بانک مرکزی؛ غایب بزرگ جلسه متهمان بانک سرمایه

اقتصادبرتر

حسینی وکیل مدافع توسلی متهم بانک سرمایه، گفت: امروز به دلیل بی تدبیری بانک مرکزی غایب بزرگ دادگاه، این مشکلات ایجاد شده است.

تهران – اقتصادبرتر- ۹ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از میزان، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات علی بخشایش مدیرعامل سابق بانک سرمایه، پرویز کاظمی رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه و وزیر دولت نهم، محمدرضا توسلی عضو سابق حقوقی بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

رئیس دادگاه گفت: در جلسه قبل تعدادی از کارکنان بانک سرمایه در دادگاه حاضر شدند که برای برخی از وکلا ابهاماتی در جهت اینکه این اقدام برای اثبات گناهکاری متهمین است، ایجاد شده بود.

قاضی افزود: حضور تعدادی از کارکنان بانک سرمایه برای افکار عمومی بوده و نظر به اینکه متهمان دائما کار خود را طوری جلوه می‌دهند که خلافی نکرده‌اند و زیر مجموعه آن‌ها مرتکب خلاف شده است، دادگاه تعدادی از کارکنان بانک سرمایه را احضار کرد و توضیحات این افراد هیچ اثری در بیگناهی یا گناهکاری متهمین ندارد.

در این هنگام قاضی از محمدرضا توسلی خواست در جایگاه حاضر شود و بعد از تفهیم اتهام به او گفت: به عنوان آخرین دفاع هر گونه مطلبی دارید بفرمایید.

وی گفت: بنده مهندس راه و ساختمان هستم و در طول عمرم در بانک کار نکرده بودم. در سال ۹۱ و ۹۲ که من بودم اتفاقی نیفتاد و فکر می‌کردم فضا مثل فضای قبل است.

وی ادامه داد: روزی که بازپرسی رفتم تازه متوجه شدم آقای هدایتی در بانک است در حالی که سال ۹۰ او را ممنوع المعامله کرده بودیم. من الان هم او را نمی‌شناسم این اقا کلاهبردار است.

متهم توسلی افزود: در ارتباط با برخی ضمانتنامه‌ها بانک وصول کرده است و واقعا اگر قانونی بود بانک نباید وصول می‌کرد.

وی در ادامه دفاعیات خود گفت: کارشناس شعبه، مدیر اعتباری شعبه، رئیس شعبه، حوزه اعتباری و کمیته اعتباری باید وظیفه خود را انجام دهد و همگی مسئول هستند، در مرحله آخر هیئت مدیره مسئولیت دارد، این پروسه باید طی شود چرا که هر کاری ۹۰ درصد آن پروسه کارشناسی دارد و ۱۰ درصد آن مربوط به مدیریت است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی در جلسه‌ای گفت که آقای قندالی نباید در جلسات هیئت مدیره بانک شرکت کند، بنده یک روز به بانک مراجعه کردم و وقتی ایشان را دیدم به وی گفتم که نباید در جلسه حاضر شود. اما قندالی به من گفت: (به تو ربطی ندارد من مالک بانک هستم و تو باید بروی نه من) و بنده تمام این مسائل را به مراجع ذی ربط گزارش دادم.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم گفت: شما که می‌گویید انسان انقلابی و متدینی هستید، چرا این اسناد را امضا کردید؟ چک‌های برگشتی، مالیات و معوقات و … در پرونده‌های این شرکت‌ها موجود بود؛ چرا این موارد را بررسی نکردید؟ آیا گروه هدایتی و شاملویی را می‌شناسید؟

متهم پاسخ داد: تا آن روزی که بازپرسی من را احضار کرد نمی‌دانستم هدایتی کیست. اما می‌دانستم ۱۴.۵ درصد بانک ملل برای گروه آقای جهانبانی است، پرونده شاملویی در زمان بنده مطرح نبوده است.

