بایدن، برجام و دلار!|بهنام صمدی|تلگرام

بایدن، برجام و دلار!|بهنام صمدی|تلگرام

بایدن منجی اقتصاد ایران نیست و راه‌حل بهبود را باید در اصلاح ساختارهای داخلی جستجو کنیم فقط انتخاب بایدن می تواند کمی شرایط برای فروش محصولات فولادی و پتروشیمی و جا‌به‌جایی پول را فعلا راحت‌تر کند!

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ آبان ۹۹

▫️در سال ۹۲ پس از انتخاب سیف، دلار به حوالی ۲۹۰۰ عقب‌نشینی و مجددا به محدوده ۳۲۰۰ تومان بازگشت، حتی امضای توافق اولیه برجام و امکان صادرات نفت و آزادسازی بخشی از پول‌ها سبب اصلاح قیمت دلار نشد، بعد از امضای برجام در دی ۹۴ هم دلار هیچ اصلاح محسوسی نداشت!

▫️‏وقتی روحانی دولت را تحویل گرفت نقدینگی کشور حدود ۴۷۰ هزار میلیارد بود و امروز به رقم ۳۰۰۰ هزار میلیارد افزایش یافته است. بدون احتساب تحریم‌ها، لیست سیاه FATF و عدم امکان صادرات نفت و صرفا براساس نسبت رشد نقدینگی، دلار باید حدود ۲۲ هزار تومان باشد. ‏پس ترامپ، تحریم و ‎کرونا به تنهایی عامل رشد نرخ دلار نیستند و شرایط اقتصاد داخلی نقش مهمتری در این زمینه ایفا کرده است.

▫️اصرار دولت برای کنترل تورم با اهرم پرداخت سود بانکی موهومی باعث شد چاپخانه بانک مرکزی در آن سال‌ها سخت مشغول کار باشد، یعنی تورم تک رقمی به بهای رکود مطلق!

▫️‏هنوز حتی کیفیت توافق احتمالی[در صورت پیروزی] با بایدن روشن نیست و سوال اینجاست آیا برگشت کاغذی بایدن به برجام برای ما منافعی دارد یا خیر؟ بعد از سخنرانی اخیر رهبر ایران، مصوبه مجلس برای توسعه فعالیت‌های هسته‌ای و آزمایش موشکی سپاه به نظر می‌رسد راه درازی برای توافق وجود دارد. ‏از سوی دیگر احتمال اینکه دولت بعدی از جناح اصولگرا باشد محتمل است و این خود عامل دیگری است که شرایط را برای توافق سخت‌تر می‌کند!

▫️اقتصاد ایران هم کم کم راه خودش را مستقل از آمریکا و تحریم‌های ناجوانمردانه‌اش طی خواهد کرد ‏پس خوش‌بینی بسیار زیاد به توافق احتمالی با آمریکا، سبب سرخوردگی خواهد شد و اختلافات ما با این کشور فقط به موضوع هسته‌ای محدود نمی‌شود. امید خوب است اما معطل نگاه داشتن اقتصاد کشور به امید توافق خطای بزرگی است به ویژه اینکه اثرات تحریم‌ها در اقتصاد ما تنزیل شده است.

▫️‏امضای برجام حدود ۲ سال زمان برد و با توجه به اظهارات مقامات ارشد ایران بسیار بعید است که حاضر شوند به ویژه در موضوعات موشکی و نفوذ منطقه‌ای امتیاز خاصی بدهند پس انتخاب بایدن می‌تواند باعث اصلاح هیجانی ‎#دلار شود که هیچ بعید نیست خود بانک مرکزی در نقش خریدار ظاهر شود!

▫️نکته جالب دیگر اینکه در زمان برجام بازار ارز می‌دانست که ۱۵۰ میلیارد دلار منابع بلوکه شده ایران آزاد می‌شود اما حالا تقریبا منابع بلوکه شده کمی وجود دارد به خصوص اینکه زمان رفع تحریم‌ها و آزادسازی منابع بعد از آذر ۹۲ طولانی شد و هیچ تاثیری روی بازار ارز نداشت.

▫️موضوع دیگری که باید در شرایط کنونی به آن توجه شود بحث ترخیص ۷ میلیون تن کالا از گمرک با ارز متقاضی است که خود می‌تواند تقاضای واقعی در بازار ارز ایجاد کند.

▫️بنابراین بایدن منجی اقتصاد ایران نیست و راه‌حل بهبود را باید در اصلاح ساختارهای داخلی جستجو کنیم فقط انتخاب بایدن می تواند کمی شرایط برای فروش محصولات فولادی و پتروشیمی و جا‌به‌جایی پول را فعلا راحت‌تر کند!

▫️پس از التهاب ارزی، دولت اقدام به انتشار لیست کالاهای ممنوعه برای واردات کرد. به عبارت دیگر دولت قصد داشت نرخ دلار را با سرکوب تقاضا کنترل کند که باز هم نتوانست. بنابراین یک تقاضای انباشته شده برای واردات کالاها به ویژه خودرو وجود دارد که خود عامل دیگری برای افزایش تقاضای ارز و واردات است.

✍ بهنام صمدی


*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن