بازگشت پاکستان به گاز ایران

هفته گذشته یک مقام نفتی پاکستان اعلام کرد: این احتمال وجود دارد که ماه آینده میلادی مذاکرات دو کشور بر سر موضوع از سرگیری اجرای خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان آغاز شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ مرداد ۹۷

هفته گذشته یک مقام نفتی پاکستان اعلام کرد: این احتمال وجود دارد که ماه آینده میلادی مذاکرات دو کشور بر سر موضوع از سرگیری اجرای خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان آغاز شود.

به گفته وی، قرار بود هیأتی از ایران به پاکستان سفر کرده و در این رابطه با دولت موقت در این کشور گفت‌وگو کند اما تصمیم بر این شد که این مذاکرات به بعد موکول شود تا از تأثیر آن در نتیجه انتخابات در پاکستان جلوگیری شود.

جین کاتن سفیر اتحادیه اروپا در اسلام آباد که برای تبریک پیروزی عمران خان به دیدار او رفته بود با تأکید بر اراده اروپا برای همکاری با تحریک انصاف در همه زمینه‌های مشترک و مورد علاقه دو طرف، اعلام کرد اتحادیه اروپا با هر پروژه‌ای که به پیشرفت و آبادانی پاکستان منجر شود موافق و آماده همکاری است.

کاتن افزود: اتحادیه اروپا هیچ مخالفتی با اجرای پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان ندارد زیرا موجب آبادانی این کشور است.

خط لوله انقال گاز ایران به پاکستان موسوم به خط لوله آی‌پی یا خط لوله صلح، خط لوله ای است که گاز میادین پارس جنوبی در ایران را به پاکستان و پس از آن به هند می‌رساند. توافق بر سر این خط لوله ابتدا در سال ۲۰۰۸ میان این ۳ کشور امضا شد.

استقبال ایران از تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان

از سوی دیگر ایران از ادامه مذاکره برای تکمیل تمکیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان استقبال کرده است. به گفته معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران انرژی و گاز را عاملی برای توسعه همکاری‌های منطقه ای و همبستگی با همسایگان، از جمله پاکستان می‌داند.
امیرحسین زمانی‌نیا با اشاره به نشانه های مثبتی که به‌تازگی در این زمینه از دولت منتخب مشاهده می‌شود، ادامه داد: در همین راستا و در شرایط جدید، از ادامه مسیر مذاکرات درباه تکمیل و راه اندازی خط لوله انتقال گاز به پاکستان استقبال می‌کنیم.

از ابتدای گفتگوها برای احداث این خط لوله، آمریکا مخالفت خود را با آن اعلام کرد و حتی خط لوله «تاپی» (خط لوله ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند) را برای رقابت با این خط لوله عَلَم کرد.

چندی بعد دهلی‌نو تحت فشار آمریکا و پس از بده بستان‌هایی با واشنگتن از این خط لوله کنار کشید اما ایران و پاکستان در ۱۱ مارس ۲۰۱۳ در نقطه صفر مرزی کلنگ احداث این خط لوله را به زمین زدند و قرار شد تا احداث دسامبر ۲۰۱۴ بخش پاکستانی این خط لوله تکمیل و صادرات گاز ایران آغاز شود.
اما حقیقت آن که علی‌رغم تکمیل بخش ۹۰۰ کیلومتری ایران تا کنار مرز پاکستان و سپری شدن ۳ سال از ضرب‌الاجلی که برای اسلام‌آباد تعیین شده بود، پاکستان هنوز هیچ اقدامی انجام نداده است.

دولت پیشین پاکستان به رهبری نواز شریف که نزدیکی زیادی با عربستان داشت، در ابتدا از پایبندی به اجرای این خط لوله صحبت کرد اما پس مدتی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بهانه کرد که مانع از اجرای این خط لوله می‌شود. برخی تحلیلگران معتقدند که فشارهای عربستان یکی از دلایل عدم جدیت اسلام‌آباد در این پروژه بوده است.

پاسخ دادن