قاضی خطاب به متهم پرسید: شما اعلام کرده‌اید که تخصص بانکی هم ندارید. اگر تخصص نداشتید چرا وارد این کار شدید؟

متهم پاسخ داد: در هر هیئت مدیره دو نفر غیر بانکی هم می‌توانند باشند.

قاضی گفت: خوشبختانه وضع مالی‌تان که خوب است اگر تخصص کاری را ندارید چرا به کاری وارد می‌شوید که در نتیجه آن یک شرکت و سازمان را به بیراهه ببرید؟

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد و خطاب به متهم توسلی افزود: آقای توسلی کار شما مثل کار یک پزشک است که تحصیلات پزشکی ندارد؛ اما تیغ جراحی در دست می‌گیرد و با عمل جراحی کسی را قربانی می‌کند و بعد می‌گوید شما نباید تیغ جراحی به دست من می‌دادید و در اینجا نیز می‌گویید بانک مرکزی مسئول است.

متهم پاسخ داد: بانک مرکزی نباید این کار را می‌کرد.

قهرمانی نماینده دادستان گفت: کار بانک مرکزی اشتباه بوده است؛ اما شما چرا پذیرفتید. حتی در گزارش حسابرسی آمده است که فلان شرکت مشکل دارد. چرا ادعا می‌کنید که اطلاع نداشتید.

نماینده دادستان افزود: آقای قندالی به عنوان یک فرد زائد در جلسات هیئت مدیره شرکت می‌کرد، شما ادعا می‌کنید که با بانک مرکزی نامه نگاری کرده‌اید که این فرد به جلسه نیاید. حرف شما قابل توجیه نیست. می‌توانستید اسناد را امضا نکنید، ما می‌دانیم که پول‌ها کجا رفته است؛ اما مسئله این است که چرا این مشکلات را ایجاد کردید، نهاد‌های نظارتی، سپاه، نیروی انتظامی، بخشی از وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی به خاطر اقدامات شما معطل شدند، آیا این کار‌ها خدمت به انقلاب است؟

قهرمانی افزود: شما می‌گویید ارکان زیرمجموعه تخلف می‌کردند؛ اما شمایی که عضو هیئت مدیره ده‌ها شرکت بودید، آیا گردش مالی و اعتبار شرکت‌ها را چک نمی‌کردید و در جلسات هیئت مدیره فقط امضا می‌زدید.

نماینده دادستان افزود: تخلف آقای قندالی محرز است و ایشان تحت تاثیر آقای امامی بودند؛ اما آیا آقای قندالی در شرکت‌های شاملویی و حاج محمدجواد نیز سفارشی کردند؟

در این بخش از دادگاه وکیل مدافع متهم با کسب اجازه از محضر قاضی به بیان دفاعیات پرداخت.

درادامه دادگاه، قاضی از وکیل متهم خواست برای دفاعیات پایانی در جایگاه حاضر شود.

وکیل متهم گفت: بانک مرکزی غایب بزرگ این جلسه است و ناتوانی این بانک باعث بوجود آمدن این هزینه‌ها شده است. قانونگذار باید دراین باره بیشتر توجه داشته باشد و مسئولیت امضای مدیران را باید در قانون به صورت جدی مطرح کنیم که اگر امضا کردید، باید پاسخ بدهید.

وکیل ادامه داد: این دادگاه به عنوان دادگاه ویژه اخلالگران نسبت به این پرونده ظرفیت بالایی دارد، این افراد نهایتا زیان زدن را مرتکب شده‌اند.

در این لحظه قاضی درباره دفاعیات وکیل توضیح داد و گفت: ما باید اول جرایم اقتصادی را بشناسیم و بعد دفاع کنیم، اخلال در نظام اقتصادی را بنده بار‌ها توضیح دادم. در سیاست‌های پولی – بانکی خلق مجرمانه پول یا حبس مجرمانه پول (پولشویی و …) می‌تواند و جود داشته باشد. وقتی که به امثال آن‌ها ورود می‌کنیم باید دقت کرد که در چه جایی این تمثیل وجود دارد.

