بانک مرکزی با یک طرح جدید موافقت کرد

ادغام بانک‌های نظامی تا پایان آذر قطعی می‌شود
اقتصادبرتر

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته تزریق نقدینگی بود؛ از این رو، این بانک با تزریق ۶۲.۵ هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۸۰ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ فروردین ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اقتصاد نیوز،  پیرو اطلاعیه روز شنبه ۱۴ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، هشت بانک و موسسه اعتباری در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش ۱۲۱.۶ هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند. بانک مرکزی نیز با تزریق ۶۲.۵ هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۸۰ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو‌شنبه ۱۶ فروردین‌ماه انجام شد.

    پی گیری ها نشان می دهد از ابتدای زمستان سال ۹۹ تا کنون این دومین رکورد بسط پول توسط بانک مرکزی در این بازار بوده است. بررسی گزارش های بانک مرکزی نشان میدهد بیشترین حجم تزریق نقدینگی در هفته دوم اسفند انجام شده که معادل با ۶۳ هزار میلیارد ریال بوده است. بنابراین این هفته دومین رکورد را از این حیث به ثبت رسانده است.

    به علاوه، از ابتدای سال جاری تا کنون بانک‌ها و موسسات اعتباری در چهارده نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند در مجموع به ارزش ۴۱۲.۶ هزار میلیارد ریال استفاده کردند. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند. همچنین از ابتدای سال جاری تا کنون ۳۹۸.۰ میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

    پاسخ دادن