بانک ها وارد جنگ قیمتی شدند

علی دیواندری گفت:طبق آخرین گزارش رقابت پذیری در رتبه ۷۶ بوده که بهبود یافته و GDP ایران نسبت به دنیا ۱٫۲ درصد است و رقم تولید ناخالص داخلی ۳۷۷ میلیارد دلار برآورد شده است.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۴ بهمن ۹۵
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه دشواری های زیادی جهت دسترسی به منابع مالی برای بنگا ه ها وجود داشته است، یادآور شد: در ۱۲ فاکتور وضعیت ما به خاورمیانه نزدیک است؛ در توسعه مالی از متوسط خاورمیانه پایین تر هستیم و همچنین در فعالیت موسسات مالی رتبه ۱۱۷ از ۱۳۸ کشور را داریم؛ همچنین در بخش متناسب سازی خدمات مالی نمره ۳٫۲ از ۵ را کسب کرده ایم.
وی با اشاره به تامین مالی از داخل تصریح کرد: در این رابطه رتبه ۳ را از ۱۰۶ دریافت کردیم و همچنین رتبه دسترسی راحت به وام بانکی ۱۱۰ ا ست. در بخش سلامت نظام بانکی (شاخص های حرفه ای مانند کفایت سرمایه و نقدینگی) رتبه ۱۲۰ را کسب کرده ایم.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به مقررات وثیقه گذاری و حقوقی یادآور شد: دسترسی به منابع مالی برای ما حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد است.
دیوان دری با بیان اینکه رتبه تولید ناخالص داخلی بر مبنای سال ۸۳ در ۶ ماهه امسال ۷٫۴ درصد بوده که عمده آن سهم نفت است عنوان کرد: در سال ۹۴ حدود ۷۴٫۱ درصد تامین منابع از بازار پول بوده که این نشان از بانک محور بودن اقتصاد است.
وی به موضوع انباشت معوقات بخش دولتی و خصوصی اشاره کرد و گفت: این موضوع انجماد دارایی ها را به همراه داشته به همین علت اصلاح نظام بانک را ضروری کرده است. تنگنای مالی در ترازنامه حجم بالای آشکار و پهنای مطالبات جاری و غیرجاری مشاهده می شود که چرخه معیوبی را در بازار تحت عنوان سود ترجیحی و جنگ قیمتی به منظور جلوگیری از فرار سپرده ها ایجاد کرده و سود بالا پرداخت می کنند.
وی تاکید کرد: افزایش مطالبات غیرجاری باعث کاهش یافتن ظرفیت وام دهی بانک ها می شود و افزایش نرخ سود از عوارض آن است که سرآغاز ورود به فعالیت های ریسک دار می شود زیرا در این حالت سود سپرده گذاری با قیمت بالا صورت گرفت و به همین جهت تسهیلات نیز با قیمت بالا پرداخت می شود.
دیواندری یکی از اقدامات طرح اصلاح نظام بانکی را مربوط به تفکیک تامین منابع مالی کوتاه مدت از بلند مدت دانست و خاطرنشان کرد: قرار بر این است تامین مالی کوتاه مدت از طریق بازار پول و تامین مالی بلند مدت به بازار سرمایه منتقل شود که البته آثار آن را مشاهده نمی کنیم.
رئیس پژوهشگده پولی و بانکی به آمار تسهیلات نظام بانکی پرداخت و عنوان کرد: در حالی که تسهیلات افزایش یافته اما آمار رشد در حوزه غیرنفتی تحریک پذیری کمی داشته است. بعد از افت تسهیلات دهی در سال های ۹۱ و ۹۲ شاهد افزایش آن از نیمه دوم سال ۹۴ هستیم و در ۸ ماهه امسال به ۳۲۶ هزار میلیارد رسیده است که رشد ۴۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.
دیواندری افزود: کل تسهیلات پرداختی سال ۹۴ ، ۴۱۷ هزار میلیارد و سال ۹۳ ، ۳۴۱ هزار میلیارد بوده است البته افزایش تسهیلات مربوط به وام های تمدیدی و تجدیدی است که سهم مهمی در بخش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی دارد.
وی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی امکان ایجاد ارزش افزوده کمتر است گفت: عمده کمک و ارزش افزوده مربوط به صنعت نفت و گاز و بخش های بالادستی و میان دستی است.
دیوان دری با اشاره به اینکه تامین مالی اولیه در بورس باید جای خود را پیدا کند اظهار داشت: باید به صکوک ارزی و ریالی به منظور تامین مالی پروژه های بزرگ توجه داشت. زیرا عمده پروژه های ما ارزی است و نباید روی تامین مالی ریالی تکیه کرد.

*بنکر

پاسخ دادن