بانک استرالیا برای چهارمین ماه متوالی نرخ بهره را افزایش داد

بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره را برای چهارمین ماه متوالی افزایش داد و با پیش‌بینی تورم سریع‌تر همچنین کاهش رشد اقتصادی، دستورالعمل‌های افزایش بیشتر پیش‌رو را نیز کاهش داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اکونومیک، بر اساس گزارش اکونومیک، بانک مرکزی استرالیا (RBA) پس از پایان جلسه سیاست‌گذاری خود در ماه آگوست، نرخ نقدی خود را ۵۰ واحد پایه به ۱.۸۵ درصد افزایش داد که نشان‌دهنده افزایش چشمگیر ۱۷۵ واحد پایه از ماه مه در شدیدترین کاهش از اوایل دهه ۱۹۹۰ است. با این حال، فیلیپ لو، رئیس بانک مرکزی استرالیا چشم‌انداز سیاست را مشروط‌تر کرد و گفت: هیأت مدیره انتظار دارد گام‌های بیشتری در روند عادی‌سازی شرایط پولی در ماه‌های آینده بردارد اما در مسیر از پیش تعیین شده قرار ندارد.

با توجه به اینکه لو مکررا اعلام کرده بود که هیأت مدیره بانک مرکزی استرالیا می‌خواهد نرخ‌ها را به سطح خنثی حداقل ۲.۵ درصد برساند، در حالی که از نظر تئوری نه رشد اقتصادی را تحریک می‌کند و نه به تعویق می‌اندازد، این اقدام به‌عنوان اقدامی نادرست از سوی بازارها تلقی شد. سرمایه‌گذاران با کاهش ۰.۶ درصدی دلار محلی به ۰.۶۹۷۷ دلار واکنش نشان دادند، به دلیل پیش‌بینی‌های بازار در مورد اینکه تا چه حد نرخ‌ها در نهایت افزایش خواهد یافت معاملات آتی اوراق قرضه سه ساله با ۱۰ تیک افزایش به ۹۷.۲۷۰ رسید.

لو همچنین پیش‌بینی‌های اقتصادی جدید بانک مرکزی استرالیا را تشریح کرد و گفت: انتظار می‌رود تورم قیمت مصرف‌کننده در حال حاضر به اوج خود حدود ۷.۷۵ درصد برسد، در حالی که این رقم در گذشته هفت درصد و در سه‌ماهه ژوئن ۶.۱ درصد بود. رشد اقتصادی ۳.۲۵ درصد در سال ۲۰۲۲ و ۱.۷۵ درصد در هر یک از سال‌های بعد پیش‌بینی شد. پیش از این، بانک رشد ۴.۲ درصدی را در سال ۲۰۲۲ و ۲.۰ درصدی را در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی کرده بود.

پاسخ دادن