بالاخره #غزر بخریم یا نه؟

دو مطلب موافق و مخالف عرضه اولیه #غزر را در این خبر بخوانید. در این عرضه مشارکت می‌کنید؟ انتخاب با شما!

تهران – اقتصاد برتر – ۷ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر دو مطلب موافق و مخالف عرضه اولیه #غزر را در این خبر بخوانید. در این عرضه مشارکت می‌کنید؟ انتخاب با شما!

نظر موافق:
فاکتورهای اساسی مبنای ارزش‌گذاری شرکت‌ها قرار گیرد
شاهین رامتین نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا درباره ارزش گذاری شرکت زرماکارون اظهار کرد: فروش این شرکت که به عنوان مبانی پایه در ارزش گذاری لحاظ شده است، در ۲ ماهه ابتدایی سال جاری معادل ۲۱۰ میلیارد تومان و در بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۹۷ میلیارد تومان بوده است. این مسئله نشان از توانایی رشد فروش بیش از دو برابری شرکت بر اساس گزارش ارزش‌گذاری ارائه شده دارد. همچنین باید توجه داشت که این روند در ماه‌های خرداد و تیر نیز ادامه داشته است.
وی افزود: بدیهی است نسبت P/E معادل ۳۰ برای این شرکت، تنها ۳۳ درصد ارزش‌گذاری را تشکیل داده و P/E نهایی محاسبه شده برای قیمت عرضه اولیه سهام زرماکارون حدود ۱۳ است. بر این اساس قیمت عرضه اولیه شرکت صنعتی زرماکارون به میزان قابل توجهی کمتر از ارزش جایگزینی دارایی‌های شرکت است.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به ۱۰ عرضه اولیه‌ای که از ابتدای سال ۹۹ تاکنون، انجام شده است، انتظار می‌رود تا درباره تحلیل ارزشمندی سهام در عرضه اولیه، فاکتورهای اساسی مبنای ارزش گذاری شرکت‌های عرضه شده در قالب عرضه اولیه با یکدیگر مقایسه و بر این اساس اظهار نظر شود.
رامتین‌نیا خاطرنشان کرد: تمام فرآیندهای لازم برای ورود شرکت صنعتی زرماکارون به عنوان اولین شرکت بخش خصوصی که در سال جهش تولید پا به بورس می‌گذارد، با نظارت کامل متولیان سازمان بورس اوراق بهادار و شرکت بورس سپری شده است.

نظر مخالف:
غزر عرضه اولیه‌ای پر غرض!
کارشناسان بورس: عرضه اولیه زر ماکارون با نماد #غزر همانند رنگ کردن ژیان و فروش به جای بنز؛ مسئولین بورس ورود کنند!

گروه صنعتی و پژوهشی زر در سال ۱۳۷۲ پایه‌ریزی و در سال ۱۳۷۷ کار خود را درصنعت آغاز کرد. #غزر در سال ۱۳۸۹ خط تولید آرد سمولینا و ۴ سال بعد، واحد تولید پاستا را راه‌اندازی کرد و امروز بزرگ‌ترین شرکت تولید انواع مختلف ماکارونی در کشور به حساب می‌آید.
زر ماکارون در سال مالی ۹۸ بیش از ۹هزار و ۷۲۸میلیارد ریال درآمد عملیاتی داشته که تقریبا ۲۰۰% بیشتر از درآمد سال مالی ۹۷ این شرکت بوده است. با توجه به افزایش ۱۱۳% هزینه‌های این شرکت، سود خالص غزر در سال ۹۸ به ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال رسیده که ۲۳۲۴% بیشتر از سال ۹۷بوده است.
همچنین سود خالص پایه هرسهم این شرکت نیز ۱۴۳۸ ریال شناسایی شده که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۱۸۷۰% داشته است. با این حساب، نسبت حاشیه سود خالص این شرکت در سال ۹۸ به ۲۴% رسیده که در مقایسه با حاشیه سود خالص ۳% سال گذشته ۸ برابر شده است.
#غزر در سال ۹۸ در داخل کشور بیش از ۱۶۵ هزار و ۵۰۰ تن محصول به فروش رسانده که در مقایسه با سال ۹۷ رشدی ۱۳۸ % داشته است. این در حالی است که میزان فروش صادراتی غزر از نظر تناژ در سال ۹۸ بیش از ۳۱ درصد کاهش داشته است.

