک سفر رسمی به سوریه، به دیدار بشار اسد رفته بود.

ازدحام خبرنگاران برای بازگشایی سفارت امارات در دمشق + تصاویر

سفارت امارات عربی متحده در سوریه از پنج‌شنبه ۶ دی ماه پس از گذشت ۷ سال بازگشایی شد.

پاسخ دادن