بانکداری اسلامی|فرشاد پرویزیان|تلگرام

تاثیر مدیریت درست منابع بانکی بر کاهش فقر در جامعه

آیا فکر نمی کنید تفاوت شیوه بانکداری شما با بانکداری اسلامی ممکن است خدای ناکرده مردم را از اساس بانکداری اسلامی مایوس کند؟

تهران – اقتصاد برتر – ۷ مهر ۹۹

اصل عدالت در بانکداری اسلامی
مرحوم دکتر سید عباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی، مدیر گروه مدیریت مالی دانشگاه امام صادق (ع)، مدیر گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و البته دارای جایگاه خاص و سمت‌های متعدد علمی مرتبط با بانکداری و اقتصاد اسلامی بود که من در طول دوره خبرنگاری از سال‌های دور در کنفرانس‌های متعدد بانکداری اسلامی افتخار حضور و مصاحبه با ایشان را داشتم، به خوبی خاطرم است حدود بیست سال پیش یا شایدم بیشتر، نخستین بار که خواستم با ایشان در باره بانکداری اسلامی و رویه جاری بپرسم بسیار صبورانه و مهربان و مستدل به من گفت آنچه امروز در رویه جاری بانکی کشور می بینید تلاش برای بانکداری بدون ربا و این با بانکداری اسلامی متفاوت است. در همه این سال‌ها من هم ادامه تحصیل و البته ادامه بررسی ژورنالیستی در این زمینه را نیز داشتم تا اینکه این ترم تحصیلی، فرصتی دست داد به دانشجویان رشته مدیریت امور شعب بانکی، بانکداری اسلامی تدریس کنم و کتاب ارزشمند بانکداری اسلامی، مبانی نظری-تجارب عملی نوشته این مرحوم بزرگوار و نیز استاد حسین میثمی را برای تدریس انتخاب کردم. طبق رویه معمول، کتاب را قبل از تدریس شروع به مطالعه کردم.

نویسنگان در فصل دوم این کتاب و در تعریف بانکداری اسلامی پس از استدلال بهره مندی تعریف از اصول بنیادین، اولین اصل را عادلانه بودن تمامی روابط و مناسبات معرفی کرده و پس از تحلیل و تبیین دیدگاه اندیشمندان بزرگی همچون شهید مطهری و علامه طباطبایی در صفحه ۳۳ نوشته اند” عدالت را در یک جمله می‌توان این‌چنین تعریف کرد: وجود امکانات مساوی برای همه، نیل به استحقاق‌ها و قرارگرفتن هرچیز در جایگاه شایسته و مناسب آن” و سپس در ادامه تحلیل و تبیین خود، نوشته اند: ” می‌توان دلالت‌های مشخصی را برای نظام بانکی کشور استخراج کرد و از آن‌ها به عنوان برخی از معیارهای عدالت بانکی در اسلام نام برد. حق برخورداری برابر و رعایت انصاف در استفاده از منابع موجود در بازار پول، سهم بری تمام ذینفعان بر اساس میزان مشارکت در تولید، قرار گرفتن اموال در موضع قوام، جلوگیری از اسراف و تبذیر در تخصیص منابع بانکی و توجه به تامین وام‌های قرض الحسنه و تامین مالی خرد اسلامی، برخی از این معیارهاست.

این‌ها که نوشتم توضیح اصل برخورداری از عدالت در بانکداری اسلامی است که در کتاب عضو پیشین و تازه درگذشته شورای فقهی بانک مرکزی است. این کتاب را نیز پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است و من حداقل تا ویراست پنجم آن را دیده ام.

حال از بانک مرکزی می‌پرسم براستی کدامیک از این معیارها در بانکداری شماست؟ اگر عدالت اسلامی یکی از معیارهای بانکداری شماست ولو در بانکداری بدون ربا و نه تعریف کامل بانکداری اسلامی، بفرمایید گلایه‌های میلیون نفری مبنی بر دریافت نکردن وام‌های ازدواج و … در کنار مطالبات لاوصول چندهزار میلیاردی از کمتر از هزار نفر، چه قرابتی با تعریف عدالت بانکی که خودتان تایید و چاپ کرده اید دارد؟

آیا فکر نمی کنید تفاوت شیوه بانکداری شما با بانکداری اسلامی ممکن است خدای ناکرده مردم را از اساس بانکداری اسلامی مایوس کند؟

بانکداری اسلامی که هیچ ،آیا به اصلی ترین وظیفه تان یعنی حفظ ارزش پول ملی توجه دارید؟ دو سال است که آمارهای اساسی پولی را سانسور می‌کنید، آیا این سانسور موجب کاهش تورم شده است؟

اساسا آنچه داریم بانکداری است یا خزانه داری صرف و صدور دستور دریافت و پرداخت حسب دستورات رئیس بالادستتان؟ آیا در کنار مراقبت از ترازنامه بانک که به شکل زیبا نوشته شود، حواستان به برابری قدرت خرید و بازار ارز هست؟ یا در اینستاگرام مدبرانه از ترازنامه زیبای بانکی می‌نویسید؟

آیا براستی چند بانک خصوصی تا این ‌حد قدرت داشتند که در تصمیم بدون هماهنگی و بدون چراغ سبز از شما نرخ سود سپرده‌ را کاهش دهند و به عواقب تبدیل شبه پول به پول داغ توجه کردید؟

دائم نوشته می‌شود: نقدینگی از بازار فلان به بازار بیسار حرکت کرد. آیا حداقل به نوشته‌ها و تحلیل مشاورتان استاد اقتصاد کلان همان دانشگاه خودتان که بارها گفته نقدینگی حرکت نمی‌کند و در بانک است و فقط مالکان آن با تغییر نام حساب تغییر می کنند و لذا تاثیر این روند بر سرعت گردش پول و دارایی، توجه داشته اید؟ آیا مقام پولی هستید و در باره بازار سرمایه پیشنهاد می‌دهید؟ از این سوالات زیاد است اما نقدا اینستاگرامانه حداقل جواب اصل عدالت در نظام بانکی‌تان را تحلیل بفرمایید.

✍️ دکتر فرشاد پرویزیان


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن