بانک‌ها سقف پرداخت تسهیلات حمایتی از صنایع را افزایش دهند

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بانک‌ها می‌توانند در قالب طرح‌های مختلف حمایت از واحدهای تولیدی، سقف پرداخت تسهیلات حمایتی را افزایش دهند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، محسن صالحی‌نیا پنجشنبه در اهواز بیان کرد: با توجه به افزایش قیمت نهاده ها نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش افزایش یافته است. ۴۰ درصد میزان تسهیلاتی که بانک ها پرداخت می کنند به بخش صنعت و معدن انجام می شود این در حالی است که طبق قانون سقف پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها به صنایع و  معادن تا ۱ ۳ درصد است. بانک ها می توانند در قالب طرح های مختلف از جمله رونق تولید و تسهیلات صندوق توسعه و ترکیبی به واحدهای تولیدی تسهیلات پرداخت کنند و کمک به واحدهای تولیدی بیشتر شود.

صالحی نیا بیان کرد: پرداخت تسهیلات به صنایع در استان های مختلف به نسبت منابع بانکی متفاوت است و امید است که با همکاری بانک ها با توجه به هماهنگی هایی که انجام شده مشکلات  واحدهای تولیدی در استان ها برطرف شود. وی در ادامه با اشاره به بازدیدی که از واحدهای صنعتی  شوشتر و گتوند انجام داد افزود: در این سفر از کارخانه کاغذسازی کارون ،شرکت لاستیک سازی وکارخانه پرشین کلر در این ۲ شهرستان بازدید شد. این واحدهای تولیدی در ایجاد اشتغال در منطقه بسیار تاثیر گذار هستند.

رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) گفت: کارخانه پرشین کلر و لاستیک سازی طرح توسعه خود را ارائه دادند و برای انجام این کار نیاز به تسهیلات دارند، برای پرداخت تسهیلات به این شرکت ها با چند بانک مذاکره شد تا نقدینگی مورد نیاز این کارخانه ها تامین شود. وی همچنین به حضور در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نیز اشاره کرد و افزود: در ستاد تسهیل مشکلات ۴۰ واحد تولیدی در ۲ شهرستان شوشتر و گتوند مورد ارزیابی قرار گرفت و مقرر شد که با تامین نقدینگی برای خرید تجهیزات و یا کمک در سرمایه در گردش این شرکت ها به رونق تولید این واحدها کمک شود. ۲ شهرستان گتوند و شوشتر ظرفیت های تولیدی و صنعتی خوبی دارند و صنایع خرد در این مناطق  نیاز به تسهیلات برای رونق  تولید دارند.

پاسخ دادن