بازی در میدان حریف ممنوع !

اکرم صدیقی سردبیر سایت -از اوسط دوران ریاست «ولی الله سیف»، رئیس سابق بانک مرکزی به دلیل اهمال هایی که در دفاع از استقلال سیاستگذاری های بانک مرکزی صورت گرفت ، سیاست های پولی و ارزی کشور جهت انحراف به خود گرفت و نوسانات نرخ ارز و نهایتا آشفته بازار و بی ثباتی در سیاست های ارزی و پولی کشور اوج گرفت .

تهران- اقتصاد برتر- ۲۹ مرداد ۹۷

ایران تنها کشوری نبود که در منطقه دستخوش تحولات بی ثباتی سیاست های پولی و مالی می شد بلکه ترکیه همسایه ایران نیز با نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش لیر مواجه بود، اما سیاستگذاران بانکی در ترکیه به گونه ای تدبیر کردند و راهکار ارائه نمودند که نوسانات نرخ ارز حداقل تبعات را برای این کشور داشت اما برای مردم ایران این سئوال مطرح است که چطور ترکیه توانست بحران نوسانات نرخ ارز و بی ثباتی سیاست های مالی و پولی را کاهش دهد و تقریبا حل کند اما در ایران مردم همچنان درگیر نوسان نرخ ارز هستند!؟

نکته دیگری که در اوضاع و احوال بی ثباتی نرخ ارز ، توجه نویسنده را جلب کرد، رفتار متفاوت مردم دو کشور در برخورد با نابسامانی های ارزی و اقتصادی است. آنچه در ایران به چشم دیدیم و تجربه کردیم جملگی نشان از بی توجهی مردم نسبت به وضعیت کشور و رفتار آنان به عنوان  مصرف کننده، صادرکننده و یا فروشنده بود و بعضا شاهد هجوم مردم عادی برای خرید انواع ارز ها در شرایطی بودیم که بازار خصوصا تولید کنندگان بشدت نیازمند تامین ارز برای حفظ تولید بودند ! در همین ایام عده ای هم ارز کشور را برای خرید ملک و ویلا در شهرهای مختلف ترکیه از ایران خارج کردند!

در بحث سایر کالاها نیز روزی نیست که خبر کشف محموله های قاچاق یا احتکار کالاهای داخلی و خارجی را در رسانه ها نشنویم . صف طویل برای خرید انواع ارز ، رفتار نامعقول فروشندگان لوازم خانگی و مایحتاج  روزمره مردم ، گرانفروشی و کم فروشی خرده فروشان همه نشان از فاصله گرفتن از ارزش های انقلابی و ایثارگری های دوران دفاع مقدس دارد . در جامعه امروز نه تنها حاضر به عبور از میدان مین برای نجات دیگران نیستیم بلکه ظاهر رفتار نشان می دهد که حاضریم دیگران را روی میدان مین بیندازیم تا مبادا آسیبی به ما برسد ! با رفتاری که از خود بروز می دهیم، تصویری مخدوش از یک جامعه مسلمان و متمدن را به جهان معرفی می کنیم . با این اقدامات مستقیم در میدانی بازی می کنیم که دشمن ایجاد کرده است.

در آنسوی مرزهای ما در کشور ترکیه با وضعیت تقریبا مشابه شاهد اتفاقاتی هستیم که گاهی باعث شرمساری ما می شود. شاهد بودیم برخی از مردم ترکیه وقتی با فشار ارزی از سوی آمریکا مواجه شدند، صف بستند تا دلارهایشان را به لیر تبدیل کنند. به جای پرچم آمریکا، دلار را به آتش کشیدند. مردم ترکیه این موضوع را به خوبی درک کرده اند که کاهش ارزش پولی ملی‌شان چه تبعاتی برای اقتصاد و زندگی آنها خواهد داشت. قصدم این نیست که بگویم در ترکیه گرانفروش،محتکر و …. نیست بلکه می خواهم بگویم مردم با دولت همراهی می کنند و هر چه دولت می گوید عکس آن عمل نمی کنند!

مسئولان کشور اگر واقعا قصد اصلاح اقتصاد را دارند باید اصلاح را از خودشان و نحوه تفکر و زندگی‌شان شروع کنند. باعث شرمندگی است که گاهی می شنویم سر منشاء برخی احتکار ها و خرید و فروش های سکه و ارز وابستگان مسئولان هستند! اصلاح اقتصاد را باید از خودمان شروع کنیم. مطمئن باشیم تا بساط رانت وجود دارد اقتصاد اصلاح نخواهد شد و رفتار مردم که اعتماد خود را به مسئولان از دست داده اند نیز بهتر از این نخواهد شد.

از نظر نویسنده مشکل کشور لجام گسیختگی اقتصاد نیست بلکه لجام گسیختگی فرهنگی است که باعث شده بدون توجه به منافع عمومی ناخودآگاه در میدان حریف بازی کنیم و درکنار آنان با ایران که همه چیز ما است بجنگیم!

پاسخ دادن