بازگشت ۱۳۰۰ نخبه به ایران

اقتصاد برتر

در سال‌های گذشته بسیاری از جوانان رتبه‌های برتر کنکور و مدال آوران المپیادهای علمی ایران، راهی کشورهای توسعه یافته شدند و نبوغ و تخصص خود را در راه پیشرفت سرزمینی دیگر هزینه کردند. اما حالا یک مقام رسمی کشور خبر از بازگشت تعداد زیادی از نخبگان را می‌دهد.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، سید علی حسینی معاون مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی در خصوص آخرین وضعیت نخبگان ایرانی غیر مقیم گفت: تاکنون ١٢٨٠نفر از آنها به صورت دائم بازگشته اند و اقدام به راه اندازی ٩٣استارت اپ کرده اند.

با توجه به انفجار جمعیت بعد از جنگ جهانی دوم و ضعف اقتصادی دولت‌ها بویژه در کشورهای آفریقایی و آسیایی، آمار مهاجرت افزایش شدیدی یافت؛ اما گسترش تکنولوژی سبب شد مهاجران در چشم ابرقدرت‏ها، دیگر نیروی کار غیر متخصص نباشند که به صرف رابطه ارباب و رعیتی، مشغول به انجام فعالیت‌های سخت جسمانی می‌شوند؛ بلکه دولتمردان کشورهای توسعه یافته، آغوش خود را به روی تحصیل‏کردگان و متخصصانی باز کردند که در وطن خود عرصه ای برای ظهور و بروز دانش و تخصص شان ندارند. در این بین، جوانانی که از نظر علمی در سطح بالایی قرار داشته و در آزمون‌هایی با جامعه آماری گسترده مانند کنکور سراسری یا المپیادهای علمی، رتبه‌های برتر را تصاحب کرده اند، مورد توجه اروپا و آمریکا قرار گرفته و اختصاص درآمد بالا و امکانات رفاهی بسیار مناسب، دیگر نخبگان کشورهای مختلف از جمله ایران را نیز ترغیب کرده تا آینده خود را در جایی غیر از سرزمین مادری رقم بزنند.

در سال‌های گذشته بسیاری از جوانان رتبه‌های برتر کنکور و مدال آوران المپیادهای علمی ایران راهی کشورهای توسعه یافته شدند و نبوغ و تخصص خود را در راه پیشرفت سرزمینی دیگر هزینه کردند.

همواره خبرها و گزارش فرار مغزها در بالای جدول اخبار علمی کشور بوده که با حسرت نگارش و خوانده شده است. اما حالا گزارش مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی ریاست جمهوری گزارش امید بخشی را منتشر کرده است.

حسینی معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: بر اساس برنامه ای که از چهار سال پیش در راستای جذب نخبگان ایرانی غیرمقیم داشتیم توانستیم طی ۴ سال نخبگانی را جذب کنیم تا در زمینه علم و دانش فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه عمدتا این افراد از دانشگاه‌های برتر بوده اند، عنوان کرد: افرادی که از صد تا چهارصد دانشگاه برتر هستند، بر اساس رزومه انتخاب می‌شوند و از نظر داشتن شاخص‌های علمی و فناوری، اقدام در زمینه «های تک»، پتنت خوب و… گلچین می‌شوند. تاکنون ۴هزار و ۷۸۰ نفر از متخصصان و ایرانیان خارج کشور پروژه‌های کوتاه مدت و بلند مدت ارسال و در قالب سخنرانی، پروژه موقت و پروژه خارج از کشور در ایران فعالیت کرده اند. از این تعداد ۱۲۸۰ نفر به صورت دائم به کشور برگشته اند.

معاون مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی با بیان اینکه این نخبگان در قالب شرکت‌های دانش بنیان و استارت اپ ادعای فعالیت می‌کنند، گفت: تاکنون ۹۳ استارت اپ توسط این نخبگان راه اندازی شده است. به غیر از راه اندازی استارت اپ، ایجاد شرکت‌های دانش بنیان، همکاری با این شرکت‌ها، تدریس در دانشگاه‌ها و…از دیگر فعالیت نخبگان غیر مقیم ایرانی در کشور به شمار می‌رود.

پاسخ دادن