بالاترین زیان مالی “رولز رویس”

شرکت انگلیسی رولز رویس در گزارشی که روز سه شنبه منتشر شد، تایید کرد که در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴٫۶ میلیارد پوند از درآمدش را از دست داده است که بالاترین زیان مالی در طول تاریخ این شرکت بشمار می آید.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ بهمن ۹۵

رولز رویس اعلام کرده است که از ۴٫۶ میلیارد پوند زیان یاد شده، ۶۷۱ میلیون پوند مربوط به پرداخت خسارت به مقامات آمریکا و انگلیس برای حل و فصل پرونده مربوط به اتهام ارتشاء وارده به این شرکت بوده و مابقی اش به کاهش ارزش نرخ برابری پوند بعد از همه پرسی برگزیت که در ژوئن ۲۰۱۶ میلادی برگزار شد، برمی گردد.
این شرکت که سازنده موتور هواپیما و دیگر تجهیزات مهندسی است، متهم شده است که در یک دوره ۲۵ ساله به مقام‌های چند کشور، رشوه داده تا در معاملات و قراردادها به نفع رولز رویس اعمال نفوذ کنند.
شرکت رولز رویس اعلام کرد که میزان سود این شرکت در سال گذشته ۲۰۱۶ میلادی با توجه به زیان یاد شده، بالغ بر ۸۱۳ میلیون پوند بوده که نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی که ۱٫۴ میلیارد پوند اعلام شده بود، ۴۹ درصد کاهش نشان می دهد.
رولز رویس اعلام کرد که صرف نظر از جریمه پرداختی اش بابت پرونده رشوه و نیز کاهش ارزش پوند، میزان درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۶ میلادی با ۲ درصد کاهش، ۱۳٫۸ میلیارد پوند بوده است .
این شرکت که هم اینک بیش از ۵۰ هزار کارمند دارد، در طی سال های اخیر شماری از نیروهایش را برای کاهش هزینه ها، اخراج کرده است.
بالاترین زیان یک شرکت انگلیسی در تاریخ انگلیس، مربوط به بانک سلطنتی اسکاتلند است که در سال ۲۰۰۸ میلادی ۲۴ میلیارد پوند از درآمدش را از دست داد.
شرکت رولز رویس در سال ۱۹۰۶ میلادی توسط ‘چارلز رولز ‘ و ‘هنری رویس’، تحت نام ‘رولز-رویس لیمیتد’ تأسیس شده است.
در سال ۱۹۷۱ میلادی برای جلوگیری از ورشکستگی شرکت رولز رویس، دارایی های این شرکت از سوی دولت انگلیس، ملی اعلام شد و سپس در سال ۱۹۷۳ میلادی شرکت رولز-رویس به دو شرکت تفکیک شد و بخش خودروسازی رولز-رویس موتورز نام گرفت و بخش هوافضای آن نیز تحت عنوان رولز رویس هلدینگ ثبت گردید.
مدیریت رولز رویس موتورز در سال ۱۹۸۰ میلادی به شرکت ‘ویکرز’ سپرده شد و در سال ۱۹۸۷ میلادی توسط گروه فولکس واگن خریداری شد، که در نهایت در سال ۱۹۹۸ به ‘ب ام و’ واگذار گردید و نام آن نیز به ‘رولز رویس موتور کارز ‘ تغییر پیدا کرد. این شرکت هم اکنون به عنوان زیرمجموعه ای از شرکت خودروسازی ‘ب ام و ‘ به شمار می آید.
اما شرکت رولز رویس هلدینگ، در حال حاضر در چهار حوزه فعالیت می نماید، که شامل: فناوری هوافضا، صنایع دفاعی، تجهیزات دریایی و انرژی می باشد. این شرکت هم اکنون دومین تولیدکننده موتورهای جت هواپیماهای مسافربری می باشد، همچنین در رتبه دوم سازندگان موتور هواگردهای نظامی نیز قرار دارد.
دفتر مرکزی شرکت رولز رویس در شهر وستمینستر، در حومه لندن قرار دارد. این شرکت سومین تولیدکننده موتورهای هواگرد در جهان است، همچنین در رتبه ۱۶ از فهرست بزرگترین پیمانکاران پروژه های نظامی جهان قرار دارد.
بخشی از سهام شرکت رولز رویس هلدینگ در بازار بورس لندن معامله می شود که به دنبال اعلام زیان آن در سال گذشته میلادی روز سه شنبه بخشی از ارزش خود را از دست داد.

*ایرنا

 

پاسخ دادن