بانک مرکزی بازهم غافلگیر شد!

اقتصاد برتر

 حمیدرضا صدیقی-سردبیر-روزهای گذشته شاهد رفتار نامتوازن و غافلگیر کننده قیمت دلار در بازار تهران بودیم که تقریبا صدای  تجار ، بازار ، رسانه ها و همه مصرف کنندگان دلار را در آورد .

تهران- اقتصاد برتر- ۳ بهمن ۹۶

رئیس جمهوری نیز دوشنبه شب در برنامه رادیو تلویزیونی اطمینان داد درآمد ارزی کشور خوب است و بیش از نیاز کشور ذخایر ارزی وجود دارد و بزودی بازار ارز تنظیم و متعادل می شود .

همه رسانه تقریبا به نوعی به آسیب شناسی  نوسان نرخ ارز و بی ثباتی بازار پرداختند. همه قبول داریم عوامل مختلف خارجی می تواند در بی ثباتی بازار ارز تاثیرگذار باشد و شکی در این بحث نیست . فرض کنیم آمریکا ، امارات و … نقش اساسی در نوسان نرخ ارز و بی ثباتی بازار ایران دارند که قطعا دارند و غیر از این نباید از آن ها انتظار داشت . اما سئوال از مدیران بانک مرکزی و تعجب در عملکرد آن ها است؛ اگر ذخایر ارزی کشور خوب است که بنابر گفته رئیس جمهور قطعا اینگونه است، چرا مدیران پولی و مالی کشور با دستگاه عریض و طویلی که در اختیار دارند نمی توانند عوامل تاثیر گذار «داخلی» بر بازار ارز را مدیریت کنند و ورودی و خروجی ارز به بازار را تنظیم نمایند که با نوسانات ناگهانی و عجیب و غریب مواجه نشویم .

متاسفانه بخاطر نوسانات گاه و بیگاه ارز برخی افراد با تجارتی که دارند یک شبه متضرر  شده اند  و برخی به یکباره سود های سرشاری نصیبشان می شود !

دوستان! بازی های آمریکا ، امارات و مشکلات خارجی قبول؛ اما کار شما در کشور چیست؟! آیا بازار ارز را هم مردم باید درست کنند ؟ آیا واقعا این بد نیست که نمی توانید  ثبات نسبی در بازار ارز  ایجاد کنید !؟ آیا شما نمی توانید ارزیابی کنید که  بازار ارز شب عید چه وضعیتی دارد و مردم در کجا و چه مقدار نیاز به ارز دارند ؟ آیا نمی توانید اطلاع رسانی کنید و به مردم توصیه های لازم را داشته باشید ؟

مگر چند متغیر تاثیر گذار داخلی بر بازار ارز تاثیر می گذارد که مدیریت آن از دست شما خارج است ؟ شبکه داخلی توزیع ارز شما چه می کند که قادر به تامین بموقع ارز مورد نیاز بازار نیست ؟

لطفا فکری به حال سیستم داخلی خود بکنید که قادر نیست تحولات را پیش بینی و متغیر های داخلی و خارجی را رصد و مدیریت کند. سیستم توزیع ارز ما دچار مشکل است و خواب را از بازار گرفته و تجار و مردم نمی توانند به این بازار اعتماد کنند. آنها هر روز صبح که از خواب بلند می شوند با یک بازار نابسامان مواجه هستند. این کار دشواری نیست که بانک مرکزی ما با ساختار عریض و طویلش نتواند آن را مدیریت کند.

شبکه توزیع  «زیرزمینی» و «چهارراه استانبول» برای کشور ما زیبنده نیست اما سالیان سال است که بانک مرکزی و مدیریت اقتصاد کشور نتوانسته اند  آن را مدیریت کنند. یک زمان می گوییم ارز به اندازه کافی نداریم؛ خب تاوان آن هم بی ثباتی بازار می شود و باید آن را تحمل کنیم اما وقتی رئیس جمهوری و همه مدیران ارشد کشور می گویند از این ناحیه مشکلی نیست و منابع ارزی کشور خوب است  پس مشکل را باید در مدیریت منابع و توزیع در بانک مرکزی جست‌وجو کرد.

همگی یقین داریم که  آمریکا و امارات و … نمی توانند برای ما مشکل جدی ایجاد کنند چرا که وقتی به نرخ ارز در دوران دفاع مقدس نگاه می کنیم نوسان دلار اصلا چشمگیر نبوده است در صورتی که در آن دوره مجموعه ای از  کشورهای غربی و شرقی  به دنبال ضربه های سنگین اقتصادی به کشورمان بودند. نگرانی ما از سیستم  داخلی خودمان است. برای حل این معضل باید فکری کرد.

از الان به مدیران محترم بانک مرکزی  یادآوری می کنیم که  شب عید نزدیک است، برخی خریدهای دلاری کسبه برای فروش شب عید اکنون است و عده ای  نیز عید به سفرهای خارجی می روند و …

 به فکر بازار ارز شب عید باشید که دوباره غافلگیرتان نکند.

پاسخ دادن