قاضی افزود: وقتی پولی در چارچوب سیاست بانک مرکزی به نفع کسی خارج می‌شود که باید در مصرف واقعی قرار بگیرد؛ اما در نحوه دریافت و مصرف و مشروعیت، روند قانونی را ندارد و سر از بازار‌های مختلف در می‌آورد که موجب اختلال در موارد مختلف می‌شود، از آن جهت است که دادسرا اخلال در نظام اقتصادی را مطرح کرده است.

وی افزود: نکته بعد سوءنیت است که در این سوءنیت ارجاع به کارشناسی معنا ندارد. شما باید در دفاع خود به این نکات توجه داشته باشید. اینکه دستگاه قضا مورد هجمه است برای هیچ کس پوشیده نیست، اما آراء صادره را منتشر می‌کنیم در اختیار همه مردم قرار می‌دهیم و آن‌ها می‌توانند عملکرد دادگاه‌ها را در برائت یا محکومیت ارزیابی کنند.

وی گفت: امروز همه جلسات دادگاه پوشش رسانه‌ای داده می‌شود که قطعا نگاه مردم در این باره تغییر کرده است و این ۴ شعبه اسیر جو، شهرت و معروفیت نیستند؛ چرا که همه این مراحل را طی کرده‌اند.

قاضی بیان کرد: همچنین در فرآیند دادسرا پرونده متهمین در آیین نامه برای ما مهلت کوتاه پیش بینی کرده است؛ اما به خاطر تضییع نشدن حقوق افراد ما مهلت دادیم و می‌دهیم. اینجا ما بی طرف هستیم و الان بحث ما کیفری است و به این موضوع رسیدگی می‌کنیم.

در ادامه دادگاه کاظمی متهم ردیف دوم پرونده گفت: مباحثی بعد از خروج از بانک رخ داده که من پاسخگوی آن‌ها نیستم.

متهم ردیف دوم ادامه داد: آقای هدایتی از بانک وام نگرفته بود، بلکه شرکت‌هایی را خریداری کرده است که از بانک وام گرفته‌اند.

وی افزود: یک مورد گزارش بازرسی داخلی بانک مبنی بر عدم مغایرت‌ به ما واصل نشده است و بازرسی بانک موظف است که به صورت رندوم مواردی را بررسی می‌کند.

کاظمی بیان کرد: در رابطه با وثیقه چیزی را تأمین می‌کنیم. منظور مان تأمین کلیات است. ما به عنوان اعضای هیئت مدیره نمی‌رویم ملک را ببینیم.

وی افزود: هدایتی از طریق شرکت‌ها وارد سیستم بانکی شد.

کاظمی در رابطه با وثیقه برخی شرکت‌ها گفت: مصوبه چیزی را می‌گوید، اما وقتی در اجرا مسئله دیگری مطرح می‌شود، نکته‌ای است که باید به ما بگویند.

متهم ردیف دوم پرونده بانک سرمایه در رابطه با شرکت‌هایی که ضمانت نامه گرفتند، گفت: صورت‌های مالی را بانک به ما داده، اما صحت آن را نمی‌دانم. گزارش حسابرس رسمی کشور هم در این رابطه وجود دارد که این دو موضوع نیاز به تأیید شعبه دارد. این‌ها مسائل کنترلی است که باید لحاظ شود.

کاظمی افزود: طبق اساسنامه اختیاراتی که در اختیار هیئت مدیره است به مدیرعامل تفویض می‌شود، ما اعضای غیر موظف بودیم.

متهم ردیف دوم پرونده ادامه داد: برای قرارداد پایه، با طرف قرارداد تماس گرفته و بعد امور پیگیری می‌شود، این‌ها باید در سیستم دنبال و اگر مشکلی وجود داشته باشد، باید به ما گزارش شود.

کاظمی در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه شما به اختصاص بیش از ۲۰ درصد سرمایه بانک به گروه شاملو موافقت کردید، در حالی که غیرقانونی است، چه توضیحی دارید؟ گفت: اعداد را باید بررسی کنم. جدول کنترلی را در این رابطه باید بگیرم و سوال کنم. الان نمی‌توانم در این رابطه چیزی بگویم.

