بانکداری نسل جدید نیازمند ورود به دنیای دیجیتال

بانکداری نسل جدید نیازمند ورود به دنیای دیجیتال

گسترش روز افزون دانش بشری در دنیای دیجیتال ، صنعت بانکداری را که از جمله صنایع مهم و مطرح در دنیای اقتصاد است بشدت تحت تاثیر قرار داده ، صنعت بانکداری از دانش دنیای دیجیتال بهره فراوان برده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ آبان ۹۸

بانک های مدرن در کشورهای پیشرفته نقش مهمی را به عنوان رهگشا، مشاور حرفه ای، متخصص در افزایش منابع مالی شرکت ها و جمع آوری و تبادل اطلاعات برای مشتریان عمل می کنند و یکی از موتورهای محرک اقتصاد کشورهایشان محسوب می شوند. این امر سبب شده فضای رقابتی تنگاتنگی میان بانک های رقیب برقرار شود. با توسعه روزافزون تکنولوژی و صنعتی شدن کشورها، مدیران بانک ها سعی بر افزایش خدمات نوین بانکداری دارند که متمایز بودن آن نسبت به خدمات سایر رقبا ازامتیاز ویژه ای جهت جذب سپرده های مشتریان برخوردار است. در کشورهای پیشرفته بیش از ۷۰درصد امور بانکی استفاده کنندگان از خدمات بانکی بدون حضور در محل شعب بانک ها و با استفاده از سیستم های الکترونیکی انجام می شود لذا بانک ها با بکارگیری فنآوری مدرن صنعت بانکداری و اجرایی نمودن طرح مشتری محوری، سعی بر کاهش ضرورت مراجعه مشتریان به محل شعب دارند تا مشتریان بتوانند در محل کار و یا اقامت خود عمده اموربانکی را از طریق امکانات دیجیتالی انجام دهند.

فوربس در این زمینه می نویسد ، در سطح جهان ، ارتش گسترده ای از بانک های نسل جدید(  neobank) که از سرمایه گذاران تا دندانپزشکان و صاحب امتیازان مبالغ فرانشیز انواع و اقسام مصرف کنندگان کوچک و بزرگ را هدف قرار می دهند. مک کینزی تخمین می زند پنج هزار استارتاپ در سراسر جهان وجود دارد که خدمات مالی جدید و سنتی ارائه می کنند، یعنی خدماتی که از حدود ۲۰۰۰ سال گذشته  و سه سال گذشته بعنوان خدمات بانکی ارائه می شده است . به گزارش CB Insights ، در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ ، سرمایه داران با سرمایه گذاری ۲٫۹ میلیارد دلار دربانک های نسل جدید پول واریزکردند، در حالی که در کل سال  ۲۰۱۸ این مبلغ ۲٫۳ میلیارد دلار بوده است .

این امربه دلیل زیرساخت های جدیدی است که باعث می شود یک بانک نسل جدید فعالیت ها را ارزان و آسان ارائه کند ، به علاوه این که مشتران آنان نسل پیشرفته ای هستند که ترجیح می دهند همه کارهای خود را با موبایل هوشمند انجام دهند. در حالی که برای راه اندازی یک بانک حقیقی میلیون ها دلار هزینه و سال ها زمان لازم است ، یک بانک مجازی بسرعت و باهزینه بسار اندک ایجاد می شود و چندین برابر یک بانک حقیقی پاسخگوی مشتری است .

آنگلا استرنج ، شریک عمومی آندرسن هوروویتس ، عضو هیئت مدیره Synapse ، مستقر در سانفرانسیسکو می گوید: “اکنون می توانید شرکت خود را در چند ماه و طی چند سال از زمین خارج کنید.” استارتاپی که فن آوری ارائه محصولات بانکی را برای سایر استارتاپ ها آسانتر می کند.

با استفاده از چنین سیستم عامل های واسطه ای ، neobank های کوچک ( بانک های نسل جدید ) می توانند محصولات بانکی بزرگ ارائه کنند: حساب های پس انداز بیمه شده توسط FDIC ، چک کردن حساب های با کارت های بدهی ، دسترسی به دستگاه خودپرداز ، کارت های اعتباری ، معاملات ارزی و حتی چک های کاغذی. این کارآفرینان فین تک را آزاد می کند تا با راه اندازی این اپلیکیشن ها هر چقدر کوچک و عجیب باشند ، تمرکز کنند.

“دِیو” (Dave) را بپذیرید. دِیو یک برنامه کوچک است که مردمی را از رنج ناشی از هزینه های دستمزد اضافه برداشت بانکی نجات می دهد. دیو توسط یک کارآفرین سریال ۳۴ ساله به نام جیسون ویلک ایجاد شده که هیچ تجربه قبلی در خدمات مالی نداشته است ، دیو کاربران خود را یک دلار در ماه شارژ می کند و اگر از نحوه عملکرد با این اپ راضی باشید ، فوراً تا ۷۵ دلار پیش پرداخت می کنید. تجارت کوچک خوب اما اینگونه خدمات، تلاشی برای خنثی کردن عملکرد بانک مرکزی آمریکا نیست.

جان استین ، بنیانگذار ( نئو بانکBetterment   برای شروع کار خود در نیویورک  برای گرفتن ۴۲۰ هزار مشتری برای مشاغل مشاور روبو در زمینه مدیریت سهام و اوراق بهادار ، یک دهه زمان صرف کرد که در آن زمان یک تازه وارد بود، در حال حاضر ۱۲۰ هزار نفر در لیست انتظار برای حساب کاربری خود دارد، ویلک تصمیم گرفت دیو را به یک neobank تبدیل کند. در ماه ژوئن ، دیو با استفاده از Synapse ، حساب چک و کارت بدهی خود را حذف کرد. اکنون می تواند از طریق “مبادله” درآمد کسب کند ، ۱٪ تا ۲٪ هزینه ای که خرده فروشان در هر زمان تغییر کارت بدهی شارژ می کنند. این هزینه ها بین بانک ها و صادر کنندگان کارت های بدهی مانند دیو تقسیم می شود. ویلک خوش بین است که دیو در سال جاری میلادی از ۴٫۵ میلیون کاربر خود ۱۰۰ میلیون دلار درآمد داشته است که این رقم در سال ۲۰۱۸ پیش از تبدیل شدن به یک بانک نوین  ۱۹ میلیون دلار بود. “دیو” اخیراً یک میلیارد دلار ارزش داشت.

بانکهای نوین به سرعت به تهدیدی بزرگ برای بانک های سنتی تبدیل می شوند . مک کینزی تخمین می زند تا سال ۲۰۲۵ تا ۴۰٪ از درآمد جمعی بانک ها می تواند در معرض خطر رقابت دیجیتال جدید قرار گیرد. متخصصین فین تک ها بر این باورند که به زودی به جایی خواهیم رسید که  اساساً بانک ها را از کار خارج می کنند.” چرا که بانک های سنتی واقعاً مشاغل پیچیده ای هستند و دارای مشکلات نظارتی پیچیده تر ، لذا برای آنکه بانک ها بتوانند سهم بیشتری از کیف پول موجود مشتریان خدمات مالی داشته باشند لازم است تا با استفاده از فین تک ها مردم را بهم پیوند دهند. به این ترتیب عملکرد سرمایه گذاران اقتصادی نیز سریعتر پیش خواهد رفت.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن