بازی وزارت نیرو با نیروگاه داران بخش خصوصی

نیروگاه- خصوصی
اقتصادبرتر

وزارت نیرو برغم وعده های داده شده به نیروگاه داران بخش خصوصی هنوز رقم افزایش قیمت، خرید برق تضمینی نیروگاه های خصوصی در سال ۹۶ ، ۹۷ و ۹۸ را اعلام نکرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، سال ۹۷ به پایان خود نزدیک می شود و وزارت نیرو برغم این که از اواسط سال ۹۶ وعده داده بود بدلیل افزایش دستکم سه برابری قیمت ارز ، نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه داران خصوصی را افزایش می دهد اما سال ۹۷ به پایان رسید و وزارت نیرو با گفتار درمانی انتظارات به حق نیروگاه داران بخش خصوصی را مدیریت می کند و از تعیین و پرداخت افزایش قیمت خرید برق نیروگاه داران طفره می رود .

از ابتدای سال ۹۶ با افزایشی شدن قیمت دلار ، هزینه نگهداری ، مواد مصرفی ، خرید قطعات و سایر اقلام نیروگاه های بخش خصوصی بین ۳ تا ۵ برابر افزایش یافت و هزینه تولید برق برای بخش خصوصی را بشدت بالا برد.  وزارت نیرو که بارها بر افزایش هزینه نگهداری نیروگاه ها صحه گذاشته و قول داده بود تعرفه خرید برق تضمینی از نیروگاه داران را افزایش خواهد داد اما به وعده خود عمل نکرده و باعث خسارت سنگین به مالکان نیروگاه های خصوصی شده است. شرکت توانیر نیز همچنان از باز پرداخت هزینه آمادگی سال ۹۶ نیروگاه های بخش خصوصی که بواسطه قطع گاز امکان تولید برق و فروش آن را نداشتند طفره می رود. مقام های وزارت نیرو ، شرکت توانیر و شرکت های برق منطقه ای ، موضوع افزایش تعرفه خرید برق تضمینی و پرداخت هزینه آمادگی نیروگاه ها را به گردن یکدیگر می اندازند و تنها پاسخی که به معترضین می دهند این است که بدستور وزیر نیرو قرار است در جلسه ای درباره نرخ جدید خرید برق تشکیل و تصمیم گیری شود . وزارت نیرو شش ماه اول سال۹۷ به نیروگاه داران بخش خصوصی وعده می داد ، افزایش تعرفه خرید برق منوط به اعلام نرخ رسمی ارز برای محاسبه قیمت خرید تضمینی از سوی بانک مرکزی است ، پس از این که رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای رسمی به وزیر نیرو نرخ ارز محاسبه خرید تضمینی برق از نیروگاه داران را اعلام کرد باز هم خبری از افزایش قیمت خرید برق نشد و نیروگاه داران در پی وصول مطالبات خود همچنان بین وزارت نیرو ، شرکت توانیر و شرکت های برق منطقه ای سرگردان هستند.

طبق محاسبات وزارت نیرو بر اساس نرخ تعدیل ارز اعلام شده از سوی بانک مرکزی قرار است بهای خرید برق تضمینی نیروگاه های مقیاس کوچک خصوصی (  DG ها )  ۲٫۱ الی ۲٫۳ برابر مقدار فعلی افزایش پیدا کند تا بخشی از هزینه های بهره برداری نیروگاه ها که از اول سال ۹۶ با افزایش نرخ دلار سه برابر شده تامین شود . وزیر نیرو که خود افزایش چند برابری هزینه نیروگاه داران را قبول دارد طی نامه ای به نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری درخواست افزایش قیمت برق به میزان ۲٫۵ برابر مقدار فعلی را داشته است.

 نیروگاه داران خصوصی به این جمع بندی رسیده اند که بخاطر عدم دریافت پاسخ مناسب از سوی وزارت نیرو و بمنظور جلوگیری از زیان بیشتر موتورهای مولد برق خود را بتدریج از مدار خارج کرده و فعالیت نیروگاه ها را متوقف کنند.

پاسخ دادن