قهرمانی نماینده دادستان در واکنش به صحبت‌های کاظمی گفت: اگر بازرسی بانک گزارش تخلف نداده باشد، اتهامات شما بیشتر می‌شود و نتیجه می‌گیریم که همان طور که در شعبات مهره چینی کرده‌اید، در بازرسی هم مهره چینی کرده‌اید.

نماینده بانک سرمایه در واکنش به سخنان متهم گفت: ضمانت نامه‌های مذکور ۱۶۸ فقره بوده که ۳۲ فقره آن باقی مانده است و درخواستی برای توقیف اموال بانک در این رابطه هم صادر شده است.

وی ادامه داد: کاظمی می‌گوید عضو غیر موظف بودند، درست نیست، ایشان رئیس هیئت مدیره بودند.

قاضی مسعودی مقام در رابطه با واریز ۳۰میلیون یورو به حساب همسر پرویز کاظمی گفت: تمام حساب‌های کاظمی بررسی می‌شود. ممکن است این موضوع اتهام جدیدی برای شما باشد.

وی خطاب به متهم گفت: از سوی فردی که شما گفتید با او سلام و علیک داشتید مبلغ ۳۰ میلیون یورو و در مرحله دیگری ۲۰۰ میلیون به حساب شما و همسرتان واریز شده است. گویا بیشتر از یک سلام و علیک بوده است.

قاضی مسعودی مقام از متهم پرسید: چرا باید چنین مبالغی به حساب همسر شما واریز شود؟

متهم پرویز کاظمی پاسخ داد: این مبلغ بابت حق مشاوره به بنده پرداخت شده و این پرداخت از سوی یک شرکت کره‌ای و نه بانک بوده است.

قاضی مسعودی مقام در واکنش به سخنان متهم گفت: دادسرا به این موضوع جداگانه ورود کرده و در حال بررسی است.

کاظمی در توضیح چگونگی واریز ۳۰ میلیون یورو به حساب همسرش گفت: یک شرکت کره‌ای با کشور مراودات تجاری داشت که نمی‌توانست پولش را بگیرد و شبهه ایجاد شده بود که کشور نمی‌خواهد پول آن‌ها را بدهد، بنده به این شرکت مشاوره دادم و در نهایت پول از طریق بانک مرکزی به چندین حساب واریز شد.

وی افزود: من به این شرکت پیشنهاد دادم که پول خود را به بانک سرمایه بیاورند که آن‌ها بخشی از پول را در بانک سرمایه سپرده کردند.

وی گفت: پولی هم که به حساب همسرم واریز شد، بابت حق مشاوره بوده و ربطی به بانک سرمایه ندارد.

قاضی دادگاه گفت: تعداد حساب‌های شما زیاد و غیر عادی است و پول‌های مشکوک زیادی به حساب آن‌ها واریز شده که در دست بررسی است.

قاضی مسعودی مقام در انتهای دادگاه خطاب به متهمان پرونده گفت: قرار متهمان تشدید می‌شود و باید تا پایان وقت اداری امروز آن را پرداخت کنند که در این صورت آزاد هستند و در صورت عدم پرداخت بازداشت می‌شوند.

وی افزود: وکلا ظرف یک هفته وقت دارند که مطالب خود را به دادگاه ارائه کنند.

وی افزود: ختم رسیدگی به پرونده را اعلام می‌کنم.

افزایش وثایق متهمان پرونده بانک سرمایه از ۳ به ۱۰ میلیارد تومان

همچنین قاضی مسعودی مقام قاضی دادگاه متهمان بانک سرمایه در حاشیه جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز وثایق متهمان پرونده از ۳ میلیارد به ۱۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

وی افزود: در حال حاضر متهمان بازداشت هستند و اگر نتوانند وثایق را پرداخت کنند، در بازداشت می‌مانند.

پاسخ دادن