بازی با کارت ایران ممنوع

بازی با کارت ایران ممنوع
اقتصادبرتر

#احمد_خادم المله – مدیر مسئول- رئیس جمهوری فرانسه در مسیر بازگشت همه طرف‌ها به برجام به ایران پیشنهاد داده است، اگر ایران از اجرای گام سوم کاهش تعهداتش خودداری کند، اروپا گام‌های عملی‎ای در ارتباط با فروش ۸۰۰ هزار بشکه نفت و دسترسی ایران به ۱۵ میلیارد یورو از در آمد حاصل از فروش نفت، بر خواهد داشت.

تهران – اقتصادبرتر – ۹ شهریور ۹۸

جنبش ضد سرمایه‎داری در فرانسه حدود ۴۰ هفته است که با برگزاری تظاهرات مستمر در شهرهای مختلف، مدیریت، عدالت و مشروعیت مکرون را زیر سئوال برده و اعلام کرده تظاهرات تا سرنگونی دولت مکرون ادامه خواهد داشت. در چنین شرایطی مکرون به شدت نیازمند کمک ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و موفقیت در موضوعات سیاست خارجی نظیر مذاکره با ایران است تا نسبت به مشکلات داخلی خود فرافکنی کند. از سوی دیگر ترامپ شرط کمک به مکرون در چالش‌های داخل این کشور را مشروط به میانجیگری موفق مکرون بین ایران و آمریکا کرده است. به عبارتی اگر مکرون بتواند توفیقی در بازگرداندن ایران به میز مذاکره با آمریکا داشته باشد، می‌تواند از امتیازات ویژه ترامپ برای حل مشکلات داخلی خود استفاده کند. لذا مکرون در صورت توافق با ایران از دو امتیاز خاص برخوردار خواهد شد نخست اینکه در سایه این توفیق مشکل داخلی خود را تحت الشعاع قرار خواهد داد و دوم اینکه از امتیازات ویژه اقتصادی آمریکا برای حل معضل تظاهر کنندگان استفاده خواهد کرد؛ لذا وی انگیزه بالایی برای آوردن ایران به میز مذاکره دارد و اگر یک طرف این میز آمریکا باشد که مکرون به اهداف اصلی خود رسیده است.

از طرف دیگر #دونالد_ترامپ نیز که به زمان برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا نزدیک می‌شود باید دست پر به کمپین انتخاباتی دور دوم ورود کند تا شانس خود برای پیروزی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را افزایش دهد. شرایط ترامپ در آستانه ورود به کمپین انتخابات ریاست جمهوری مناسب نیست. وی در داخل با مشکلات سیاسی عدیده از جمله دو قطبی سازی جامعه آمریکا مواجه است و به همان میزان که طرفدار دارد، با مخالفان سر سختی نیز مواجه است. بحران مشروعیت، عزم جدی دمکرات‌ها برای شکست وی در دور دوم، مشکلات اقتصادی نظیر پیش بینی سقوط بازار نفت در ۲۰۲۰، جنگ تجاری با چین و تبعات منفی آن بر اقتصاد جهان و آمریکا، بروز قدرت‌های نو ظهور در جهان، تشدید اختلافات با اروپا و کشورهای همسایه نظیر مکزیک و کانادا، شکست مذاکرات وی با کره شمالی و از همه مهم‎تر افزایش قدرت منطقه‎ای ایران با وجود تحریم‌های گسترده، مشروعیت ترامپ و عملکرد وی در دوران ریاست جمهوری را کاملا زیر سئوال برده است لذا ترامپ بیش از هر زمانی نیازمند یک موفقیت خارجی است و هیچ چیز برای وی ملموس تر از نزدیک شدن به ایران و به قول روحانی گرفتن یک عکس یادگاری با رئیس جمهوری ایران نیست گرچه پشت این عکس توافق جدی نباشد.

ترامپ در آستانه ورود به کمپین انتخابات دور دوم ریاست جمهوری بشدت نیاز دارد به مردم آمریکا و جهان بگوید سیاست خارجی وی در خاورمیانه موفق بوده و وی توانسته ایران را به پای میز مذاکره بکشاند و به قول خودش ایرانی‌ها مجبور شده‏اند با وی تماس بگیرند! این توفیق می‌تواند شانس ترامپ برای پیروزی در دور دوم انتخابات را افزایش دهد لذا وی به هر شخصیتی در جهان متوسل شده است تا بین آمریکا و ایران میانجیگری کند و شرایط مناسب برای گرفتن عکس یادگاری را فراهم نماید. سفر شخصیت‌هایی از ژاپن، عمان، قطر، عراق و… همه در این راستا تعریف می‌شوند.

بنابراین مکرون و ترامپ با کارت و اعتبار منطقه ای و جهانی ایران می‌توانند چالش‌های داخلی خود را حل کنند و این اهمیت بالایی برای آنان دارد. در این موقعیت ایران و تیم مذاکره کننده با فرانسه باید موقعیت ویژه ایران برای هر دو کشور بلکه جهان را درک کنند و به هر امتیاز بی ارزشی تن ندهند. بسیاری از مردم و شخصیت‌های برجسته ایران با نفس مذاکره موافق هستند اما مهم این است که از این مذاکره چه چیزی عاید ایران می‌شود؟ آیا عزت و اعتبار ایران افزایش خواهد یافت؟ یا غربی‌ها در مذاکره به اعتبار جهانی ایران آسیب خواهند زد؟ آیا ایران به حق مشروع خود برای فروش نفت و دسترسی به درآمد آن دست خواهد یافت؟ یا آنها باز هم مثل ماجرای اینستکس با ایران بازی خواهند کرد؟ الان وقت عمل است و ایران نباید تا اروپا و خصوصا فرانسه و آمریکا گام‌های عملی بر نداشته اند، هیچ امتیازی روی حرف و قول به آنها بدهد.

مردم ما ۴۰ سال است بد عهدی‌های آنها را تجربه کرده اند و به هیچوجه به وعده‌های غربی‌ها خصوصا مکرون و ترامپ که با بحران مشروعیت در داخل کشور خود مواجه هستند، اعتماد ندارند لذا دیپلمات‌ها و تیم مذاکره کننده با فرانسه نباید اجازه بدهند آنها با #کارت_ایران مشکلات داخلی خود را حل کنند که این بار این موضوع خسارات سنگین منطقه‎ای و جهانی برای ایران خواهد داشت.

پاسخ دادن