انتقاد جدی؛ قیمت بالاست
یکی از انتقاداتی که به این عرضه اولیه وارد است قیمت بالای این نماد است که تحلیلگران این ارزش‌گذاری را غیرواقعی و بیش از حد می‌دانند. ضمن اینکه فروش این شرکت در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ در حالی بیش از دوبرابر شده که که در سال ۹۷ حدود ۳۳% از فروش‌ها به اشخاص وابسته بوده و ۳۴% فروش‌ها صادراتی بوده است. اما در سال ۹۸ فروش به اشخاص وابسته ۶۲% و فروش صادراتی ۹% بوده است که نشان از کاهش فروش صادراتی و افزایش فروش به شرکت‌های زیر مجموعه است که احتمالا با مقاصد سود‌سازی انجام شده است.
موردی که موید این اتفاق است منفی شدن جریان نقد عملیاتی علی رغم رشد ۲۰۰% مبلغ فروش است که نشان می‌دهد نقدینگی ناشی از فروش‌ها به شرکت بازنگشته است و افزایش حساب پیش پرداخت که به شرکت‌های زیرمجموعه صنعتی آرد زر و صنعتی و پژوهشی زرنام نشان‌دهنده انتقال نقدینگی (در صورت واقعی بودن فروش‌ها به شرکت‌های زیر مجموعه) است. از طرفی ارزش‌گذاری ۶۳۶۰ میلیارد تومانی شرکتی که ارزش دفتری دارایی‌های آن ۷۵۶ میلیارد و سهام آن ۳۹۲ میلیارد تومان است نتیجه‌اش این است که با فروش ۱۲% سهام غزر معادل ارزش دفتری کل دارایی‌ها پول به حساب سهامداران عمده واریز می‌شود، در صورتی که تجدید ارزیابی زمین و ساختمان‌ها در آبان۹۴ انجام شده است.

زر به جای ماکارونی!
بردیا امیر تیموری روزنامه نگار و فعال بازار سرمایه در مورد عرضه اولیه جنجالی #غزر به گسترش‌نیوز گفت: تمامی کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی و فعالان بازار سرمایه برای پرهیز از ایجاد حباب در بازار بر افزایش عرضه‌های اولیه و افزایش شناوری شرکت‌ها تاکید داشتند و در همین راستا نظرات و نامه نگاری‌های بسیاری از سوی طیف‌های مختلف با مسئولان مرتبط انجام شد که از سرمایه مردم که به شکل فزاینده‌ای به طور روزانه وارد بازار بورس می‌شود محافظت شود اما متاسفانه برخی از عرضه اولیه‌ها همانند «غزر» هست که گویا جای ماکارونی، زر تولید می‌کنند.
برگزارکننده رویدادهای نمایشگاهی ادامه داد: اینطور مواقع باید مدیریت بورس اوراق بهادار که خودش از مدیران باسابقه این بازار است وارد شود و از خدشه دار شدن اعتماد مردم به بازار سرمایه جلوگیری کند.

اعتماد مردم نباید خدشه دار شود
تیموری در ادامه اظهار کرد:این مدل قیمت‌گذاری و در واقع فروختن ژیان بجای بنز، می‌تواند موجب ضربه به اعتماد مردم و بازار سرمایه گردد. اعتمادی که به آسانی شکل نگرفته و برای بهبود شرایط اقتصادی کشور لازم است.
این فعال بورسی بیان کرد: بیش از ۵ میلیون نفر در عرضه‌های اولیه شرکت دارند و حدود ۴ میلیون نفر از این افراد اطلاع کافی از بازار بورس ندارند و به ارزش‌گذاری که مورد تایید سازمان بورس قرارگرفته اعتماد می‌کنند و به طور سیستماتیک در روزهای پس از عرضه اولیه صف‌های طویل خرید تشکیل می‌دهد و بدون کوچک‌ترین اطلاع از مسائل بنیادی شرکت، باعث بالاتر رفتن قیمت سهام می‌شوند که در نهایت تشکیل حباب منجر خواهد شد.

اظهار نگرانی از عرضه اولیه غزر
امیرتیموری در پایان اظهار کرد: این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از کارشناسان و دلسوزان بورس اظهار نگرانی کرده‌اند، اما متاسفانه شاهد هیچ واکنشی از سوی مسئولان بورس نیستیم در صورتی که باید اظهار نظر کنند و با وارد شدن به این موضوع از سرمایه مردم و اعتماد شکل گرفته به بازار سرمایه کشور دفاع کنند و از اینچنین عرضه‌های اولیه با حرف و حدیثی که در آینده سبب سلب اعتماد به بازار سرمایه می‌شوند، جلوگیری کنند.

شما چه فکر می‌کنید؟ آیا با در نظر گرفتن تمام این موارد در عرضه اولیه‌ی غزر شرکت خواهید کرد؟ برای #اقتصادبرتر بنویسید!

1 پیام

  1. با خریدن غزر ،استارت گرانفروشی بقیه شرکتها را می زنیم.و در آخر دودش به چشم خودمان می رود.پس نخریم،باور کنید با نخریدن این چندتا سهم گران غزر نه تنها ضرر نمی کنید بلکه زهر چشمی میگیرید از بقیه شرکتهایی که در فکر چنین عرضه های قلابی و دروغین می باشد.لطفا به نظر اکثریت کارشناسان توجه کنید.

پاسخ دادن