بانک مرکزی با تزریق نقدینگی به بانکها موافقت کرد

بانک مرکزی با تزریق ۳.۷ هزار میلیارد تومان نقدینگی با حداقل نرخ ۱۹.۵ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۲ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  بورس پرس، بانک مرکزی اعلام کرد: پیرو اطلاعیه ۲۶ آبان مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز در مهلت تعیین شده ۵ سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طریق ابزار توافق بازخرید در مجموع به ارزش ۴٫۵ هزار میلیارد تومان از طریق سامانه بازار بین‌بانکی دریافت شد.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از کمبود نقدینگی در بازار بین‌بانکی و فاصله گرفتن نرخ سود موزون بازار از نرخ سود هدف، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی در قالب قرارداد توافق بازخرید (ریپو) با سررسید ۱۴ روزه بود. در مجموع، بانک مرکزی با تزریق ۳٫۷ هزار میلیارد تومان نقدینگی با حداقل نرخ ۱۹٫۵ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی چهار‌شنبه ۲۸ آبان انجام شد.

به علاوه در هفته جاری سه بانک برای تأمین نقدینگی بسیار کوتاه‌‌مدت (اضطراری) از اعتبارگیری قاعده‌مند در روزهای شنبه، یک‌شنبه، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه و در مجموع به ارزش ۵٫۴ هزار میلیارد تومان در قالب توافق بازخرید استفاده کردند. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند.

بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را بصورت هفتگی اجرا می‌کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌ سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

پاسخ دادن