بازگشت مسافران، شیوع کرونا را تشدید می کند

بازگشت  ۵/۸ میلیون مسافر به شهرهای خود ، شرایط انتقال کرونا را بدتر خواهد کرد لذا کشور نیازمند کنترل شدیدتری در ورودی و خروجی های شهرها خواهیم بود .

تهران – اقتصاد برتر – ۴ فروردین ۹۹

دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا موج بازگشت مسافران تهرانی را مشکل مهمی در راستای مقابله با کرونا دانست و گفت: متاسفانه علیرغم هشدارهای مکرر تعدادی از شهروندان تهرانی به سفر رفتند که در موج بازگشت آنان به تهران پروتکل غربالگری از طریق تب سنجی قابل استفاده نیست و در این زمینه نیاز به پروتکلی با نگاه عدم افزایش پیک اپیدمیولوژی بیماری در استان تهران داریم. دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در نشستی با مدیران کمیته‌های معاونت برنامه‌ریزی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به استراتژی های در نظر گرفته شده برای این بیماری، خاطرنشان کرد: آمار مبتلایان و مرگ و میر بیماران فراتر از گمانه زنی‌های قبلی است و یک بازنویسی مجدد در سناریو ضروری است.

  • بازگشت مسافران شرایط بیماری را بدتر می کند

وی با اشاره به آمار روز یکشنبه ، به رشد قابل توجه مراجعات بیماران مبتلا به کرونا به مراکز درمانی اشاره کرد و  با اشاره به‌ احتمال تغییر رفتار ویروس کرونا، افزود: متاسفانه بیماران در بدو ورود  بدحال‌تر هستند و دیرتر بهبود یافته و مرخص می‌شوند . بدون تردید موج بازگشت مسافران به تهران این اوضاع را بدتر می‌کند.

  • برای مقابله با کرونا سه دانشگاه با هم ممزوج شده‌اند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش دیگری از نشست توضیحاتی درخصوص کمیته‌های مختلف علمی و درمانی و اجرایی ستاد مقابله با کرونا و کارکردها و وظایف آنان ارایه داد و خاطرنشان کرد: حوزه بهداشت و درمان، معاونان و متخصصان هر سه دانشگاه در تهران با هم ممزوج شده و در هم تنیده‌اند که این امر باعث ارتقای عملکردها و اقدامات می‌شود. به گفته دکتر زالی کمیته‌های علمی با کمک اپیدمیولوژیست‌ها در ستاد فرماندهی مدیریت مقابله با کرونا تشکیل شده و همچنین متخصصان ریه و عفونی و مراقبت‌های ویژه  و برخی از انجمن های علمی نیز در این ستاد و کمیته‌ها عضو هستند. به پیشنهاد فرمانده ستاد مقابله با کرونا در نشستی با حضور معاونان پژوهشی سه دانشگاه ظرفیت‌های موجود بر ای انجام تحقیقات لازم در خصوص کرونا و رویدادهای فعلی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در این خصوص با کمیته علمی وزارت بهداشت نیز هماهنگ خواهد شد. دکتر زالی به اطلاع ‌رسانی به موقع و حضور قوی در رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی، مشارکت‌های مردمی و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم نهاد، کمک به اقشار آسیب پذیر و توزیع بسته ‌های بهداشتی و مواد غذایی با کمک خیرین، اجرای طرح های محله محور با کمک سپاه و بسیج، تشکیل اتاق فکر هنر و سلامت با حضور هنرمندان و پیشکسوتان هنری و فرهنگی، اهدای بسته‌های بهداشتی به خانواده‌های کم برخوردار  با همکاری سپاه و بسیج و… به عنوان برخی دیگر از فعالیت های ستاد اشاره کرد.

سرپرست جمعیت هلال احمر با بیان اینکه از ۱۹ استان کشور در روزهای گذشته بیش از ۸.۵ میلیون نفر خارج شده اند، گفت: در این حجم بالای خروج حدود ۶۵۰۰ نفر با علایم مشکوک به کرونا مثل تب از سوی گروه‌های غربالگری و تب سنجی هلال احمر در مبادی خروج این استان ها شناسایی شدند که باید از سفر رفتن تحت هر عنوانی خودداری کنیم. و گفت : میانگین آلوده شدن، سه نفر است اما کسی که علایم دارد، می‌تواند تا ۱۰ نفر را آلوده کند. اگر به سفر‌ها ادامه دهیم، این شرایط و بیماری می‌تواند تا پس از فروردین  ادامه داشته باشد. سرپرست جمعیت هلال احمر با اشاره به طرح غربالگری مسافران نوروزی گفت: از ۱۹ استان در روز‌های گذشته بیش از ۸.۵ میلیون نفر با بیش از ۲.۸ میلیون خودرو خارج شده اند. در این حجم بالای خروج حدود ۶۵۰۰ نفر با علائم کرونا مثل تب شناسایی شدند. فقط در روز ۲۹ اسفند حدود هزار نفر با علائم کرونا شناسایی شدند. باید از سفر رفتن تحت هر عنوانی خودداری کنیم. چند هزار نفر از نیرو‌های هلال احمر و سازمان‌های دیگر درگیر این بیماری و غربالگری هستند. همتی درباره واردات دارو‌های ویژه کووید ۱۹ گفت: تامین دارو‌های خاص و دارو‌های مورد نیاز جامعه، از اولویت‌های ماست. ۲ محموله از دارو‌های مورد نیاز تامی‌فلو و کلترا خریداری شده و تا آخر هفته به ایران می‌رسد. یک میلیون قرص تامی‌فلو و ۶۰۰ هزار قرص کلترا وارد می‌شود. برحسب نیاز، می‌توانیم همین مقدار دوباره تامین کنیم. این دو دارو غیر از بحث کووید ۱۹، مصارف دیگری هم دارند. وی درباره کمک ‌های خارجی به ایران در همه‌گیری کروناویروس گفت: برای دریافت کمک‌های بین‌المللی انبار‌هایی را در اختیار ستاد ملی کرونا قرار دادیم. از دیروز نخستین محموله‌ها وارد انبار‌های هلال احمر شد. با کشور‌های مختلفی رایزنی کردیم برای کمک‌ها و کشور‌هایی هم برای کمک اعلام آمادگی کرده‌اند. ایرانیان خارج از کشور مخصوصا امریکا کمک‌ هایی را جمع‌آوری کرده‌اند. مبارزه با این بیماری از عهده هیچ دولتی به تنهایی کاری ساخته نیست. مردم باید همکاری کنند. کشور‌هایی که وضعیت خوبی دارند هم نالان هستند. مردم از سفر رفتن امنتاع کنند. کمک‌های بین‌المللی همچنان ادامه دارد؛ و هماهنگی‌ها با وزارت بهداشت به عنوان رئیس ستاد ملی کرونا، در بالاترین سطح وجود دارد. سرپرست جمعیت هلال احمر همچنین درباره نقاهتگاه‌ها گفت: ۲ هزار و ۶۰۰ تخت از نقاهتگاه‌ها به هلال احمر واگذار شده است، فعلا و به دلیل ظرفیت بیمارستان‌ها، در کل کشور نیازی به نقاهتگاه‌ها احساس نشده. اما اگر نیازی وجود داشته باشد، آمادگی برای پذیریش بیماران بهبودیافته در نقاهتگاه ‌ها وجود دارد. تاکنون ۲۱ هزار و ۶۳۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده، هزار و ۶۸۵ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و هفت هزار و ۹۱۳ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

پاسخ دادن